MHK'nin 'ilk kadın başkanı' olarak göreve getirildiğinde, sevindim tabii ki de. Yıllardır, tanırız. Yerinde, hak etti, liyakatli bir karar, uygulama. Basına tanıtılma ilk toplantısında 'Türkiye'n...

MHK'nin 'ilk kadın başkanı' olarak göreve getirildiğinde, sevindim tabii ki de. Yıllardır, tanırız. Yerinde, hak etti, liyakatli bir karar, uygulama. Basına tanıtılma ilk toplantısında 'Türkiye'nin ilk kadın hakemi' olarak kendini lanse edilince, birden buz gibi soğudum. Hatalı, VAR'a değil, tarihe gitmek gerek. Bir kere, 'İlk kadın hakemi' değil, futbol yok ki sadece envai çeşit spor dalları mevcut. 'İlk kadın futbol hakemi' ise hiç değil. Sıralama da şöyle; 1.Drahşan Arda, 2. Sema Tokat, 3. Sevinç Yıldız, 4.Elmas Arabacı, 5. Lale Orta. Evet evet, ilk değil beşinci. Bunu kendi de biliyor. Niye dedi bunu, anlayamadım. İhtiyacı da yok zaten. Bir daha da yazmayacağım. Sıkıldım artık bu muhabbetten. İlk olsan ne olur, 111.olsan ne olur ? Erkek hegemonyasının olduğu yerde kadınsın ve de kadın hakemsin, yetmez mi ?  Gücün kendinde zaten. Lale hocam, akademik kariyeri olan bir insan. Severim, sayarım. 'İlk FİFA Kokartlı kadın hakem' bu ifade doğrusu. Çoğu alanda da 'ilk kadın', o da tamam. Zaten en büyük ayrımcılık bu. Kadın diye sevinmek filan. Olması gereken bu. Geç bile kalındı. Geçici MHK de olsa. Lale hocam, ablamız pek zor işlere girmez, yandan izler. Ekip işi. Erkeklerin de istemesi gerek. İzmir'den Elmas hocam ilk kadın başkan olmalıydı aslında. 20 yıl önce filan.
ATADIM; 'KASIMPAŞA - ANTALYASPOR'
Sevgili, değerli Lale Orta başkanıma, bir 'ilk' olma fırsatı daha sunuyorum. Önerimdir, kabul buyrunuz lütfen. Malumunuzdur, kadın hakemlerimiz yurtdışında maç yönetiyor. Kendi ligimizde, yoklar. Sadece kadın futbolcuların yer aldığı maçlarda, o kadar.  Ayrımcılık, en kötüsünden. Lale başkan, kendi de o zaman adına süper denmiyordu. 1.Lig deniyordu. İşte o ligde düdük çalan ilk kadın hakemimiz, Orta. Şimdi elinde kalem var, parmaklarının ucunda klavye. TFF başkanı sayın Mehmet Büyükekşi'nin onaylaması şartıyla tabii ki de. Haydi bir cesaret Lale hocam. Özgüveninizle, cesaretinizle bugünlere geldiniz. Atayın, Süper Lig'e kadın hakemlerimizi. 4.hakem filan değil ama. Eski deyimle, orta hakem, yan hakem. Atayın, tarihe geçin. Adınız altın harflerle yazılsın. İnanın şu an eldeki mevcut, hatta FİFA olmuş erkek hakemleri de araya katarsak. Bir tek kadın hakem etmeyecekler var. Ne diye katlanıyorsunuz ki. Aynı sabrın çok değil 10'da birini kadın hakemlerimize gösterin, zararlı çıkmazsınız. Ortayı yapın ortalıkta kalmasın bu iş. Tam zamanı. Ateşe filan da atmazsınız kadın hakemlerimiz. Atama yapmazsanız, kendinizi ateşe atarsınız. Siz kıskanmazsınız, yanınızdaki bir iki erkek üyeyi bilemem. İçlerinde kalmış olanlar vardır. Olsun siz akıllı ve zekisiniz. Maç bile seçtim, 10 Şubat'ta Kasımpaşa - Antalyaspor. Yapay zekaya gerek yok. Onun aklı ermez. Verin kadın hakemlerimize, ben kefilim. Hesabını benden sorun, veririm...
