in ,

Batur’dan gökdelen mesajları: İzmir’i İstanbul yaptırmayacağız

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, son dönemde tartışmalara yol açan Pasaport’taki gökdelen projesine ilişkin yeni bir açıklamanın altına imza attı.

baskan-baturdan-gokdelen-mesaji-izmiri-istanbul-yaptırmayacagiz

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, son dönemde tartışmalara yol açan Pasaport’taki gökdelen projesine ilişkin yeni bir açıklamanın altına imza attı. Kente sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Batur, İstanbul’daki çarpık yapılaşmayı örnek gösterdi ve projeyi üstlenen firmayı arayarak inşaatı durdurun talimatı verdiklerini açıkladı.

Konak Belediyesi’nin 2020 yılındaki ilk meclis toplantısı Başkan Abdül Batur idaresinde gerçekleşti. Toplantının başlıca gündem maddesi ise bir kez daha Zorlu Holding tarafından Pasaport semtinde inşa edilmesi planlanan ancak defalarca mahkemeye taşınan gökdelen projesi oldu.

konakta-gokdelen-tartismasi

YENİ KURUL İNCELEYECEK

Meclis toplantısında yeniden gündeme taşınan gökdelen projesiyle ilgili nihai kararı almak üzere arasında meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve belediyelerin yer aldığı yeni bir değerlendirme kurulu oluşturulması için ilk adım atıldı. AK Parti ile CHP’li meclis üyeleri arasında tartışmalara yol açan projeye ilişkin konuşan ve yeni bir açıklamanın altına imza atan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “bu yükseklikteki bir yapının özellikle kent silüeti açısından, kentin değerleri açısından çok doğru bir yaklaşım olmadığını, içime sinmediğini ve en önemlisi de İzmir’in kalbi Konak’a böyle bir hançer saplanmasına dair çekincelerimi ortaya koymuştum. Kamuoyunda zaten bir tartışma var. İzmirlilerin bizi destekleyen mesajlarını aldık. Biz yatırımcıya karşı değiliz. Yatırımcı inşaat yapabilir. İmar planlarına, yönetmeliklere uygun olarak yapması gerekir. Şehir Plancıları Odası planlara 3 defa dava açmış. Devam eden bir yargı süreci var. Dava süreci neticelenmeden kesilen bir ruhsat var. İlgili firmaya söyledik, başlamayın, mağdur olursunuz dedik. Bundan sonra ilgili kuruldan görüş alacağız. Bu estetik kurul ne derse onu uygulayacağız. Bu kentte artık her isteyenin istediği yerde istediğini yapacağı plan zihniyeti gelişmemesi lazım. İşte İstanbul’un halini görüyoruz. Vatandaş bizi görevlendirdi, yüzde 64’lük bir oyla göreve geldik. Vatandaşımız bu kente sahip çıkalım diye bizi görevlendirdi. Bu bina kentin en önemli çalışmasının da önüne geçen bir yapı. Kadifekale sayesinde kent turizmi ön plana çıkacak. Biz odalarımızla aynı düşünce ile bu kente sahip çıkmaya çalışacağız. Bu konuda CHP ilçe başkanı ve meclis üyesi arkadaşlarımızın bana verdiği cesaret ve yetkiyi de kullanıyorum” dedi.

TARTIŞMALARA YOL AÇTI

Mecliste konuya ilişkin söz alan AK Parti’li Hakan Yıldız ise, projeye imkan tanıyan imar planlarını belediyelerin hazırladığını, itirazlara konu olan izinleri de yine ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin onayladığını hatırlattı. Yıldız ayrıca projenin gökdelen niteliği taşımadığını, belediyenin projeye ilişkin tutumunu ise çelişkili bulduğunu söylerken, Başkan Batur ise açıklamalara sert şekilde karşılık verdi. Batur, projeye üst üste davalar açıldığının altını çizerek, “Biz bu konuda kamuoyunu hiç yanlış bilgilendirmedik. Hilton Otel’in yarısından daha fazla bir yükseklikte olacak. Buranın yüksekliği civardaki diğer eşdeğer binaların hemen hemen iki misli olacak. Kentin estetiğini de korumak mecburiyetindeyiz. Ben hiçbir zaman kanun dışında bir şey yapmam. Bugün yaptığımız şeyler de hukukidir. Ben yatırımcının bina yapmasına karşı değilim. Ama kentin silüetine uyacak. Konak her önüne gelenin istediği yükseklikte bir bina dikeceği bir ilçe değil. Yüksek yapılara belli bölgelerde karşıyız. Şimdiye kadar çok mahkemeye gittik, ben hiç çekinmem. Kanun, yönetmelik ne diyorsa onu uygularım. Ben bu kentin silüetini korumak için bu makamda oturuyorum. Burada kararlı duruş şart. Biz kentlerimize ihanet etmemek için uğraşıyoruz. Biz kararlı duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz. Parti politikanıza ters konuştunuz. Parti başkanınız dikey yapıyı savunmuyor. Cumhurbaşkanınızın sözlerine sahip çıkın” dedi. Batur konuşmasının sonunda AK Parti’li meclis üyelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Dikey mimari ile şehirlerimize ihanet etmiş oluyoruz” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

BATUR SON SÖZÜNÜ SÖYLEDİ

Batur son olarak, ruhsat iptali kararı aldığı takdirde yatırımcının Konak’tan kaçacağı ve belediyenin tazminat ödemek zorunda kalacağına ilişkin değerlendirmelere ise şöyle yanıt verdi: “Halk bize kent için mi görev verdi, yoksa bazı şeylerden korkup tırsalım, kenara çekilim diye mi görev verdi? Biz bunu seçim öncesi de söyledik. 12 Mart 2018 tarihinde yaptığım basın toplantısında da Konak’taki tüm herkese aynı şeyi söyledim. Yatırımcı ilgili belediyenin kurallarına, yönetmeliklere uymak mecburiyetindedir. Eğer yatırımcı kenti, belediyeyi yönetme noktasına geldiyse… İzmir’i İstanbul yaptırmayacağız. Biz bu kente belediye başkanları olarak sahip çıkacağız. Kimin işine geliyorsa gelsin… Bugün referandum yaparsak halkın yüzde 80’i karşı çıkar. Ben vatandaşın bu konuda tavrını da görüyorum. Doğru yolda olduğumuzu biliyoruz.”

Erman Şentürk

 

pinar-susmus-sorumlulugumun-farkindayim

Pınar Susmuş: Sorumluluğumun farkındayım

minyatur-turkiyede-her-400-secmen-bir-partiliye-emanet

‘Minyatür Türkiye’de her 400 seçmen bir partiliye emanet’