in ,

Benzersiz coğrafya: Brezilya

Güney Amerika kıtasının en kalabalık nüfuslu ve en geniş yüzölçümüne sahip ülkesi Brezilya, muhteşem sahilleri, eğlenceye düşkün güler yüzlü halkı, özgün kültürü, futbol tutkusu, doğal ve tarihi güzellikleri ve renkli festivalleriyle benzersiz bir coğrafya

brezilyada-korona-virus-vakalari-11-milyonu-asti

Brezilya denildiğinde aklınıza ne geliyor? Dünyanın en büyük eğlencesi Rio Festivali’nden dünya futbol organizasyonlarına damgasını vuran milli futbol takımına, güler yüzlü ve yavaş yaşamı benimseyen Brezilyalılardan Amazon Ormanları’na kadar bu ülkeyi tanımlayan onlarca şeyi saymak mümkün.

Brezilyalıların kendilerini tanımlamak için kullandıkları ünlü bir söz var: ‘Brezilya tanrının seçilmiş ülkesidir, tek ülkedir. En çok onu sever. Fakat problem şudur ki yönetilmesi için Brezilyalıları göndermiştir.’ Bu söz tam olarak Brezilya’yı anlatıyor işte.

Resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyeti olan Brezilya, Güney Amerika’da yer alıyor. Kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesinin Atlas Okyanusu boyunca uzanan kıyıları muhteşem plajlara sahip. Ekvador ve Şili hariç Güney Amerika kıtasında yer alan tüm ülkelerle komşu olan Brezilya’nın komşuları Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası.

210 milyonu aşan nüfusuyla dev bir ülke olan Brezilya’da nüfusu bir milyonu aşan 13 şehir bulunuyor. Başkenti Brasília olan ülkenin en büyük şehirleri ise 12 milyonluk nüfusuyla Sao Paulo ve 6.6 milyonluk nüfusuyla Rio de Janerio. Yeşil, sarı ve mavi renklerden oluşan Brezilya bayrağı sıklıkla düşünülenin aksine ormanları ve maden yataklarını değil geçmişte ülke yönetimini elinde bulunduran aileleri simgeliyor.

SAO PAULO

Latin dünyasının New York’u olarak da adlandırılan Sao Paulo, Brezilya’nın en büyük şehri. 1500’lerin ortasında kurulan şehir, 1700’lü yıllarda kendi halinde küçük bir kasabayken kahve yetiştiriciliğinin de etkisiyle hızla büyümeye başladı. Kentin yakınındaki Santos Limanı, günümüzde de dünyaya kahve ihraç edilen en önemli limanlardan biri.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkesinden ayrılan Japonlara ev sahipliği yapan Sao Paulo, Japonya’dan sonra dünyada en çok Japon’un yaşadığı kent olarak biliniyor. Kalabalık nüfusu ve içinden çıkılmaz bir trafik keşmekeşine sahip olan şehirde yerli yabancı herkesin en büyük derdi trafik.

Kıtanın en büyük sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Sao Paulo Sanat Müzesi (MASP), kıtanın en büyük gökdeleni olan Edificio Italia, dünyanın en büyük beş Gotik yapısından biri olan Sao Paulo Katedrali, şehrin en hareketli ve ihtişamlı caddesi Rua Oscar Freire, Luz Tren Garı, grafittileriyle bilinen Beco do Batman ve şehrin en büyük pazar yeri Mercado Municipal mutlaka görülmeli.

RIO DE JANERIO

Dünyanın en ünlü festivali olan Rio Karnavalı’na da ev sahipliği yapan Rio de Janerio kenti, Brezilya’da Sao Paulo’dan sonra en kalabalık ikinci kent. Portekizcede ‘ocak ırmağı’ anlamına gelen ve Brezilyalıların ‘muhteşem şehir’ olarak adlandırdığı kent Rio Karnavalı’nın sembollerinden muhteşem geçit gösterisi ve samba dansıyla tanınıyor.

Tarihi ve doğal ve tarihi güzelliklerinin sıralandığı popüler turistik bölgelerin tamamının UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığı kentte Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado Dağı, Tijuca Yağmur Ormanları ve Botanik Bahçeleri gezilecek yerler arasında ilk sırada.

Brezilya denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan ve dünyanın en ünlü plajlarından Copacabana Plajı da Rio’da. Herkesin anın tadını çıkardığı, gülümsemeyi ihmal etmediği şehirde kimse başkasıyla ilgilenmiyor. Sınırsız bir özgürlük alanı sunan Rio, bu özelliğiyle ziyaretçilerine kendini iyi hissettiren müthiş huzurlu bir atmosfere sahip.

Şehirde gezip görebileceğiniz yerler arasında Copacabana, Ipanema ve Leblon plajları, Rio’yu kuş bakışı görebileceğiniz ve teleferikle çıkılan Sugar Loaf Tepesi, dünyanın yedi harikasından biri olan, 700 metre yükseklikte yer alan Corcovado Tepesi-Kurtarıcı İsa Heykeli, federal polisin dahi giremediği, Brezilya’nın en ünlü futbolcularının çıkış noktası olan Favela bölgesi (bu bölgeye turlar düzenleniyor), Şili asıllı ressam ve seramik ustası Jorge Selaron’un hayat verdiği, mozaikleriyle ünlü Selaron merdivenleri, 1950 Dünya Kupası finaline ev sahipliği yapan Maracana Stadı bulunuyor.

virus-kapiya-dayandi-isletmeler-kepenk-indirdi

Virüs kapıya dayandı, işletmeler kepenk indirdi

raylara-yatip-intihara-kalkisan-kadinin-mucize-kurtulusu

İZBAN’da intihar girişimi: Raylara atladı…