in ,

“Bayraklı’da gökdelen yapımı durdurulmalı”

İnşaat Yüksek Mühendisi Adil Karakuş, “Gökdelenler zeminde ciddi sıkıntılar yaratıyor. Bayraklı’da gökdelenlerin yapımı durdurulmalı” dedi

bayraklida-gokdelen-yapimi-durdurulmali

Uygulamalı Yapı Denetimi (2014), Yapı Denetimi, İmar Kanunu, Hukuk (2018), İmar Kanunu (2019) kitaplarının yazarı İnşaat Yüksek Mühendisi Adil Karakuş İzmir depreminde yaşananları değerlendirdi. Türkiye’nin bir çok kentinde yapı denetimiyle ilgili seminerler veren Karakuş, Bayraklı’daki zeminin durumunu görmek gerektiğini kaydetti.
Özellikle Manavkuyu-Bayraklı hattında yaşanan bina yıkımlarıyla ilgili yaşanan sonucu önceden gördüklerin söyleyen Karakuş, “Daha önce yayımlanan raporlarda bu bölgede yapılan gökdelenlerin zemine verdiği zarardan söz edilmişti” diye konuştu.
Karakuş, killi bir zeminde su seviyesi yükselince deprem titreşimleriyle sıvılaştırma olduğunun altını çizerek, “Gökdelenlerin temelin kalınlığı üç metre. Bodrum kat olunca deniz seviyesine aşağısına iniyor. Gökdelenlerin olduğu bölge sahile yakın. Temelin derinliği, kalınlığı denizle karanın bağlantısını kesiyor. Üstelik bu binalar- 4-5 bin metrekare alanı kapsıyor. Dolayısıyla zeminde yaşanan sıvılaştırma yıkıma neden oluyor” açıklamasını yaptı.
Gökdelenlerin Ankara Asfalı ve Altınyol’u “L” şeklinde sardığını ifade eden Karakuş, “Bu gökdelenlerin varlığı denize yakın olan bu alanda risk devam edecek. Şüphesiz gökdelenlerin yıkılması söz konusu olamaz. Yüksek maliyetli bir iş bu. Ancak bu alanda gökdelenlerin yapılması durdurulmalı. Var olan riski ortadan kaldırmak için çeşitli drenaj kanalları açarak denize akıtmak lazım” sözlerine yer verdi.
Karakuş, bilim insanlarının konunun bu yönüne değinmemesini ilginç bulduğunu belirterek, “Burada gökdelenlerin yapımına parsel bazında değil ada bazında izin veriliyor. Konunun iyi anlaşılması ve gerçeğin görülmesi açısından konuşulmalı” dedi.

Mazlum Vesek / Özel Haber

bucaya-2-bucuk-ayda-yeni-devlet-hastanesi-yapilacak

Buca’ya 2 buçuk ayda yeni devlet hastanesi yapılacak!

is-makineleri-ayakta-tutuyor

Barış Sitesi’nde arama-kurtarma durduruldu! Enkazda 2 kişi var!