in ,

Belediye halka sordu, süreç resmen başladı

Kuruluşu 1930’lu yıllara dayanan efsane başkanlardan Dr. Behçet Uz’un mirası Kültürpark’ta yapılacak kapsamlı yenileme faaliyetleri için süreç resmen başladı

belediye-halka-sordu-surec-resmen-basladi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültüpark‘ta başlatılması planlanan revizyon projesi için çalışmalara resmen başladı. Geçtiğimiz yaz aylarında halka buluşan ve kentin en büyük yeşil alanıyla ilgili önerilerini dinleyen belediye yönetimi, mega proje için kolları sıvadı.

MEGA PROJEDE İLK HAMLE

Önceki yıl Kültürpark’ın yenilenmesi için çalışmalara başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, koruma kurulundan beklenen onay gelmeyince süreci baştan işletme kararı almıştı. Kurul tarafından istenen koruma amaçlı nazım imar planını hazırlayan Büyükşehir Belediyesi yönetimi plan hazırlıkları ve yaptığı başvurunun ardından halk ile buluşarak İzmirlilerin talep, öneri ve görüşlerine kulak vermişti. Geçen yaz gerçekleşen buluşmanın ardından gelen öneriler doğrultusunda projeye yön veren Büyükşehir, pandemi sürecinin ardından çalışmalara hız katarak kritik öneme sahip bir adım daha attı. Parkın geleceğini şekillendirecek “Kültürpark Revizyon Projesi” için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, öncelikle alana ait detaylı bir inceleme yaparak yapılacak yatırımla ilgili rapor hazırlayacak. Kentin en büyük yeşil alanı olma özelliğine sahip, içerisinde eğlence, kültür-sanat, spor ve dinlenme alanları ile fuar hollerini barındıran Kültürpark’ın durum analizleri ve revizyon çalışmaları için temel oluşturacak rapor için kapsamlı bir dosya hazırlanacak. Hazırlanacak rapor için uzman kuruluşlarla çalışacak olan Büyükşehir Belediyesi uygulama projelerine esas teşkil edecek söz konusu rapor için hizmet alımına giderken, çıkacak neticeye göre yatırıma son halini verecek. Ardından yaklaşık iki yıl sürmesi beklenen revizyon çalışmaları için ilk kazma vurulacak ve yenileme faaliyetleri başlanacak.

STK EYLEMLERİ

Yaklaşık on yıldır gündemde olan ve çok sayıda tartışmaya yol açan projeyle ilgili meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların itirazları sonrasında rötar yaşanmış, önceki yıl koruma kurulu tarafından belediyeye gelen ret yanıtı sonrasında da yatırım ertelenmişti. Bu kez öncelikle koruma amaçlı imar planına öncelik veren belediye, ardından halk ile buluşarak projeyi İzmirlilere sormuştu. Gelinen süreçte öncelikle kent parkı içerisinde yer alan işletmeleri tahliye eden ve kaçak durumdaki yapıların yıkımını gerçekleştiren belediye, diğer yandan alanda bulunan bitki örtüsü, flora ve faunanın haritasını da bilim insanları yardımıyla yine raporlayarak kayıtlara geçirmişti. Belediyenin projeyle ilgili öncelik verdiği konu “Betonun yerine daha fazla yeşil alan” olurken, Kültürpark bünyesindeki fuar hollerinin yıkımı için de kentteki sivil toplum kuruluşları çeşitli eylemler düzenlemişti.

DAHA YEŞİL KÜLTÜRPARK

Kültürpark ile ilgili vatandaşların öncelikli talebi ticari alanların tamamen kaldırılması, gençler için çekim alanı haline getirilmesi, daha fazla yeşil alan yaratılması ve alanla ilgili alınacak kararlarda yetkili olacak bir halk meclisi oluşturulması olmuştu. Belediyenin kısa süre içerisinde tamamlayacağı hazırlık raporunun ardından vatandaşlardan gelen bu taleplerin tek tek ele alınarak, projenin de halkın katıldığı konferanslardan çıkan görüşlere göre şekillenmesi bekleniyor.

Erman Şentürk / Özel Haber

menemensporun-konugu-altinordu

Menemenspor’un konuğu Altınordu

goztepe-avrupa-sansini-zora-soktu

Göztepe’de gözden düştüler