in

Bergama’daki Musacalı Barajı 2021 yazında tamamlanacak

Bergama ilçesinde, yapımı tamamlandığında 22 bin 950 dekar araziye su sağlayacak Musacalı Barajı’nın 2021 yazında bitirilmesinin hedeflendiği bildirildi

musacali-barajinin-yarisi-tamamlandi

Devlet Su İşlerinden (DSİ) yapılan yazılı açıklamada, Musacalı Barajı‘nda gövde önyüzü beton kaplama çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, barajda 2021 yılı sonbaharında su tutmaya başlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Kocadere üzerine inşa edilen barajın gövdesinin ön yüzünün beton kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildiğini kaydeden Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Barajın gövde yüksekliğinin temelden 79 metre olacak ve 25 milyon metreküp su tutulabilecek. Musacalı Barajı bölge ve ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. 22 bin 950 dekar araziyi borulu basınçlı sistemle sulayacak baraj, çiftçilere 2020 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 18 milyon lira ek katkı sağlayacak. Modern sulamayla birlikte ürün çeşitliliği artacak; zeytin, domates sebze meyve gibi ürünlerde verim katlanacak. Tarlalardan iki ya da daha fazla hasat etme olanağına kavuşulacak, çiftçi daha çok kazanacak.”

AA

hakkariden-bir-aci-haber-daha-sehit-sayisi-2ye-yukseldi

Hakkari’den bir acı haber daha: Şehit sayısı 2’ye yükseldi

izmirde-bir-caddede-denetim-yapan-polis-17-kisiye-53-bin-tl-ceza-kesti

İzmir’de bir caddede denetim yapan polis, 17 kişiye 53 bin TL ceza kesti