in ,

Berber ‘Tarife’ diyor müşteriler şaşkın

Yaklaşık iki aydır kapalı olan berberler açılsa da zamlı fiyatlar kafaları karıştırdı

berber-tarife-diyor-musteriler-saskin

İçişleri Bakanlığı‘nın yayınladığı genelge doğrultusunda hijyen tedbirleri kapsamında önceki ay kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden açıldı. Açıldı açılmasına ancak şikayetleri de beraberinde getirdi. Randevulu sistemle çalışan işyerlerinde zamlı fiyatlar ilk günden büyük tepki topladı.

İKİ KATINA ÇIKTI

Önceki fiyatların yaklaşık iki katına hizmet vermeye başlayan berberler tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de gelen yoğun şikayetler sonrasında dükkanlarını açtığına neredeyse pişman oldu, karşılaştıkları 40-50 liralık fiyatlar karşısında şaşkınlık yaşadı. Hem artan masraftan ve getirilen ağır şartlardan şikayet eden esnaf, hem de aldığı hizmet karşısında iki kat fiyat ödemek zorunda kalan vatandaş, yaşanan bu sıkıntının ne zaman çözüleceğini bilmiyor.
Geçtiğimiz günlerde Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada açılıştan sonra fiyat değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen İzmir Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Bilgin, “Eskiden her yılın başında bir tarife belirliyorduk. İzmir’deki berberlerin yüzde 10’u bile bu tarifeyi uygulamıyordu. Şimdiye kadar kendi belirledikleri fiyat üzerinden çalışıyorlardı. Tarifeler bize yüksek geliyor, iş yapamıyoruz diyenler oluyordu. Şu anda tartışılan bu rakamlar aslında tarifelerdeki gerçek, resmi rakamlardır. Yaşanan durum aslında budur. Eskiden bir berber saç tıraşı için 20 lira aldığında vatandaş “Fiyatlar amma da yüksek” şeklinde şikayet ediyordu. Bizim belirlediğimiz bir tarife var. Buna göre en düşük saç tıraşı fiyatı üçüncü sınıf berberler için 26, ikinci sınıf berberler için 33, birinci sınıf berberler için ise 42 liradır. Saç yıkama dahil ise sırasıyla 40, 50 ve 70 lira. Bunlar alt limitler. Şimdi esnaf eskiden uygulamadığı tarifeyi kullanmaya başladı ve ortaya bu rakamlar çıktı. Bu fiyatlar değişmez, böyle devam edecek. 2020 yılının sonuna kadar bu rakamlar geçerli olacak. Yeni fiyatlar yılbaşında yayınlanacak. Bir sonraki fiyat tarifemiz Ocak 2021’de belirlenecek. Bu tarifeleri kafamıza göre belirlemiyoruz. Önce Odamız, ardından esnaf ve sanatkarlar odaları birlikleri değerlendirme yapıyor, son olarak da valilikler bu düzenlemeyi onaylıyor ve yayınlanıyor. Aslında gerçek rakamlar bunlar. Berberler alması gereken ücretleri almaya başladı. Vatandaşa bu yüzden fiyatlar yüksek geliyor. Ancak, esnafımız bu tarifesini işyerine asmak ve müşterisine ibraz etmek zorunda. Biz de çok sayıda şikayet alıyoruz. Durumu aktardığımızda herkes anlayışla yaklaşıyor. Kimse gittiği berberi gönüllü olarak şikayet etmek istemiyor. Berberler bu tarifeyi kullanmak ve uygulamak zorunda. Müşteri şikayet ettiği takdirde esnaf ceza yer. Bu tarifeyi asmış ise uygulamak zorunda. Yoksa yasal olarak suç işler. Esnaf bu tarifeyi asabilmek için 60 lira vererek satın alıyor. Ocak ayına kadar bu şekilde devam edeceğiz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

gumrukcuden-spor-kuluplerine-destek-cagrisi

Gümrükçü’den spor kulüplerine destek çağrısı

huzur-bekcileri-hakkini-bekliyor

Huzur bekçileri hakkını bekliyor