in ,

‘Bir yola çıkarak hareket etmeye başladık’

ESİAD’ın önderliğinde yapılan yatırım zirvesini Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Mustafa Karabağlı değerlendirdi ve EBSO başkan adaylığına yönelik açıklamalarda bulundu

ESİAD’ın önderliğinde yapılan yatırım zirvesini değerlendiren Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Mustafa Karabağlı, “İzmir sanayisi için yeni bir anlayış başladı. Gelecekte fuar bile olabilir. Kısmet olursa seneye yaptığımızda uluslararası borsalardan yatırımcı davet edeceğiz. Oradan da büyük ihtimal fonlar ve temsilciler göndereceklerdir. Telefon diyaloğumuz oldu ama süre kısa diye davet edemedik. Bu zirve yabancı yatırımcılar ile birlikte uluslararası nitelik kazanacak. Ege ve İzmir merkezli oldu. Ama biz bunu ulusal düzeyde düşünüyoruz. Burada mesele ESİAD değil mesele büyüme” dedi.

‘OYUNUN KURALLARI YAZILIYOR’

Dünyanın yeni bir düzene doğru hareket ettiğini belirten Karabağlı, “Aslında bu kavramlardan yola çıktık. Dünyada pandemi ile ortaya çıkan 2 senelik durgunlaşma sonra da kıtlık ya da hammadde de zorlukların olduğu oyunun kurallarının yeniden yazdığı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Toplantımızda biraz köprü vazifesi görmek istiyorduk. Burada finansmana erişin aynı zamanda firmaların ihtiyaç duyduğu işletme sermeyesinin azalması nedeniyle ortaya çıkan boşlukta onları yatırma yönlendirmeye çalıştık. Biz bu işe 3 ay önce başladık ve epeyce toplantı yaptık. Yoğun ve nitelikli katılımcıları aynı gün aynı saatte İzmir’de bir araya kolay değildi. Bu kadar insani bir araya getirebilince hedeflediğimiz amacın doğrulduğunu gördük” dedi.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK’

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildiğini belirten Karabağlı “Belki de Türkiye’de il olan bir şey yapıldı. Yatırımcı ve sanayiciyi birebir direkt olarak bir araya getirmemiz tarihe geçti. Bunun ötesinden özellikle eski üyelerden duyduğum kadarıyla ESİAD’ta da ilki yaşadık. 30 senelik tarihimizde ilk defa yoğun katılım dolu gündemle 5 ayrı oturumda sonuna kadar dopdolu bir şekilde takip edilen zirve yaşandı. 27 ana sponsorumuz vardı. 18 mayıs itibariyle sponsorluklarımız doldu. İlk başta ne kadar sponsorluk öngördüysek o kadarla sınırlı tuttuk ilave almadık. Etkinlik sponsorunda sınırımız yoktu, bazı firmalar da bize özel sponsor oldu. 350’ye yakın bir katılımcı ile otelden rica ederek zirvemizi gerçekleştirdik. Yola çıktığımızda İzmir, Ankara ve İstanbul gibi şehirlerin havaalanlarının billboardlarında duyurduk. Bu anlamda tespit ettiğimiz rakamlara göre 2,5-3 milyon kişilik bir duyurum yaptık. Toplamda 22 panelistimiz vardı. 15 adet özel tanıtım masası vardı. 250’nin üzerinde firma sahibi ve yönetim kuruldu üyesi katıldı. 40 üzerinde finansal kuruluşların temsisi katıldı. Bir süre sonra oluşan yoğunluk nedeniyle kayıttan bile vazgeçerek sadece yaka kartı verdik”dedi.

FİKİR VE PARA

Karabağlı, zirvenin finansal sonuçlarınıda ilerleyen süreçte paylaşacağını söyledi. Özellikle 500 milyon dolarlık bir tahmini olduğunu belirten Karabağlı, “Biz bunu yaşayıp deneyimlemek istedik, gördük ki olacak ve dolayısıyla seneye de yapılacak. Yani seneye yapılacak zirvenin temelleri bugün atılmış oldu. Biz bunun finansal sonuçlarını da görmek istiyoruz. Bunun da takipçisi olacağız.Şu an rakam vermek doğru değil; ama 400-500 milyon dolarlık bir hacim olacağı. Satacağız değil biz almaya da talibiz. Biz zirvede bu anlayışa da değindik. Yaptığımız sohbetlerde herkeste böyle bir yeni algı oluşuyor. Kenarda yatan para ile fikri birleştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

EBSO ADAYLIĞI

Adaylık sorularını yanıtlayan ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı, “Oda seçimleri belirlenen takvime göre ekim ya da kasım ayında yapılacak gibi görünüyor. EBSO seçimlerinin ekim ayı gibi planlandığı görülüyor. Takvim bu şekilde işliyor ama önceki seçimlerde 6-7 aylık ertelemeler yaşandı. Genel seçimler başka bir takvime oturursa muhakkak yeniden şekillenebilir ancak onu bilemiyoruz. Adaylık süreci aslında buna tam adaylık bile diyemeyiz. Aday adaylığı demek lazım. Çünkü bu iki aşamalı olan bir seçim. Önce herkes kendi meslek grubundan meclis üyesi seçilecek, tüm meclis yenilenecek. Üyeler teveccüh gösterir biz de meclise girersek başkan adayı olabilme hakkı elde edeceğiz. Ondan sonra seçime girebileceğiz belki ondan sonra seçilip başkan olacağız. Bu süreci herkesin iyi bilmesi lazım. Burada bir aday adaylığı söz konusu. ‘Adayım’ demek çok doğru değil. Belirli bir süredir EBSO’da mevcut başkanımızın çok kendisinin yeniden adaylığa niyeti olmadığı yönünde demeçleri olmuştu tabi ki bu açıklamalar ister istemez yeni bir başkan arayışını ortaya çıkardı. Bu arayış ve yeni oluşum beklentileri meclisin içinde olmamız nedeniyle bizi de yakından ilgilendirdi. Mecliste böyle bir refleks gelişti. Benim aday adaylığım noktasında bir beklenti oluştu. Bir grup arkadaşımızla bunu görüşerek, heyecanımız var beklentimiz var, zaman ayırabiliriz, vizyonumuzla, çabalarımızla bugüne kadar yapılan hizmetler için teşekkür ediyoruz. Biz üzerine çıkmak için böyle bir yola çıkarak hareket etmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Marmaris yangınına başsavcılıktan soruşturma

izmirde-ihracat-icin-limanda-bekletilen-ruzgar-turbininin-kanadina-saklanan-4-multeci-yakalandi

İzmir’de ihracat için limanda bekletilen rüzgar türbininin kanadına saklanan 4 mülteci yakalandı