in ,

Bir tabak çorbayla gönüllere girmek…

İzmir’de öğrenciyken evinde yaptığı çorbaları evsizlere dağıtmak için yola çıkan Sibel Aslan’ın hikayesini, ailesi ve arkadaşları devam ettiriyor

Akşam saatlerinde sokakta yürürken birden denk gelirsiniz ellerinde kırmızı çantalar, üstlerinde yeşil yeleklerle bir grup insana. İçinizi bir merak kaplar? Kim bu insanlar diye sormaya başlarsınız çevrenizdekilere ve esnafa. Onlar anlattıkça siz daha çok saygı duyarsınız, onlardan biri olmak, üstünüzde yeşil yelek, elinizde kırmızı çantalarla sokak aralarında yatan fakat hiç görmediğimiz toplumdan kendini soyutlamış küskün kişileri farketmeyi istersiniz bir an. “Bu hareket 2014 yılında, sokaklarda yaşayan insanların hayatına dokunabilmek için sadece Sibel Arslan ve Ece Altınörs isimli iki öğrenci, evde pişirdikleri bir çorba ve bir bisiklet ile başladı” diyen Sokak Çorbacıları Derneği Yönetim Üyesi Faruk Türkmen, “Sibel Arslan’ın vefat etmesinin ardından kendisinin bize aşıladığı ‘Başka bir dünya mümkün’ fikrine olan inancımızla daha çok insana ulaşabilmek ve bu faaliyeti daha organize bir hale getirip sürdürülebilir kılmak amacıyla 2018 yılında Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği adıyla dernekleştik” diye konuştu.

‘DOYURMAK DEĞİL’
“Haftada iki gün bir kase çorba ikram ederek kimsenin karnını doyurduğumuzu iddia edemeyiz” diyen Türkmen, “Bugün buradan birilerinin karnının doymasına vesile oldum düşüncesiyle ayrılırsanız faaliyetimizi size anlatmayı başaramamışız demektir. Amacımız çorbayı bir iletişim aracı olarak kullanıp gönüllülerimizle birlikte sokağa çıkarak evsizler başta olmak üzere dezavantajlı insanlarla iletişim kurmaktır. Amacımızın iletişim olduğunu unutmadan insanlara merhaba ve nasılsın demeye çalışıyoruz. Önünden yüzlerce insanın geçip gittiği bazen gün boyunca kimseyle konuşmamış insanlara onların farkında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz. İletişimde olduğumuz evsiz ve dezavantajlı insanların sağlık, barınma, istihdam ve öz bakım gibi sorunlarının çözülmesi amacıyla işbirliği içinde olacağımız kurum, kuruluş ve kişilerle birlikte projeler üretmek ve gönüllülerimizle birlikte bu projelerin uygulanmasını sağlamak”dedi.

‘YOKSUL ROTALAR’
Rotaların ‘Basmane, Alsancak, Konak. Basmane’de sürekli iletişim halinde olduğumuz evlere uğruyoruz’ diyerek açıklayan Türkmen, “Bu evlerde yaşayanlar gizli evsiz olarak gördüğümüz insanlar. Gizli evsiz demek her an evsiz kalabilecek durumda olan çok zor şartlarda yaşayan kişi demek. Alsancak ve Konak bölgelerinde sürekli iletişim halinde olduğumuz evsiz dostlarımız var. Asıl amacımız onların yanına gitmek ama yanımıza fazladan çorba alıp, kağıt toplayıcılar ve kendi adına çalıştığını bildiğimiz bazı kişiler başta olmak üzere miktarına göre en çok ihtiyacı olandan en az ihtiyacı olana ulaşacak şekilde o anda sokakta olmak zorunda olan insanlara da çorbamızı ikram ediyoruz”diye anlattı.

‘ZORUNLULUK YOK’
İsteyen herkes bizi sosyal medyadan takip edip dağıtım günlerimizde aramıza gönüllü olarak katılabileceğini ifade eden Türkmen, çarşamba ve cumartesi günleri yapılan dağıtımlarımıza katılabilirsiniz. Bağış ve sponsorluk sayfamızdan malzeme ve maddi destekte bulunabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, paylaşımlarımızı beğenip paylaşabilir, kendi paylaşımarınızda @sokakcorbacilari nı etiketleyebilirsiniz. Google İşletme hesabımıza ve Google Harita sayfamıza yorum yazabilirsiniz. Sizinle daha çok insana ulaşalım” dedi.

Tolga Yaman/Ali Ekrem Kulağıduymaz///ÖZEL HABER

“Bizim kırmızı çizgilerimiz var!”

Muğla’da orman yangını 7 saatte kontrol altına alındı