in ,

Bir yanda dönüşüm diğer yanda deprem

İzmir deprem gerçeğini tartışırken riskli alan ilan edilen Cennetçeşme ve Limontepe’deki kentsel dönüşüm sürecinde bölge sakinlerini tedirgin eden gelişmeler yaşanıyor

bir-yanda-donusum-diger-yanda-deprem

İzmir’de kentsel dönüşümün adeta merkezi konumundaki Karabağlar’da yaklaşık sekiz yıl önce riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınan 540 hektarlık alanda yaşanan çıkmaz son gelişmelerle birlikte yeni bir boyut kazandı. Sık sık itirazlar ve açılan davalarla gündeme gelen projede uzlaşmak için vatandaşlarla tekrardan görüşmeye başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu hamlesi yöre halkı tarafından kabul görmedi. Cennetçeşme ve Limontepe sakinleri kendilerine önerilen kamulaştırma seçeneği ve teklif edilen tutarları kabul etmezken, gözler yeniden Ankara’ya çevrildi.

‘ÖNCELİK BAYRAKLI’NIN…’

Depremin ardından kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile vatandaşlar arasında yeni görüşmeler yapıldığını söyleyen Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği (HAK-DER) Başkanı Halil Ecevit son “İzmir’in yaşadığı bu deprem felaketinin ardından aslında tartışılacak çok fazla şey var. Özellikle Bayraklı ve Bornova halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 2012 yılında riskli alan edilen Cennetçeşme ve Limontepe bölgemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hayata geçirmek istediği kentsel dönüşüm projesinde yaşanan sıkıntılar tüm kamuoyunun malumudur. Depremin hemen ardından, daha üzerinden iki gün bile geçmemişken, bakanlık yetkilileri biz vatandaşlara ulaşarak aceleyle bizleri görüşmeye çağırmış ve uzlaşmak amacıyla görüşmelere yeniden başladı. Bizler de sıkıntı çeken yöre halkı olarak bir umutla gittik ve kendilerini dinledik. Ancak tüm ümitlerimiz boşa çıktı. Biz uzlaşı beklerken, adeta bir kamulaştırma tehdidi ile karşılaştık. Bize dolaylı yoldan projeye razı olmazsanız evlerinizi yıkarız, sizler de ortada kalırsınız dendi. Her şey bir yana, bizim bölgemiz genel olarak tek katlı müstakil yapılardan oluşmakta. İzmir’de esas deprem riski çok katlı yapılarda. Yani dört kat ve üzeri eski binalarda risk var. Bunu depremde bir kez daha gördük. Yıllardır bizim bölgemizde risk yok diyoruz, derdimizi anlatamıyoruz. Zaten burası riskli alan ilan edilirken bunun gerekçesi olacak somut veriler, analiz sonuçları ortaya konmadı. Her şey bir senaryodan ibaret. Esas risk hemen yanı başımızda duruyor. Karabağlar’da bakanlık tarafından kentsel dönüşüm adı altında heyelan bölgesine yaptıkları yüksek katlı bloklar. Bu kötü bir örnektir, insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan esas şey odur. Bunu gerçek bilimsel raporlarla da kanıtlanmış durumda. Şimdi Bornova’da, Bayraklı’da yaşanan dramı, yıkımı bir kenara bırakıp Karabağlar’da kayalık zemindeki tek katlı yapılarla uğraşmak, üstelik de hemen depremin sonrasında, adeta bir akıl tutulmasıdır. İnsan hayatını tehlikeye atan esas şey karşımızdaki koca beton yığınlarıdır. Yıllardır o kadar deprem gördük, halen ders alınmadı. İzmir’de dönüşüm için öncelik Bayraklı’ya verilmeli.” diye konuştu.

Erman Şentürk / Özel Haber

korona-virusun-yayilma-hizi-9-kat-artti-universite-giris-sinavlarina-erteleme

Korona virüsten 88 kişi hayatını kaybetti!

depremden-sonra-gida-zehirlenmesi-riski

‘Depremden sonra gıda zehirlenmesi riski…’