in ,

Bayraklı’da Polat’tan Başkan Sandal’a eleştiri yağmuru

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, gerçekleştirdiği toplantıda Başkan Sandal’a verdi veriştirdi

bayraklida-polattan-baskan-sandala-elestiri-yagmuru

AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, Bayraklı Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Bayraklı Belediyesi ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal‘ı topa tutan Başkan Polat şu ifadeleri kullandı:

“Burada, Bayraklı Belediyesi’nin 15 aylık çalışma değerlendirmesini yapacağız. Son 3 ayı pandemi ile geçilen dönem olarak sayarsak, aslında bir yıllık bir dönem değerlendirmesi olacak. Halkımızın, ilçemizde bizlere vermiş olduğu muhalefet gereği, Sayın Belediye Başkanı’nın yaptıkları ve yapmadıklarını an be an takip ediyoruz.

Öncelikle şuradan başlamak istiyorum. 31 Mart seçimlerinde göreve gelen Sayın Başkan, seçim döneminde neler vaat etti, neler bu zamana kadar vücut buldu.

Sayın Sandal ne demiş;

-Her mahalleye taziye evi yapacağız demiş

-24 mahalleye 24 masal evinden bahsetmiş ki bunu 2 yıl içinde tamamlayacağı sözünü vermiş bu 2 yılın bir buçuk yılı bitti dikkatinizi çekerim.

-Her mahalleye çocuk parkı yapacağız demiş

-Kültür Merkezleri demiş

-Smyrna çevre düzeni ve müze projesinden bahsetmiş

-Muhtarlık binalarının yenilenecek demiş

-Doğançay çocuk ve gençlik köyü olacak demiş

-Demiş de demiş

Ve vizyon projesi olarak da Bayraklı’yı Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti yapacağından bahsetmiş

Elbette bizlerde biliyoruz ki, tüm bunların bir yıl içerisinde yapmasını beklemiyoruz. Ancak geçen 1,5 yıllık süre içerisinde yapılanlar bizlere gelecek açısından ciddi veriler ortaya koyuyor. Üzülerek söylüyorum ki, verilen sözlerden hayata geçmiş, somut olarak gösterebileceğimiz bir durum söz konusu değil. Ve biz, 1.5 yıllık süreçten görüyoruz ki, gelecek 3.5 yıl içinde bir umut göremiyoruz. Sayın Başkan’ın icraatlerini değerlendirme yapmak isterdik ama değerlendirecek bir icraat yapmadığı için bu konuda söze bile gerek yok.

Sayın Başkan, koltuğa oturur oturmaz boy boy reklamını yaptığı, her platformda dile getirdiği tasarruf ve borç ödeme konularına gelelim…

Göreve gelen Sayın Başkan ilk olarak diyor ki, Bayraklı Belediyesi’nde müthiş israf var… Bayraklı Belediyesi’nin ciddi borç yükü altında olduğunu söylüyor…

Basına poz vermeyi seven Başkan Sandal, makam arabasını iade ediyor daha uygun bir araca bindiğini, müdürlerin altındaki araçları kaldırdığını, sırf makam araçlarından 1 milyon lira ve diğer birimlerle birlikte aylık 60 bin lira yakıtta tasarruf yaptıklarını söylüyor ve bunu haber yaptırıyor.

Peki daha sonra ne mi oluyor… Başkan Sandal, 5 ay sonra daha lüks bir araç alıyor kendine ve onu kullanmaya başlıyor… Göreve gelir gelmez basına mütevazi araçla poz verdikten sonra rahat rahat lüks aracını kullanmaya başlıyor…

Sayın Başkan, yakıtta tasarruf sağladıkların iddia ederken bir bakıyoruz; 2018 yılında yakıt masrafı 2 milyon 170 bin lira iken; 2019 yılında bu rakam 3 milyon 369 bin liraya yükselmiş. Yani 1 milyon 198 bin lira fazla harcanmış..

Başkanın hesabına göre 850 bin lira civarında tasarruf yapılması gerekiyordu… Ne oldu da milyonu aşan bir artış oldu…

Gerçekçi olalım dünde burada israf vardı, bugünde israf var. Maalesef yarın da israf olacak.

Tasarruf söylemleri ise sadece gazete manşetlerinde kaldı, eyleme geçen hiçbir tasarrufu görmedik…

Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Sayın Başkan tasarruf yapmadı diyemeyiz, haksızlık olur. Nerede yaptı bu tasarrufu? Halka hizmet konusunda bol bol tasarruf yaptı.

