in ,

Bayraklı’da yıkımlar başladı: ‘Sayı 80’e çıkabilir!’

Depremde ağır hasar gören binaların kontrollü bir şekilde yıkımına başlandı

bayraklida-yikimlar-basladi-sayi-80e-cikabilir

Bayraklı’da depremde ağır hasar gören binaların kontrollü bir şekilde yıkımına başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Valiliği’nin verdiği ortak kararla ilk başta acil yıkılması planlanan 17 bina tespit edilirken, ilçe genelinde ağır hasar gördüğü belirlenen binaların yıkımının yaklaşık 2 ay sürebileceği öğrenildi.

‘ÇALIŞMALAR BAŞLADI’

Yıkım işlemleri hakkında açıklamalarda bulunan Özbüker Hafriyat sahibi Mehmet Özbüker, “Özkanlar ve Manavkuyu’da 17 tane acil yıkılması planlanan bina var. Tespiti yapılacak olan hasarlı binalar da var. Bunların da tespit çalışmalarının ardından yıkılıp yıkılmayacağına karar verilecek. Yılmaz Erbek Apartmanı’nın yıkım çalışmalarına bugün başladık. Yarın Manavkuyu Mahallesi’nde bazı yıkımlar yapılacak. Özkanlar, Mansuroğlu ve Manavkuyu Mahalleleri’nde ağır hasarlı binalar var. Bu binalar boşaltılmış durumda, tespit çalışmaları yapılacak. Tahminlerime göre, çoğu için yıkım kararı çıkacak” dedi.

‘ZEMİN İYİLEŞTİRİLMESİ YAPILMAMIŞ’

Ortalama 80 apartmanın yıkılacağını düşündüğünü söyleyen firmanın Genel Müdürü Orhan Topal da, “Zemin etütlerinden sonra bu sayı artabilir… Çünkü bu bölgenin zemin yapısı alüvyon; killi ve kumlu bir malzeme. Arazi de sulak bir arazi… Bu binalar 2002 yılı öncesinden yapıldığı için zemin güçlendirilmesi yapılmamış. 2000 sonunda yapılan binaların hepsinin zeminlerinde grout fore kazık sistemleri ya da baret sistemleri var. Mesela, kulelerde hiç hasar olmadı çünkü onların hepsinde temel iyileştirme, baret, diyafram sistemleri yapılarak güzel bir altyapı oluşturuldu. 2002 öncesi binalarda sadece yumuşak mıcır serip üzerine grobeton oluşturup binaları çıkmışlar. Bunların altında ne jet grout var ne de zeminde kazık sistemi… Tam manasında bu konuda çıkan kanunlar 2002 sonrasına denk geliyor” diye konuştu.

Aydın Çetinkaya / Özel Haber

iste-izmir-bu-izmirlilik-bu

‘İşte, İzmir bu, İzmirlilik bu…’

turk-basketbolunun-efsanesi-yalcin-granit-yasamini-yitirdi

Türk basketbolunun efsanesi Yalçın Granit yaşamını yitirdi