İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Haziran ayı olağan meclis toplantısına katıldı. Oturumda İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İZTO meclis üyeleri ve iş dünyasının temsilcileri yer aldı.

İzmir’in projelerini aktaran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, talep, öneri ve şikayetleri dinledi, meclis üyelerinden gelen soruları yanıtladı. Toplantıya Sırbistan’daki Su Sporları Avrupa Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada altın madalya elde ederek Avrupa Şampiyonu olan İzmirli milli yüzücü Hüseyin Emre Sakcı da katıldı. Oturumun açılışında milli sporcuya başarısından dolayı plaket verildi.

Gençlere mesaj: Çalışırsanız başarabilirsiniz

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi ve Fenerbahçe’nin sporcusu olan Sakcı, “Avrupa ve dünya rekorlarım vardı ama Avrupa Şampiyonluğu ilk oldu. Orada İstiklal Marşı’mızın okunması çok güzeldi. Bizleri çok daha güzel günler bekliyor” dedi. Sakcı’yı başarısından dolayı tebrik eden Başkan Tugay, “Bir gencimiz, sporcumuz uluslararası bir başarı kazandığı zaman bu büyük ve güzel milletin ferdi olmanın onurunu bize hatırlatıyor. Bu ülkeden umudunu kesme eğiliminde olan bir sürü gencimize de bu başarılar ilham veriyor. Çalışırsanız başarabilirsiniz. Başarırsanız bu başarı sadece size değil bütün millete ait olur. Gurur duyuyoruz seninle Emre, iyi ki varsın” diye konuştu.

"Ortak noktada buluşmak üzere yol yürüyelim”
Başkan Tugay, kentin projelerini de aktararak “Ben aslında sadece Cemil Tugay değilim. Yüzde 1 Cemil Tugay’ım, yüzde 99 belediye başkanıyım. Bu kimliğimle her birinizin, bu şehirde yaşayan herkesin, bu şehirdeki canlı, cansız tüm varlıkların hizmetinde olan, o sorumluluğu hisseden birisiyim. İsterim ki ortak bir noktada buluşmak üzere bir yol yürüyelim. İzmir Ticaret Odası’nın İzmir halkı için yaptığı her şey için teşekkür ediyorum” dedi.

“İzmir her şeyden önce bir ticaret ve turizm kenti”

Ödemiş Belediyesi'nden ücretsiz YKS tercih danışmanlığı başlıyor Ödemiş Belediyesi'nden ücretsiz YKS tercih danışmanlığı başlıyor

İzmir’in sadece bugününe değil geçmişi ve geleceğine de bakılması gerektiğini vurgulayan Başkan Tugay, “İzmir her şeyden önce bir ticaret kenti. Bir kültür, sanat, tarım, turizm kenti. Çok fazla kültürel ve tarihi mirasımız var. Ancak iyi bir altyapıya da ihtiyacımız bulunuyor. İzmir turizm kentidir, olmalıdır. Ama altyapıyı hazırlamadan turistleri getirmeye çalışırsak niteliksiz turizmin kurbanı olmaktan ileriye gidemeyiz. Altı dolu olan bir turizm çalışması yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Öncelikle İzmirliler İzmir’de yaşarken huzur içinde, sağlıkla, şehrin nimetlerinden faydalanarak yaşasın. Sorunları halletmiş olalım. Bunlar olduğu zaman bunun arkasından ‘burası güzel bir şehirmiş’ diyerek insanlar gelecek” ifadelerini kullandı. Başkan Tugay ayrıca turizmle ilgili çok hayali olduğunu belirterek “Diğer taraftan kentin sahip oldukları nitelikleri doğru şekilde anlatmak zorundayız. Heyet oluşturup o heyetleri şehir şehir, ülke ülke gezdirip kentimizi anlatmalıyız” dedi.

