in ,

Başkan Yenice’den korona çıkışı: Kaos çıkacak önlem alınsın

İşletmeleri kapsayan Korona virüs genelgesi tartışmalara neden olurken Federasyon Başkanı Yenice, “Herkes kendi kafasına işlem yapıyor. Birinin çıkıp kamuoyunu aydınlatması lazım” dedi

aykut-yeniceden-korona-acikamasi

Korona virüs salgınının hızla yayılmasının ardından İçişleri Bakanlığı genelgeyle önlem aldı. Buna göre; umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (alışveriş merkezi ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri” geçici bir süreliğine durduruldu.

Kararın uygulaması ise valilikler ile kaymakamlıklara bırakılırken belediyeler ve kolluk kuvvetleri ise sorumlu tutuldu. Bunun üzerine dün sabah saatlerinden itibaren gün boyu nerelerin açık kalacağı ile ilgili ayrı bir tartışma başladı. Birçok yerde zabıta ve kolluk kuvvetleri restoranları ve lokantaları da kapanmaya zorladı. İçkili yerlerin önce kapatılacağı bildirilirken daha sonra açık tutulması kararı alındı. Egedesonsöz’e konuşan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Aykut Yenice, “Genelgeye göre çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna gibi yerler kapatılacak. Ama uygulamada problemler yaşıyoruz. Türkiye’nin her tarafından üyelerimiz arıyor. Mesela bir üyemiz aradı, adamın kapısına jandarma gitmiş köfteci dükkanını kapatmasını istemiş. Birisinin çıkıp sağlıklı bir açıklama yapması lazım. Ruhsatlarda yaşanan karmaşa ve kaos her ilde farklı bir uygulamayı getiriyor. Böyle şey olmaz. Telefonlarım susmuyor” dedi. Yenice, bakanlık genelgesine göre içkili olsa bile lokantanın açık olduğunu belirtirken, “Genelgeye göre ruhsatında içkili lokanta yazan yer açık kalacak. Lokantalarla ve yemek üretimi yapan yerlerle ilgili zaten bir sorun yok. Çalgı, çengi, müzik yayınlarının olduğu alanlar yasak. Bir de ceza meselesi var. Kimse bir rakamdan bahsetmemesine rağmen jandarma ya da zabıta bir yerlere gidip “100 bin TL ceza keseriz” demiş. İyi de kardeşim size ceza uygulayın diye kim söyledi? Rakamları nereden buldunuz? Derhal bakanlık yetkilileri ve kentlerde valilikler bu kararı yorumlamalıdır” diye konuştu. (Egedesonsöz)

Egeli-ihracatciılardan--olaganustu--onlem-cagrisi

Egeli ihracatçılardan olağanüstü önlem çağrısı

denizlide-korkutan-deprem

Bodrum’da korkutan deprem