in ,

“Bayındır’ın mis kokulu hazinesi çöpe gidiyor!”

İlçede büyük bir ekonomik sıkıntı yaşandığına dikkati çeken CHP Bayındır’ın Başkanı Hüseyin Behzat Aydilek, “Milyonlarca saksı çiçek heba olacak” dedi

bayindirin-mis-kokulu-hazinesi-cope-gidiyor

Korona virüs ile ilgili mücadele çalışmaları İzmir’in dört bir yanında devam ediyor. Yaptıkları çalışmaları ve süreçle ilgili gözlemlerini Ege Telgraf’a anlatan CHP Bayındır İlçe Başkanı Hüseyin Behzat Aydilek, ilçede büyük bir ekonomik sıkıntı yaşandığını ifade etti.
“İlçemizin virüsten korunması için kadınlarımız ve gençlerimizle birlikte adeta seferberlik ilan ettik” diyen Başkan Aydilek, “Bu çalışmaları koordineli bir şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki Bayındır, diğer illere nazaran daha yoksul bir ilçemiz. Gelişmişlik skalasında 30 ilçe arasında 27’nci sıradayız. İlçemizde sanayi ve turizm gibi ekonomiye büyük katkısı olacak sektörler olmadığından sosyal güvenlik de yok. Bizim insanımız çiftlik ve seralarda çalışıyor. Akşam yevmiyesini alırsa cebinde para var, yoksa yok… Hal böyle olunca ekonomik durumlar da allak bullak oldu. Biz de vatandaşımızın biraz rahat nefes alabilmeleri için yardım kolilerimizle desteklerimizi sürdürüyoruz” dedi.

‘GÖZÜ YAŞLI ANNELER…’

Köy köy gezip vatandaşın ihtiyaçları doğrultusunda bir program hazırladıklarını da anlatan Aydilek, “İzmir Büyükşehir Belediyemiz yardım kolilerini ilçemize ulaştırıyor. Bizler de çevremizden, hatırımızın geçtiği insanlardan destek istiyoruz. Şu anda birkaç tane bakkalımızla anlaştık. Bu insanlar o bakkallara ücretini ödüyor, bakkallarımız da kolileri hazırlıyor. Ürünleri maliyetine alıyoruz. Ekip olarak bizler de dağıtımla ilgileniyoruz. Gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan çok ailemiz var.Beni arayıp, ‘Başkanım, geçim sıkıntısından sütüm kesildi. Ne yapacağımızı bilemiyoruz’ diye yardım isteyen gözü yaşlı anneler bile oldu. Çok duygusal bir süreçten de geçiyoruz. Almanya’dan bile arayıp bizim için neler yapabileceğini soranlar oluyor.Önceki gün itibariyle 5 evimizin karantina altında olduğunu öğrendik ama şu anda çok şükür virüsten kaybettiğimiz bir vatandaşımızı duymadık. Bayındır dışarıya kapalı bir ilçe olduğundan biraz şanslıyız. İnşallah bu şansımız aynı şekilde devam eder” ifadelerini kullandı.

‘SAKSILAR ÇÖP OLACAK’

Çiçeğin başkenti” olarak bilinen Bayındır’da sektörün çok büyük bir sıkıntıda olduğuna da dikkati çeken Başkan Aydilek, “Çiçek bizim için hazine değerinde. İki tür bitkimiz var. Biri çok mevsimlik çalı grubu ve bir de mevsimlik çiçekler. Mevsimlik çiçek mart ayında dikiliyor, nisan ayında sonra satılmaya başlanıyor. Bu çiçekler mayıs ayının sonuna kadar satılamazsa hepsi çöp. Milyonlarca saksımız heba olacak. Çiçek Festivali olduğu zaman tüm Türkiye’den gelen oluyor, çiçeklerimiz satıyordu. İzmir Büyükşehir Belediyemiz zaten hemen hemen tüm gücünü yardımlar için kullanıyor. Dolayısıyla çiçekçi perişan. Ağaç ve çalı grubu seneye de satabilir ama saksı çiçeklerimiz bu gidişle çöpe gidecek. İçimiz kan ağlıyor” dedi.

‘DESTEKLER ARTIRILMALI’

Son olarak, “İzmir Büyükşehir Belediyemiz her vatandaşımıza yetişmek için gayret ediyor ancak hükümetin de bu konuda desteklerini artırması gerekiyor” açıklamalarında bulunan Aydilek, “Metropol ilçeler yine bir şekilde kendini kurtarıyor ama Bayındır, Kiraz, Beydağ perişan halde… Para bugün için lazım. Bugün yardım edilmeyecekse ne zaman edilecek? Bayındır’da verebilecek olan vatandaşlar her şeyini verdiler. Bu sürecin ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Hükümeti ve hayır kurumlarını da desteğe çağırıyoruz. İnşallah kazasız belasız bu süreçten çıkarız ama bunun hesabı çok ağır olur. Bayındır’da ekonomi bitti…” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

yenidogan-bebeklere-ozel-yuz-siperligi-uretildi

Yenidoğan bebeklere özel yüz siperliği üretildi

goztepede-operasyon-zamani

Göztepe’de korona revizyonu: Yabancı oyuncu sayısı azalacak