26.06.2024 A68E01E9 C084 4Ece B381 7Af0E87C4C03

“İzmir’de 1 milyon 200 bin emekli olduğunu bilmek lazım”

Temel belediyecilik hizmetlerine ayrı bir parantez açan Başkan Tugay, “Temizlik, yol, trafik, toplu ulaşımda düzenleme, zabıta hizmetleri, park ve bahçelerin düzenlenmesi, sosyal etkinliklerin arttırılması gibi hizmetlerin hiçbirinin aksatılmadan yürütülmesi gerekiyor. Herkesin sahiplenmesi gereken bir konumuz var; sosyal hizmetler. Belediyeler aslında sosyal hizmetlerde çok ağır sorumluluk üstlenmesi gereken kurumlar değil. Ama son yıllarda yaşadığımız ağır durum gereği süreç böyle gelişti. Toplumumuzun yüzde 12’si engelli. Nüfusumuzun hızla yaşlandığını, İzmir’in bu konuda Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, yalnız yaşayanların alışveriş ve banyo yapamadıklarını hatırlamak lazım. İzmir’de 1 milyon 200 bin emekli olduğunu bilmek gerek” dedi.

Yeni planla 2074 vizyonu

Başkan Tugay, tertemiz bir Körfez etrafında planlı, ulaşımı iyi, havası temiz bir şehir hayal ettiğini aktardı. Yeni bir Ulaşım Master Planı hazırlandığını ve bu planın 2074’e kadar kente ışık tutacağını belirten Tugay, afete dirençli İzmir için çalıştıklarını vurguladı. Tugay, “Deprem Master Planı’yla kararlı bir şekilde adımlar atılacak. İklim krizi var. Önümüzdeki günlerde yaşayacağımız kuraklığa, tarım kayıplarına hazırlıklı olmayı amaçlayan uyum çalışmasını yapmak zorundayız. Bunu yapacağız” diye konuştu.

“Güçlü talep bütün İzmirlilerin görevi”

İzmir’in proje ve yatırımları için Ankara’da bakanlıkları ziyaret edeceğini belirten Başkan Tugay, “Biz İzmir’e hizmet etmek için herkese gitmeye, herkesle konuşmaya hazırız. Sorunlarımızın çözümü için çaba göstermeye davet ediyoruz. Şehrin talebini güçlü bir şekilde dile getirmek bütün İzmirlilerin görevi” dedi. Başkan Tugay, toplantının soru-cevap bölümünde de açıklamalarda bulundu. Sokak hayvanlarıyla ilgili yasa hazırlığı üzerinden konuşan Başkan Tugay, “Bir eylem planı ortaya koyduk. İzmir’de hiçbir hayvan öldürülmeden bu sorunla başa çıkabileceğimize inanıyoruz. Belediyelerin zorlandığı yerde merkezi hükümetin destek vermesi gerekiyor. İzmir’de yapacağımız şey barınaklarımızın sayısını arttırmak, koşullarındaki iyileştirmeyi sağlamak. İzmir’deki herkesten bize destek olmalarını talep ediyoruz. Ama Türkiye’nin başka şehirlerinde kötü şeyler yaşanmasından endişeliyiz” dedi.

“Evi olmayanlar için 25 bin konut”

Seçim vaatlerinden toplu konut projesi hakkında konuşan Başkan Tugay, “25 bin konutu evsiz olan insanlar için yapacağız. İzmir’de bir talebin olduğu çok açık” diye konuştu.

“90 dakika gelecek”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “90 dakika içinde ilk binişten sonraki tüm binişlerin ücretsiz olduğu” uluslararası ödüllü uygulamasının yeniden aktif hale geleceğini açıklayan Başkan Tugay, “Seçim vaadimizdi. Şu ana kadar Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) iki kez geçmedi. Hamza Dağ’ın da vaadiydi, kabul edilmesi gerekiyordu ama olmadı. Önümüzdeki günlerde üçüncü kez gelecek ve bu sefer kabul edilecek” dedi.

“İnciraltı mesajınız bizlere umut verdi”

Başkan Tugay’ın göreve gelmesiyle kurulan ilişkiye dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener “Göreve geldiğinizden bugüne kentimizi ilgilendiren konularla ilgili birçok görüşmemiz oldu. Mayıs ayında verdiğimiz dosyamıza kapsamlı bir yanıt verilmesinden dolayı büyük memnuiyet duyduk. Teşekkür ediyoruz. Çözüm önerilerinizi de komitelerimizle paylaştık. Sizinle ve bürokratlarınızla belirli aralıklarla gerçekleştireceğimiz istişare toplantılarıyla da yol alacağımıza inanıyorum. İnciraltı’nın korunarak planlanmasına dair mesajınız bizlere umut verdi. Kentimizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bülten