in ,

Bayraklı’ya her alanda dönüşüm

Bayraklı Belediye Meclisi, tüm ilçeyi kapsayan tarihi bir kentsel dönüşüm kararı aldı

Bayraklı Belediye Meclisi, tüm ilçeyi kapsayan tarihi bir kentsel dönüşüm kararı aldı. Kararın ardından  tüm vatandaşların memnun kalacağını ifade eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Ben belediye başkanı olarak hafif orta ağır hasar bilmem. Bina ya risklidir, ya değildir. Vatandaşlarımız hak kaybına uğramadan binalarını yıkıp, yenisini yapacaklar” dedi.

Daha önce kentsel dönüşümle ilgili birçok kez gündeme gelen Bayraklı, 117 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce binanın ağır ve hafif hasar gördüğü depremle bir kez daha gündeme geldi. Bayraklı Belediye Meclisi Aralık ayı ikinci oturum Başkan Serdar Sandal başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda kentsel dönüşümle ilgili tarihi kararlar alındı. Mecliste ayrık ve blok nizam yapılaşma koşullu parseller ile sadece KAKS (Emsal) verilmiş parsellerde, mevcut yapıların yapıldıkları tarihten günümüze imar mevzuatında meydana gelen değişiklikler dolayısıyla ortaya çıkan inşaat alanı kayıplarının giderilerek, dönüşümün hızlandırılması amacıyla hazırlanan öneri oy birliğiyle geçti. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Bu mecliste Bayraklı inşasıyla ilgili tarihi bir imza atmışlardır. Bu kararla evleri yıkılıp yeniden yapılan vatandaşlarımızın hak kaybını önlüyoruz. 60 hektarlık alanı 600’e çıkararak bu alanda çalışacağız” diye konuştu.

“HER YERİ KAPSIYOR”

Hasarlı binaların güçlendirilerek içinde oturulmasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Sandal, “Ben belediye başkanı olarak hafif orta ağır hasar bilmem. Bina ya risklidir, ya değildir. 2005 depreminde az hasarlı binalarımız çöktü. Biz vatandaşa, ‘Binanız az hasarlı güvenle oturabilirsiniz’ nasıl diyelim. Doğru değil, ahlaki değil… O yüzden bu binaların yıkılıp yerine yenisi yapılması gerekiyor. Bu yüzden ne gerekiyorsa biz Bayraklı Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağız. Böylece vatandaşlarımıza yeni bir alternatif sunuyoruz, yeni yönetmeliğe göre mevcut kayıplarını tamamlatacak, hak kaybına uğramadan bu süreci götürebilecek bir plan notu ilave ediyoruz.  Böylece vatandaşlarımız herhangi bir hak kaybına uğramadan binalarını yıkıp yerine yenilerini yapacaklar. Ada bazında bu işleme girerlerse de yüzde 10 imar hakkı artışı sağlanacak. Daha derli toplu daha düzenli bir yapısı oluşsun diye uğraşıyoruz. Depremden sonra Bayraklı kapsamına diğer mahallelerimizi de aldık. Bunun az hasarlı, orta hasarlı olan ya da deprem yönetmeliğinde yapılan yapıları da aldık. Bu mecliste Bayraklı inşasıyla ilgili tarihi bir imza atmışlardır. Bu kararla evleri yıkılıp yeniden yapılan vatandaşlarımızın hak kaybını önlüyoruz. Bu sadece Manavkuyu, Mahsuroğlu, Adalet mahallelerini kapsayan bir karar değil. Tüm Bayraklı’yı kapsıyor. Bu kararla evleri yıkılıp yeniden yapılan vatandaşlarımızın hak kaybını önlüyoruz. 60 hektarlık alanı 600’e çıkararak bu alanda çalışacağız. Bu kararın Bayraklı’ya hayırlı olsun. Oy birliğiyle alınan bu karardan dolayı tüm meclis üyelerimizi de kutluyorum” diye konuştu.

“TEK BELEDİYEYİZ”

Başkan Sandal, belediyedeki personel revizyonu ve sözleşmelerle ilgili de konuştu. Sandal, “Sözleşme süreci devam ediyor. Dün de arkadaşlarımızla bir araya geldik. Kadroların şekillenmesiyle konusunda sendikayla ilgili bir görüş ayrılığı yok. Metin üzerinden geçiliyor. İzmir’de hem kadro revizyonu hem de sözleşme çalışmalarını sürdüren tek belediyeyiz” dedi.

Rana Beyza Öztürk

bakan-kasapoglu-liglerin-ertelendigini-acikladi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Kasapoğlu ve eşi koronavirüse yakalandı!

corona-korona-virus-test-kit-vaka-olum-vefat-death

Yeni koronavirüs vaka sayısında yine rekor! Vefat 187