Ev sahipliği yaptığı uygarlıklar dolayısıyla "medeniyetler beşiği" olarak nitelendirilen ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan kent, doğal güzelliklerinin yanı sıra sahip olduğu kültürel mirasıyla da ön plana çıkıyor. Bölgenin eşsiz tarihi yerleri, Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan "Gece Müzeciliği" uygulamasıyla 15 Haziran'dan itibaren ziyarete açıldı. Müzeler ile görkemli yapıları, cadde ve sokakları ışıklandırılan ören yerleri, gün batımından sonra da misafirleri ağırlamaya başladı.

Thumbs B C 55768D3736397F9B45Af55615D4B75Cb

ZİYARETÇİ YOĞUNLUĞU ARTTI

Antalya, ören yerleri ve müzelerini "Gece Müzeciliği" uygulaması ile gece saatlerinde de ziyaretçilere açmaya başladı. Kent, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel mirasıyla da öne çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama kapsamında Aspendos ve Patara antik kentleri gece yarısına kadar, Side antik kenti ise gece 23.00'e kadar ziyarete açık hale getirildi. Alanya Kalesi, Perge, Phaselis, Olympos, Limyra ve Myra antik kentleri ise 21.00'e kadar ziyaret edilebiliyor.

2024 Haziran A A 34917467

Bakan Yumaklı, şehit orman müdürünün cenazesine katıldı Bakan Yumaklı, şehit orman müdürünün cenazesine katıldı

ANTİK KENTLER GECE BAŞKA GÜZEL

Side Antik Kenti'nde yapılan aydınlatma çalışmaları, ziyaretçilere büyülü bir atmosfer sunuyor. Özellikle hamam, gymnasium ve anıtsal caddeler gece saatlerinde aydınlatılarak gezi imkanı sunuluyor. Bu uygulama ile tarih meraklıları, antik kentlerin gündüz sıcağından kaçarak gece serinliğinde keşif yapma fırsatı buluyor.

2024 Haziran A A 34917479

GECE MÜZECİLİĞİ TURİZM POTANSİYELİNİ ARTIRDI

Side Antik Kenti Kazı Başkanı ve Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, gece müzeciliği uygulamasının turizm potansiyelini artırdığını belirtti. Modern yaşamla iç içe olan Side'nin, gece aydınlatmasıyla daha çekici hale geldiğini vurgulayan Alanyalı, bu uygulamanın başarısını görmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Gece müzeciliği uygulamasının, turizm açısından büyük faydalar sağladığına dikkat çeken Alanyalı, gelecekte daha fazla ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini söyledi. İspanyol vatandaşların adil taleplerinin referansı ve hizmetkarı olarak görev aldığı belirtildi.

Kaynak: AA