in ,

Bir avuç gönüllüden yüzlerce gence umut

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şubesi, İzmir Kitap Gönüllüleri ve Özgür Eğitim Yayınları işbirliği ile Kiraz ilçesine bağlı Cevizli Köyü’ne bir kütüphane kazandırıldı

bir-avuc-gonulluden-yuzlerce-gence-umut

Cevizli halkının bir süredir merakla beklediği kütüphane törenle hizmete açıldı. Kiraz’a kazandırılan kütüphane için düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Cevizli Ege Bölgesi Sanayi Okulu Müdür Vekili Koray Kan Katan, köy adına emeği geçen gönüllülere teşekkürlerini sundu. Projenin mimarlarından İzmir Kitap Gönüllüleri adına söz alan Mesut Tim, hayata geçirilen projenin önemine şu sözlerle vurgu yaptı: “Kütüphane’nin yıllar önce Hakkari’de görev yapan daha sonra İzmir’in Kiraz ilçesine bağlı Cevizli köyüne atanan öğretmen Koray Kan Katan’ın isteği üzerine kuruldu. Atatürk Çocukları Kütüphanesi olarak 44’üncü kütüphaneyi hizmete açtık. 2006 yılından bu yana köylerimize kütüphaneler kurmaktayız. Cevizli köyüne kurduğumuz bu kütüphane 44’üncü kütüphanemiz olmuştur. Kurulan kütüphaneler açık mı, ilgi çekiyor mu diyecek olursanız, açtığımız tüm kütüphanelerimiz faal ve gençlerimizin yakın ilgisini görüyor.”

‘FEDA EDİLECEK FERT YOK’

Eğitim emekçisi ve emekli Milli Eğitim Müfettişi Mevlüt Kaplan’ın oğlu ve Özgür Eğitim Yayınları’nın sahibi Özgür Kaplan ise babasının 1965-80 yılları arasında Kiraz, Ödemiş, Tire ve Bayındır ilçelerinde müfettiş olarak hizmet verdiğini hatırlatarak, bölgeyi iyi bildiğini söyledi. Projenin mimarlarından Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) İzmir Şubesi Başkanı Özgün Utku da, projenin İzmir Kitap Gönüllüleri ve Özgür Eğitim Yayınları ile gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ülke eğitimine büyük katkısında tartışılmaz olan Köy Enstitüleri ruhunun yaşatılması için gayret gösterdiklerini anlatan Özgün Utku, bu ruhun hiç bitmemesi temennisinde bulundu. Kütüphanenin açılışında konuşan Utku, Atatürk’ün “Eğitimde feda edilecek hiçbir fert yoktur” sözünü hatırlatarak, şunları söyledi: “Okumaya hevesli gençlerimiz oldukça, onların başında okumaya teşvik edecek güzel öğretmenleri oldukça, biz her zaman yardıma hazırız. Bu salgın nedeniyle evden çıkamayan öğrencilerimize ihtiyacı olan bilgisayarlar kazandırdık. Ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki bir tarafta 4 maaş alan insanlar bir tarafta bilgisayarı bile olmayan öğrenciler var. Bizim burada yaptığımız belki küçük bir şey ama kıyıya vuran milyonlarca denizyıldızını kurtarmaya çalışan adam gibi biz de bir çocuğumuzu kurtarmaya çalışıyoruz. Biz bunu çok önemsiyor ve devam ettirmek istiyoruz. Bu kütüphanenin kazandırılmasında destek olan tüm insanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim.”

KAPLAN’DAN TEŞEKKÜR

Kütüphaneye ismi verilen Eğitim emekçisi ve emekli Milli Eğitim Müfettişi Mevlüt Kaplan, ise duyduğu mutluluğu ve gururu dile getirirken duygusal anlar yaşandı. Atatürk öldüğü zaman kendisinin 8 yaşında bir çocuk olduğunu dile getiren Kaplan, mesleği ve hayatında hep Atatürk’ü örnek aldığını söyledi. Kaplan, “57 yıl önce burada görev yaparken, geliş gidişlerimiz katırlarla oluyordu. İzmir’den Cevizli köyüne zor ve meşakkatli bir yolculuğun ardından köye gelebiliyorduk. O yıllarda bana yıllar sonra burada senin adını taşıyan bir kütüphane açılacak deselerdi inanmazdım. Hem kendi adıma, hem de buradaki gençler adına mutluyum. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim” dedi. Açılış konuşmaların ardından Cevizli Köyü Atatürk Çocukları Mevlüt Kaplan Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Erman Şentürk / Özel Haber

hatalarin-bedelini-onlar-odemeyecek

Hataların bedelini onlar ödemeyecek!

emekliler-enflasyon-sepetinde-kovid-19-guncellemesi-istiyor

2020 yılı enflasyonu açıklandı!