17. Uluslararası Türkiye Tiyatro buluşması görkemli finalle tamamlandı 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro buluşması görkemli finalle tamamlandı

Bayraklı Belediyesi, tarihi Smyrna'nın UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi'ne alınması ve Bayraklı'nın tarihi zenginliklerinin öne çıkarılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çerçevede, temmuz ayı olağan toplantısı, Tarihi Kemeraltı Yenileme Alanı İcra Kurulu (TARKEM) ile birlikte Bayraklı Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda, Bayraklı'ya tarih ve turizm açısından büyük değer katacak Eski Smyrna kazı alanının ören yeri statüsüne kavuşturulması, ziyaretçilere açılması ve çevre düzenlemelerinin yapılması gibi önemli konular ele alındı. Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, "Kültürel ve tarihi mirasımıza sahip çıkarak, gelecek nesillere daha güzel bir Bayraklı bırakmak için her zaman iş birliği içinde çalışacağız" şeklinde konuştu.

ESKİ SMYRNA KAZI ALANI İÇİN HEDEF BÜYÜK

TARKEM ekibi, Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal'ı ziyaret ederek iş birliği fırsatlarını değerlendirdi. Ziyaretin ardından, Tarihi Kemeraltı Yenileme Alanı İcra Kurulu olağan toplantısı, Bayraklı Belediyesi Havuz Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Bayraklı Belediyesi'nin Tarihi Liman Kenti Alan Yönetimi eylemlerinin 5 yıllık kurumsal stratejik planlara dahil edilmesi, Bayraklı Eski Smyrna kazı alanının ören yeri statüsüne kavuşturulması, ziyaretçi merkezi ve çevre düzenleme projelerinin uygulanması ve temizlik konusunda önleyici tedbirlerin alınması gibi konular tartışıldı.

KÜLTÜREL MİRASI KORUMA VURGUSU

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Bayraklı'nın kültürel ve tarihi mirasını koruma ve tanıtma yönünde kararlılıkla çalıştıklarını belirtti. Önal, "Bayraklı Eski Smyrna kazı alanının ören yeri statüsüne kavuşturulmasıyla buranın turistler için bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Amacımız, Kemeraltı, Kadifekale, Basmane ve nihayetinde Bayraklı Smyrna ile sonuçlanacak olan tarihi yolculukta önemli bir rol oynamak. Böylece 5 bin yıllık geçmişi olan Eski Smyrna’nın tarihi dokusunu ön plana çıkarmış olacağız. Bayraklı'nın kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkarak, gelecek nesillere daha güzel bir Bayraklı bırakmak için her zaman iş birliği içinde çalışacağız" dedi.

Kaynak: Bülten