in ,

Bayındır Ergenli Barajı makine seslerini bekliyor

2014 yılında inşaatına başlayan sulama amaçlı tesis, yapım işini üstlenen firmanın iflası yüzünden 4 yıldır çürümeye terk edildi. Yöre halkı mağdur olduklarını ifade ederek, çalışmaların bir an önce başlamasını istiyor

ergenli-baraji

Dağlarından yağ, ovasından da bal akan “Çiçeğin Başkenti” Bayındır, bu sıralar bir mağduriyetin pençesinde kıvranıyor. 2014 yılında inşaatına başlanan Ergenli Sulama Barajı, müteahhit firmanın iflası ile neredeyse 4 yıldan buyana yerinde öylece duruyor.

Baraj inşaat alanındaki çok sayıda makine da adeta çürümeye terk edilmiş vaziyette, tekrar işleyebilecekleri günleri bekliyor. Barajın gövde inşaatı nedeniyle yüzlerce dönüm bağ-bahçe ve zeytinlik alanının doğal olarak kamulaştırıldığı için kullanılamadığını ifade eden Ergenli köylüleri, “Zararımızın haddi hesabı yok. Bu barajın bir an önce bitirilmesini bekliyoruz. Ayrıca sulama amaçlı ama köyümüze de su istiyoruz” dediler.

Baraj eğer tamamlanabilirse, kıyısındaki Ergenli Mahallesi başta olmak üzere, Kızıloba, Dereköy, Hisarlık ve Sarıyurt mahalleleri büyük bir imkana kavuşacak. Bu arada bölgedeki bazı köylerin ulaşım sorunu da giderilmiş olacak. Çevredeki köyler ve Bayındır Ovası’ndaki araziler de şenlenecek. Sulanan ovadan bereket fışkıracak. Ergenli Köylüleri, yarım kalan baraj inşaatına bakarak çok üzüldüklerini ifade ederek, “Burada bir milli servet yatıyor. Baraj nedeniyle bağ ve bahçeler kaldırıldı. 4 yıldır köylü bin pişman. Giderek fakirleşiyoruz. Zaten ekonomik şartlar ortada. Her gün barajın gövde alanının kıyısına gelip öylece bakıyoruz. Kısacası çok mağdur olduk. Devletimizden bir an önce buranın inşaatına başlamasını bekliyoruz” diye konuştular.

Geçtiğimiz günlerde Bayındır’ı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de bu durum anlatılırken, Bakan’ın konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunacağına dair de söz verdiği kaydedildi.

DSİ: YATIRIM PROGRAMINDA

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada müjde verdi. Çınar şunları söyledi: Bölge Müdürlüğümüz sınırları dahilinde yer alan “İzmir Bayındır Ergenli Barajı İnşaatı” işi 10.02.2014 tarihinde ihale edilmiş AK-ELİ İnş. Tic. Ltd. Şti. – TİNAŞ Taah. İnş. Nak. San. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı ile 16.06.2014 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Akabinde 15.07.2014 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır. Söz konusu yapım işinde yüzde 11 oranında fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Ancak işin devamı sırasında;  Ankara 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, AK-ELİ İnş. Tic. Ltd. Şti. & TİNAŞ Taah. İnş. Nak. San. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı’nın pilot ortağı konumunda bulunan AK-ELİ İnş. Tic. LTD. ŞTİ.hakkında 23.11.2017 tarihinde iflas kararı almıştır.  Bunun üzerine Bölge Müdürlüğü Makamı’nın 25.12.2017 tarih ve 901484 sayılı Olur’u ile işin sözleşmesi feshedilmiştir. Projenin kaldığı yerden devam edebilmesi için ikmal keşfi yapılmış ancak proje tutarının ikmal keşfinden düşük olması sebebiyle keşfinin artırılması için T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na talepte bulunulmuştur. Fakat söz konusu talep uygun bulunmamış, Bayındır Ergenli Projesi kurumumuzun 2020 Yılı Yatırım Programından çıkartılmıştır. Bu süreçte Bayındır Ergenli Projesi gövde dolgusunda kullanılması planlanan malzemenin bölgede yeterli ve rantabl miktarda bulunmaması sebebiyle gövde şekli ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde değiştirilmesi uygun görülmüş, bölgede iki adet kaya ocağı analiz ve testler sonucu tesbit edilmiştir. Bu kapsamda yapılacak işlerin projelendirilmesi ve inşaatın yeniden başlaması amacıyla Ergenli Barajı Revize Proje Yapımı işi Yatırım Programına alınarak 07.04.2021 tarihinde ihalesi yapılmıştır. 17.05.2021 tarihinde sözleşmesi imzalanan proje yapımı işi ön rapor aşamasındadır. Bayındır Ergenli Projesi 2021 Yılı Ek Yatırım Programına teklif edilmiştir. Bayındır Ergenli Barajı’nda inşaatın bir an önce yeniden başlaması ve en kısa sürede bitirilerek İzmirli üreticilerin hizmetine sunulması DSİ 2. Bölge Müdürlüğü olarak en büyük arzumuzdur. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin de özel olarak ilgilendiği proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından en kısa sürede inşaat ihalesine çıkarak, 30 bin 470 dekar araziyi modern sulama ile buluşturmayı hedefliyoruz.”

DEMİREZEN: TAKİPTEYİZ

Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen ise barajın yarım kalmasına kendilerinin de çok üzüldüğünü ancak ilk günden bu yana konunun üzerine gittiklerini ifade ederek, “Benim başkanlığımın birinci döneminde üzerinde önemle durduğum 5 projemden biri de Ergenli Barajımızdır. Evet barajı belediye olarak biz yapacak değiliz tabii ki. Devletimiz işe başlamış ancak elde olmayan nedenlerle firma iflas etmiş ve iş durmuş. Ben Ankara’ya her gidişimde bu işin tamamlanması için bastırıyorum. Yani takipteyiz. Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli geldiğinde kendisini Ergenli Ilıcaları’nda ağırladık. Bu konuyu kendisine bir kez daha ifade ettik. O da ilgileneceğini söyledi. İnşaallah barajı bitirip halkımızın istifadesine sunacağız” diye konuştu.

 

KAZIM ERKMEN / ÖZEL HABER

 

bornova-butce

Bornova’da 600 milyonluk rekor bütçe

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

‘TL değersizleşiyor biz fakirleşiyoruz’