in ,

Beyaz büyülü şehirde -40 derecede masalsı sıcaklık

Kars, bambaşka bir şehir. Izgara sistemli, Rus mimarili, ruhu olan, -40 derece soğuk olmasına rağmen sıcacık bir şehir. Bize yaşamın, coğrafyanın gerçeklerini sessizce anlatan beyaz ve büyülü…

Bu şehre kaç kez geldiğimi artık ben de bilmiyorum. Ama her geldiğimde ilk geliş heyecanını yaşayarak gelmenin mutluluğunu hissediyorum.
Kars, bambaşka bir şehir. Izgara sistemli, Rus mimarili, ruhu olan, -40 derece soğuk olmasına rağmen sıcacık bir şehir. Bize yaşamın, coğrafyanın gerçeklerini sessizce anlatan beyaz ve büyülü…
Doğu Ekspresi treni ile tanışmasaydık yolumuz buralara belki de hiç düşmeyecekti. Ve o zaman ne çok şeyi kaçırmış olacaktık. Neyse ki, geçte olsa bu değerimizi, kültürümüzü masalsı şehrimizi yaşama ve yaşatma imkanı bulduk.
Geçen hafta harika insanlarla buradaydık, gördüğümüz rüyanın hoşluğu ile ayrılmıştık bu masalsı şehirden. Gezdiğimiz, gördüğümüz rehberimizden dinlediklerimiz yetmemiş gibi bir de kitapçıya koşmuştuk. Bu tarihi kentimizi daha iyi anlamak, öğrenmek için…
KENTİ TANIMAK
Yeri gelmişken bu kitaplardan bir kaçını sizlerle de paylaşayım istedim. Biraz tarihe ve kültüre merakınız varsa lütfen bu kitapları ya okuyarak gelin. Ya da buradan gidince alıp okuyun. Günümüze ışık tutacak, bu şehri ve Sarıkamış’ı daha iyi anlamamızı destekleyecektir.
‘OKUNMASI GEREKENLER’
Bu serhat şehre boşuna rüya gibi, masalsı bir şehir denmiyor. Pek çok gizemle pek çok din ve kültürle, yaşanmışlıkla dopdolu. İşte bu kaynaklar gördüğünüz rüyayı yorumlamanıza destek olabilir.
İsmail Tokalak – Ahilik Bektaşilik Alevilik ve Mevleviliğin Kökenleri
Ferhad Daftary – Şii İslam Tarihi
Janet Klein – Hamidiye Alayları
George A. Bournoutian – Ermeni Tarihi
Vercihan Ziflioğlu –Beni Unutma Rusyam
Ayşe Hür – Gayri Müslümlerin Öteki Tarihi
Murat Bardakçı – Hafız Hakkı Paşa’nın Sarıkamış Günlüğü
Tori – Kürt Sultan Selahaddin ve Eyyubi Hanedanı
Belki yanlış bildiklerinizi belki de unuttuklarınızı hatırlamanızı sağlayacaktır. Kafanızdaki küçücük bir soru için bile buradan yanıt bulmanız ne güzel olur değil mi?
GELİŞ UÇAK DÖNÜŞ TREN
Bu sene Turistik Doğu Ekspresi ile ilk dönüş tecrübemi ilk kez yaşayacağım. Eğer bir aksilik veya rötarımız olmaz ise sabah saatlerinde Divriği’de öğleden sonra gibi de Bostan Kaya’da yaklaşık üçer saatlik molalarımızı vereceğiz. Buraları da gezme fırsatımız olacak. Yine çok güzel yol hikâyelerimiz bizi bekliyor. Ayrıca trenimizde bir de doğum günü kutlamamız var. Ohhh ne eğlence…
15-19 OCAK KARS
15 Ocak’ta yine 19 güzel insan ve benimle yirmi kişi olarak İzmir’den uçağımıza bindik. Uçakla gelince daha fazla bu şehirde soluma şansını yakaladık. İki günde tüm konuklarım hayran oldu. Daha Sarıkamış ‘a ve pek çok yere gitmedik bile. Ancak gün içinde ve trende yazamayacağım için erkenden yazıyorum sizlere. Bu gün şehirde son günümüz.
HARİKA BİR TUR
Akşam tren saatimize kadar da dopdolu bir programı gerçekleştireceğiz. İzmir’den gelen birbirinden kıymetli misafirlerim için gerçekten çok keyifli, etkileyici ve unutamayacakları bir seyahat geçirdiklerine inanıyorum.
Bu senenin ikinci turu da böylece gerçekleşmiş oluyor. Ben de İzmir’e döndükten üç gün sonra yine bu şehre geleceğim. Keyifle, tutkuyla ve güzel insanlarla.
22-26 OCAK KARS
Bir sonraki gelişimde okul tatili olması ile çocuklarımız da olacak aramızda. O nedenle benim için daha özel bir KARS seyahati yaşanacak. Çocuklarımız, gençlerimiz için seyahatler önemli. Çünkü onların edindikleri bu tecrübeler, bilgiler, gördükleri ve yaşadıkları yaşamları boyunca çok kıymetli olacak.
KAR MANZARALI
Bana göre burası yılın on iki ayı gelinecek bir yer. Ancak biz batıdakiler için Türkiye’nin kuzeydoğusundaki bu sınır kentine kış aylarında gelmek daha cazip. Kartpostallardaki gibi bir şehir.
KÜRESEL ISINMA
Eğer sizlerde bu şehri karlar altında görmek, treninizin penceresinden bakarken kar manzaraları seyretmek istiyorsanız, “ acele edin” derim. Giderek azalan bir kar var artık. Çok değil iki sene öncesinde karlardan yollar kapanırdı. Oysa bu sene daha az kar yağdığını görüyoruz.
KIŞIN GÜZELLİĞİ
Elbette dört mevsim ayrı güzel bu şehirde ama aslında burada dört mevsim de yok. Kış, güz başı – güz sonu. Soğuk olmasına soğuk. -20 dereceler çok normal bir sıcaklık gibi hissedilebiliyor. Tabii ki, kıyafet konforunuzu sağlamış bot, mont ya da kayak kıyafetlerinizi giymiş iseniz.
PARK OTEL
Bu kez konaklama otelimiz Kars Park oldu. Bu otelin en güzel özelliği çalışanlarının size her daim gösterdiği güler yüzü.
İlk tanıdığımdan beri aynı kişiler. Ve Kars’lı. Yani misafirperver, güzel insanlar. Gerçekten evimiz gibi. Haftaya da bu otelde kalacağız. Günden güne turizme daha adapte olmuş, yenilikçi bir tesis. Özellikle de yöresel ürünlerinin bulunduğu kahvaltısı da herkesi mutlu ediyor. Bir de dışarının soğuğundan geldiğinizde sıcacık ve tertemiz olması.
HAYAT SEVİNCE VE GEZİNCE GÜZEL
Sağlıkla ve sevdiklerinizle kalın. Ama gezmeyi, görmeyi, öğrenmeyi, tanımayı kısaca seyahati de hayatınızın içine alın. Geriye bunlar kalacak. Ve iyi ki, zamanında gitmişim diyebilin.

Bircan Tağıl / Özel Haber

CHP’nin Menemen İlçe yeni başkanı belli oldu

altin-sivinin-copu-bile-deger

‘Altın Sıvı’nın çöpü bile değer