in

Beyinde ‘patlar gibi’ ani ağrıya dikkat!

Balıkesir’de yaşayan Ayşe ve Gülizar Dağıstan kardeşler tesadüf eseri hayata tutundu. Ablaları Hatice Aydemir’i beyin kanaması nedeniyle kaybeden kardeşlerden Ayşe Dağıstan’ın baş dönmesi ve göz ağrısı şikayeti nedeniyle yapılan tetkiklerinde beyninde patlamaya hazır bir anevrizma olduğu tespit edildi.

anevrizma-medicana

Beyni besleyen damarda 8 milimetre büyüklüğünde bir anevrizma olduğu anlaşılan Ayşe Dağıstan, Medicana International İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Evren Sandal tarafından hemen ameliyata alındı. Operasyon sonrası sağlığına kavuşan Dağıstan’a hastanede refakat eden kız kardeşi Gülizar Dağıstan’la görüşen Op. Dr. Özdemir, her iki ablasında da anevrizma olduğunu söyleyerek, tetkik yaptırmasını önerdi. Beyin tomografisi çektiren Gülizar Dağıstan’ın da beyninde anevrizma olduğu tespit edildi.

Op. Dr. Sandal, “Anevrizmalar kanayarak belirti verdiğinde ki ona beyin kanaması diyoruz yüksek ölüm oranı vardır. Ya da hiç kanamadan beyinde bazı bölgelere baskı yapar. En çok görülen belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Hastalar genellikle, başlarında bomba patlamış gibi çok şiddetli baş ağrısı hissettiklerini söyler. Nadiren de baloncuğun kemiğe temas ettiği yerlerde üfürüm dediğimiz garip, kalp atar gibi ses duyar hastalar. Bu belirtilere dikkat etmek gerekir” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Çoban ateşi Bergama’dan yakıldı

yasar-universitesi-meslek-tanitim-gunleri-duzenliyor

Yaşar Üniversitesi aksesuarları ile birlikte veri saklama ünitesi satın alacak