in ,

Bayılma numarasıyla vatandaşı dolandırıyorlar

Mağduriyet bahanesiyle bayılma numarası yapan fırsatçılar, yardım sever vatandaşların duygularını sömürmek için kentin dört bir yanında kol geziyor

bayilma-numarasiyla-vatandasi-dolandiriyorlar

İzmir’de son dönemde fırsatçılar, insanların duygularını sömürmenin yeni bir yolunu buldu. Kafe, kahvehane, meydan gibi halkın yoğunlukta olduğu alanlara giren fırsatçılar, aniden kendini yere atarak bayılma numarası yapıyor, vatandaşların ilgisini çekiyor. Başına yardım etmek amacıyla toplanan insanlara, kalp hastası olduğu, çalışmaktan başına güneş geçtiği, kriz tuttuğu gibi bahaneler üreten fırsatçılar kendilerine maddi yardım yapılması için bekliyor. Kentin Karşıyaka, Konak, Alsancak, Bornova gibi metropol alanları kendilerine hedef seçen dolandırıcılar, yardım sever İzmirli’nin duygularını sömürüyor.

‘SEYYAR SATICI KILIĞINDA’

Dolandırıcılar, dilenci gibi algılanmamak için bedeniyle para kazanan emekçi rolünü oynuyor. Kendilerine gevrek satıcılığı, kağıt toplayıcılığı gibi seyyar meslekleri yapıyor süsü veren fırsatçılar yanlarında bu işlerle ilgili eşyalar da taşıyor. Duygu simsarları, ‘Zabıta arabama el koydu, ben ne yapacağım?’, ‘Sabahtan beri dolaşıyorum hiçbir ürün satamadım’ gibi bahanelerle kendisini yerden kaldıranlara ağlamaya başlıyor. Vatandaşları dilenci olmayıp, zor duruma düştüğüne iddiasına inandırmak isteyen bu kişiler, insanlardan doğrudan bir şey istemek yerine kendilerine maddi yardım önerilmesini bekliyor. Hastaneye götürülmek, yetkililerle iletişime geçmek gibi teklifleri reddeden fırsatçılar, maddi yardım alamayacağını anladıklarında aniden bölgeden uzaklaşarak yeni hedeflerin peşine düşüyor.

‘BU DOLANDIRICILIK’

Zor durumdaki insan rolüyle insanların iyi niyetlerini sömüren bu fırsatçılarla ilgili konuşan Alsancak esnafı, “Eskiden dilenciliğin bile adabı vardı. Bu dilencilik değil, dolandırıcılık. Her gün aynı insanlar Alsancak’a geliyor. Mekanlara alelade kişiler gibi giriyor ve aniden kendini yere bırakıyor. Bu adamları beş dakika sonra başka bir mekanda ya da caddede yerde görüyorsunuz. O kadar gerçekçi bayılıyorlar ki vücutlarının yere çarpma sesinden, yaptığının yalan olduğunu düşünemiyorsunuz bile. Polis de bir şey yapmıyor çünkü dolandırıcı olduklarının farkında değil kimse. Yardıma muhtaçmış gibi gözüküyorlar. İnsanlarımız dikkatli olsun” diyor.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

engellilerin-oncelikli-ihtiyaci-dijital-egitim

‘Engellilerin öncelikli ihtiyacı dijital eğitim’

tacettin-bayir-milli-takim-icin-hazirim

Tacettin Bayır: Milli takım için hazırım