Nasıl yaptı peki?

2018 yılı sermaye giderleri 17 milyon 807 bin lira iken; 2019 yılı sermaye giderleri 7 milyon 247 bin liraya gerilemiş.

Burada 10 milyondan fazla tasarruf yapmışlar. Yani hizmet üretememişler, yatırım yapamamışlar. Çok net bir şekilde bunu görebiliyoruz.

Sayın Başkan, sık sık ciddi borç ödemelerinden bahsediyor; bazen 30 milyon, bazen 40 milyon, bazen de 50 milyon borç ödemesi yaptıklarını söylüyor. Kendi hesaplarına göre borçların 4’te birinin ödenmiş olması gerekiyor.

Ama baktığımızda 2018 yılı faiz gideri 9 milyon lira iken; 2019 yılında bu faiz gideri neredeyse 2 katı artış göstererek 16 milyon liraya yükselmiş.

Gerçekten çok ilginç; hem bir taraftan borç ödemesi yapılacak hem de diğer yandan faizi giderleri artacak. Bunun açıklamasını çok merak ediyoruz.

Genel itibari ile faaliyetlerine baktığımızda ise günlük rutin işlemler bakım onarım, işleri ve bol miktarda da tören resimleri ile karşılaşıyoruz.

Burada tek tek belirtmeyeceğim ama genel olarak bahsetmem gerekirse; Sayın Başkanın yapması için planladığı; spor tesisi, sosyal tesis, otopark, pazaryeri, okul onarım, gıda yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı, nakdi yardım, kurs, evde bakım hizmetleri gibi sosyal yardımlarda, hiç bir hedefine ulaşamıyor, hatta çoğunda sıfır çekiyor.

Sayın Başkan, Meclis üyelerine ise turist gibi görüyor. Meclis Üyelerinin, Bayraklı halkı tarafından seçildiğini unutmamalı.

Ayrıca Başkan Sandal’a tavsiyemiz, Belediye birimlerinde dolaşırken, belediye çalışanlarına bir günaydını, bir merhabayı çok görmesin. Her biri özellikle pandemi döneminde, canhıraş bir şekilde Bayraklı’ya hizmet etti. Bir gülümsemeyi, çalışan emekçi kardeşlerimizden esirgemesin. Kendi personeline bu şekilde yaklaşım sergileyen bir Belediye Başkanı’nın vatandaşa nasıl yaklaşacağını sizin takdirinize bırakıyorum.

Belediyeye bir takım bağışların alındığı söylenmekte, hatta kullandığı makam aracının belediyeye bağışlandığı yönünde iddialar var. Bu konuda bağışçıların hangi niyet ve amaçla bağışta bulunduklarını Bayraklı halkına açıklamaları gerektiğini düşünüyoruz.

Biz artık Sayın Başkanın vaatlerini yerine getirmesini bile geçtik geçmiş dönemde yapılan işlerin muhafaza edilmesini istiyoruz. Parklar tahrip oluyor, onların düzenlenmesi, eski haline getirilmesi bile artık zor hale geldi. Yağmur sonrası yollar delik deşik oluyor, kaldırımlar sökülüyor; onların bakım ve onarımı dahi yapılmıyor. Vatandaşın belediyeden beklediği temel ihtiyaçlar, yerine getirilmiyor.

Toparlamak gerekirse; Sayın Belediye Başkanı’nın seçim döneminde verdiği vaatleri yerine getirmek için harekete geçmediğini, göreve başladığı günlerde yaptığı PR çalışmaları kapsamında tasarruf tedbirlerini yerine getirmediğini, tam aksine israfın geçen döneme göre daha da arttığını görebiliyoruz. Bayraklı’nın temel sorunlarının giderilmesi için bir kazma bile vurulmazken, konserleri eksiksiz yerine getirmeleri, hizmet üretmek yerine hizmet de tasarruf ettiklerini söyleyebiliriz. Gelinen nokta itibari ile Belediye Başkanı Serdal Sandal’ın karnesi sınıfta kaldı. Biz Cumhur İttifakı olarak, Bayraklı halkının bize verdiği oylara sahip çıkarak, Bayraklı için, hemşehrilerimiz için çalışmaya, yapıcı muhalefet görevini sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanının verdiği sözlerinin takipçisi olmaya, yapmadığı işleri dile getirmeye devam edeceğiz.”

izmirli-sanatcidan-15-temmuz-agidi

İzmirli sanatçıdan “15 Temmuz Ağıdı”

İzmir’de trafik kazasında 54 yaşındaki adam öldü