in ,

Başkentinde patates sıkıntısı yaşanıyor!

Başkenti Ödemiş’te patatese yüzde 100 zam geldi. Türk mutfağının vazgeçilmezi üründeki artış, endişeye yol açarken üretici “Elimizde yok” diyor

baskentinde-patates-sikintisi-yasaniyor

Tüm dünyada salgın haline gelen korona virüs ile hayatın her alanında mücadele tam gaz devam ediyor. Vatandaşın özellikle salgın nedeniyle market ve pazarlarda yaşadığı yoğun alışveriş furyası sonrası ürünlerde meydana gelen fiyat değişimleri önemli hale geldi. Patates üretiminin en fazla olduğu Ödemiş’te fiyatlar yüzde 100 zamlanarak 5 liraya çıktı. Patates fiyatlarında meydana gelen büyük yükseliş vatandaşta endişeye yol açtı. Türk mutfağının vazgeçilmez besin maddelerinden biri olan ve daha önce kilogram fiyatı 2,5 liradan satışa sunulan patatesin fiyatının 5 liraya çıkması adeta şok etkisi yarattı. Ödemiş Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi ve patates üreticisi Necdet Gürler, “Patates kalmadı, bitmek üzere. Yeni mahsulleri bekleyeceğiz ”dedi.

‘BÜYÜK ÜRETİCİ YÜZÜNDEN’

Fiyatlardaki artışın nedeninin küçük üreticinin üretimden çekilmesi olduğunu belirten Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Dr. Tevfik Türk, korona virüs salgını nedeniyle küçük üreticinin üretimden çekildiğini ve büyük üreticilerin şu an pazarda yer aldığını söyledi. Türk, “Büyük üretici aynı zamanda büyük firmadır, yani hallerle bağlantılı olan kişilerdir. Açıkçası bu süreç yavaş yavaş pazara hakim olmaya doğru gidiyor. Çünkü küçük üretici ürettiğini direk satar. Bu nedenle de pazarda fiyat dengesi kendiliğinden oluşur. Şu durumda gereken tek şey küçük üreticinin üretime devam etmesi. Büyük şirket piyasaya ürün salmıyor” dedi.
Ekim aylarında patates üreticisinin zarar ettiğini hatırlatan Türk, “Ekim ayında patates üreticisi bize de tanzim satış uygulansın diyordu. Bu senede bizim için açılsın bizler patatesten zarar ediyoruz, fiyat düştü diyorlardı. Şimdi baktığımızda, bu plansızlık ve programsızlığın neticesidir. Küçük çiftçinin üretimden çekilmesi de bunda önemli bir faktör. Geçen haftaya kadar 1,5, 2 TL arasında bir fiyatta satılıyordu. O zaman çiftçi güzel para kazanıyordu” açıklamalarında bulundu.

‘TOPRAK ALTI 3 TL’

Ödemiş Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve patates üreticisi olan Necdet Gürler, fiyatların artışının nedeninin küçük üreticide ürün olmayışından kaynaklı olduğunu söyledi. Gürler, “Pazarda artık 5 lira, fiyatlar yükseldi gitti. Toprak altı fiyatı 3 TL. Bunun ayrıca işçilik ve maliyeti var birde. Şu an mal yok, zaten stok yok. Stok olan ilimiz Niğde. Orada stok var. Patates zaten pazarda 5 lira olmuş. Vatandaş için zor olacak tabi. Patates bitmek üzere şimdi. Bir daha söküm Mayıs ayında olacak. O zamana kadar 3 TL’ nin aşağısına düşmez muhtemelen pazarda. Çiftçilik bundan sonra ne olur belli değil” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

koca-izmirde-5-otel-acik

“Koca İzmir’de 5 otel açık”

sahte-hocalara-gun-dogmasin

‘Sahte hocalara gün doğmasın!’