SOYADI KARSLI O BİR KARŞIYAKALI
Adı Cenk, savaşmayı çok sever, mücadelecidir, yarıda bırakmaz. Soyadı Karslı ama, buçuklu filan değil İzmirli'nin hası, öz be öz Karşıyakalı. İzmir'in ruhuna, İzmirli olmanın hazzına erişmiş insan. Buçuk gibi tam gibi sıfatları, bünyesi kabul etmez. Yaşar, an be an yaşar İzmir'imizi. Yoksa arada kalmış hisseder kendini. Ayrıca doğduğu büyüğü semtin takımını tutar, şöhrete büyüklüğe reklama albeniye kapılmaz. Ekmeğini yediği yerin takımın peşinde koşar, sevdalanır, bitmez bu sevdası. Altlara düşse de zaten sadece futbol değil ki, kulüp tutmak. Sonuçta İzmir'in evlatlarıyız. Karşıyaka'da doğdu, büyüdü. Gözünü açtı, yeşili kırmızıyı bir arada gördü. Deplasmanlara da gitti, gider. Cenk Karslı gibi kardeşlerim, sporu seven, kendini bulunduğu yere, oraya ait hissedenler gerek bize. Karşıyaka Belediye Başkanı Op.Dr.Cemil Tugay, öğretmenlikten ayrılan Cenk Karslı'yı memur olarak Karşıyaka Belediyesi Spor İşleri Müdürü olarak atadı. Berkan Alptekin de başkan yardımcısı oldu. Cenk ile Berkan'a hayırlı uğurlu olsun diyorum, başarılar diliyorum, çok güzel işlere imza atacağına inanıyorum, güveniyorum.
MİLLİ HAKEM 69'UN AVUKAT
Berkay Erdemir, Sami Bağırsakçı, Somer Karakaş, Özcan Pehlivanoğlu, Umut Metin, Vedat Aydın Gündüz, Murat Saraç, Çağlayan Kökkılınç, Hayati Karakaş, Mehmet Türkmen ve daha niceleri. Hukuk Fakültesi'ndeki eğitim ve öğrenimlerine devam ederken, futbol hakemliğine devam eden, avukat çıkıp mesleğine devam eden isimlerden sadece birkaçı. İlk kez, hakemliğe veda ettikten sonra, avukat olan hakem görüyorum. Zeynel Abidin Gökçe, şimdiki adıyla Süper Lig'de, 2.Lig'de düdük çalmış, daha çok da derbi maçlarının vazgeçilmez yardımcı hakemi idi. Değerli, dürüst bir insandır. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduğu yetmezmiş gibi, Uluslararası Hukuk dalında Yüksek Lisans yapacak.18 yıl hakemliği var. Cesaret etti, sınava çalıştı, kazandı, istenilen puana ulaştı. 4 yılda da bitirdi, 69 yaşında. Yürekten kutluyorum, tebrikler Zeynel Abidin Gökçe hocam adalet dağıtmaya devam, bol olsun.
SİYAH-BEYAZLA, MAVİ-BEYAZIN MAÇI
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından, MHK'ye getirilen ilk kadın başkan Lale Orta'nın yardımcısı, 2.başkan MHK Üyesi sevgili Tolga Özkalfa'ya başarılar diliyorum. İzmir'den FİFA hakemi oldu, şimdi de MHK üyesi. Diş Hekimi'dir. Denizli'den Ahmet İbanoğlu hocam ile birlikte öncelikle Ege Bölgesi hakemlerinden sorumlu olacaklar. İbanoğlu, Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yapmış, emektar, emekçi bir spor insanıdır. Tolga kardeşimle hakemliğinin başlarında maça çıkmışlığımız vardır. Fotoğraflar, anılar hatırlatıyor. Bergama'da da çıktık gözlemcimiz Mahmut Arıbakır, diğer yardımcım Bilal Özcan idi, dün gibi. Alsancak Stadı, TSYD İzmir Kupası maçı. Takımlardan biri. Haberlerini yaptığım, fotoğraflarını çektiğim geçmişteki Sabahattin Erbuğa, Ali Rıza Şenol, Hüseyin Barışcan, Mazhar Zorlu,  Rıdvan Burteçin, Turgut Uçar gibi rahmete kavuşmuş, efsane olmuş ve de mumla aradığım gerçek spor insanlarının yer aldığı kulüp, Altay. Diğeri de tuttuğum, gönül verdiğim semtimin, kentimin, mahallemin takımı İzmirspor. Halil Bıçakçı, Doğan Emültay, Halil Erdoğan, Hasan Elidemir, Cavit Ölçer, Nuri Hepyerler gibi daha yüzlerce efsane isim, rahmetle şükranla. Kaptanlar Orhan ile Cüneyt. Çocukluğunu bildiğim düzgün evlat Cüneyt Gülsever ile Altay'ın temiz, efendi kaptanı Orhan Üstündağ. Hürriyet'te aynı çatı altında olmaktan onur duyduğum TSYD Başkanım Mehmet Ali Okumuş ustam, paket verdi. Seyit Ali Seydan temiz insan, kaza geçirdiler maça giderken, Bülent Akkaşlı hocam ile birlikte.  4 kişiydiler, ikisi zor toparladı. İyiler, tedavi sonrası herşeye rağmen, şükürler olsun. Ve Alsancak Stadı, eski hali. Yenisini hiç sevemedim, gidince bir tuhaf oluyorum. İhanet etmişim gibi geliyor. Orta yaş sendromu da böyle bir şey herhalde. Pardon maçın sonucu mu ne oldu ? Siyah beyazlı takım, mavi beyazlı takımı yendi, bir üst tura çıktı.