in ,

‘Bir topan ekmeği çok görmeyin…’

Torbalı’nın Dağtekke Mahallesi’nde kurulan üretici pazarının kaldırılması hakkında konuşan Muhtar Halit Bardak, “İnşallah alınan karardan geri dönerler” dedi

bir-topan-ekmegi-cok-gormeyin

Torbalı’nın Dağtekke Mahallesi‘nde bulunan üretici pazarındaki konteynerler, iddiaya göre Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur‘un talimatıyla önceki gün vinç ve kamyonlarla apar topar kaldırıldı. Pazarda satış yapan kadınlar, geçmiş yıllarda kendilerine evlerine ekmek götürebilmeleri için tahsis edilen konteynerlerin kaldırılması sırasında gözyaşlarını tutamadı. Dağtekke Mahalle Muhtarı Halit Bardak da, “Gariban insanlar orada bir şeyler satmış, 3 kuruş evine para götürmüş ne olur?” diyerek, alınan karardan geri dönülmesi için yetkililere çağrı yaptı.

‘ŞİKAYET’ DENİLDİ

Ege Telgraf’a açıklamada bulunan Mahalle Muhtarı Bardak, “Köyümüz 60 hanelik bir köy. Burada şifalı olduğuna inanılan bir suyumuz var. Bu sayede köyümüze gelen giden çok oluyor. Bunun için de uzun yıllardır köylümüzün kendi ürettiklerini sergiledikleri ve satışa sundukları bir pazaryerimiz vardı. Bir önceki dönem belediye başkanı Adnan Yaşar Görmez, köyümüze konteyner getirerek bir pazaryeri oluşturulmasına katkı sunmuştu. Bu da bize çok büyük bir kolaylık sağlamıştı. Şu anda mevcut belediye yönetimi gelip bu konteynerleri kaldırdı gitti. Bize herhangi bir açıklama yapılmadı, sadece ‘Şikayet var’ denildi. Bizler de ne olduğunu anlayamadık açıkçası” ifadelerini kullandı.

‘KÖYLÜ SEBEPLENİRDİ’

Yaşananların ardından bölgede büyük bir mağduriyet olduğunu da öne süren Bardak, “Dediğim gibi 60 hanemiz, yaklaşık 200 nüfusumuz var. 20 -25 kişi sadece buradan ekmeklerini çıkaran insanlardı. Bunun yanında köylümüz 1 kilogram salçası, 1 litre zeytinyağı bile olsa burada satar evine ekmek götürürdü. Yani sadece 3-5 kişi değil, bütün köylü bu pazardan sebeplenirdi. Köylü, yaşlı insanlar… Çoğunun evine ayda 400 lira bile girmiyordur. Gelip görseniz, dağın tepesinde ormanla iç içe olan bir köyüz biz. Sadece zeytinden gelirimiz var, o da yılda bir kez oluyor. Gariban insanlar orada bir şeyler satmış, 3 kuruş evine para götürmüş ne olur? Genelde 75 yaş üzerinde olan insanlar… İnşallah alınan karardan geri dönerler… Ne olur, köylümüz evine ekmek götürsün. Bir topan ekmeği çok görmeyin… Bizim başka bir isteğimiz yok” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

karaburunun-hizmet-filosuna-taze-kan

Karaburun’un hizmet filosuna taze kan

izmirde-alt-gecitlere-renk-geldi

İzmir’de alt geçitlere renk geldi