in ,

Bilim Kurulu önerdi iddiası: Sokağa çıkma yasağı mı gelecek?

Bilim Kurulu tarafından, günlük vaka sayısındaki direncin kırılamamasında vatandaşların kuralları ihmal etmesinin etkili olduğunu belirterek cezai yaptırım ve sokağa çıkma yasağı uygulanmasını teklif ettiği iddia edildi

izmirde-yasagin-son-gunu-cadde-ve-sokaklar-bombos

T24’ün haberinde yer alan ifadelerde, Bilim Kurulu‘nun Koronavirüs tablosunda günlük vaka sayısındaki direncin kırılamamasında yüzde 20’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesinin etkili olduğunu belirterek cezai yaptırım ve sokağa çıkma yasağı uygulanmasını teklif ettiği iddia edildi.

Önceki gün yapılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında da, açılımların etkisi masaya yatırıldı. Birçok sınırlamanın kaldırılmasıyla birlikte tüm Türkiye’de yaşanan yoğunluğun vaka tablosunda olumsuz değişime yol açmadığı savunulurken, vaka sayılarının belli bir bantta takılıp kaldığına dikkat çekildi.

Yapılan değerlendirmelerde, 20 Mayıs’tan bu yana vaka sayılarının 800-900’lü rakamlar arasında gidip geldiği, bunun ana nedeninin ise toplumda yüzde 20’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesi olduğu belirlendi.

T24

Altun'dan The New York Times'a mektup

Altun’dan Twitter açıklaması

baskan-soyerden-vali-ayyildiza-veda-ziyareti

Başkan Soyer’den Vali Ayyıldız’a veda ziyareti