in ,

“Biz teyakkuzdayız, evde kal Gaziemir!”

Hizmet kalitesini, hızı ve çeşitliliği artırarak salgın sürecini sorunsuz şekilde yönettiklerini belirten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Amacımız ilçedeki dayanışma ruhunu geliştirmek. Yurttaşımızın her zaman yanındayız” dedi

biz-teyakkuzdayiz-evde-kal-gaziemir

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında İzmir’in dört bir yanında çalışmalar sürüyor. Vatandaşı bu zor günlerde yalnız bırakmamak adına yaptıkları hizmetleri daha da yoğunlaştırdıklarının altını çizen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Ege Telgraf’a konuştu. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğinin altını çizen Başkan Arda, “Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak birçok ülkeye yayılan korona virüs, tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir sorun haline geldi. İnsan sağlığını tehdit eden bu salgının ekonomik, sosyal ve psikolojik sonuçları olacak. İnsan yaşamını çok yönlü etkileyen bu süreçte belediyelere de önemli görevler düşüyor. Kamusal alanların temizlenip ilaçlanması uygulamalarımız başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal desteklerimizle bu sürecin yönetilmesini sağlıyor, yurttaşlarımızın yanında yer alıyoruz” dedi.

YENİ UYGULAMALAR

Pandemi günlerinde Gaziemir Belediyesi’nin de üzerine düşen her türlü görevi yerine getirmek için teyakkuza geçtiğini ifade eden Arda, “Korona virüs salgınının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren harekete geçerek bu krizi yönetmek için adımlar attık. İlaçlama ve halkımızı bilgilendirme çalışmalarına hemen başladık. Pazar yerlerinde maske ve dezenfektan dağıtarak halkımızın korunmasını sağladık. Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan yurttaşlarımıza el uzattık. Güçlü ve donanımlı ekibimizle hızlı kararlar alarak yeni uygulamalar başlattık. Vatandaşlarımızın hizmetlerimize evlerinden çıkmadan, belediyeye gelmeden ulaşabilmeleri için e-belediye hizmetlerimizi artırdık. Hizmet kalitemizi, hızımızı ve çeşitliliğimizi artırarak salgın sürecini sorunsuz bir şekilde yönetiyoruz” diye konuştu.

‘KRİZ KAPIDA…’

Yaşanan durumlardan en çok etkilenen kesimin esnaf olduğunu söyleyen Başkan Arda, ülkenin bu anlamda büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya olabileceğinin altını çizdi. “Büyük ekonomik sonuçlar doğuran bu krizden en çok etkilenen kesimlerden biri küçük esnaf oldu” diyen Arda, “Birçok esnaf bu süreçte geçici olarak işyerini kapatmak zorunda kaldı. İşletmelerini açan esnaflar ise, yurttaşlar evlerinden çıkmadığı için iş yapamaz duruma geldi. Bu krizle birlikte ortaya çıkan ekonomik koşullar maalesef birçok esnafın dükkanını kapatmasına, insanların işlerine kaybetmesine yol açacak. Eğer doğru hamleler atılmazsa kriz kapıda” açıklamalarında bulundu.

‘GÜVENLİĞE DİKKAT!’

Belediye personeli ve ilçe sakinlerinin sağlığını korumak adına yaptıkları çalışmaları da anlatan Başkan Arda, şu ifadeleri kullandı: “Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi biz de belediyemizde esnek çalışma sistemini uyguluyoruz. Az sayıda personelle çalışarak ortamın kalabalık olmamasını sağlıyoruz. Bu sayede personelimiz evde kalıyor ve kamusal alanlarda kalabalık oluşmasını da engellemiş oluyoruz. Ayrıca belediye binamızda maskesiz dolaşıma kesinlikle izin vermiyoruz. Çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza girişte maske dağıtıyoruz. Sahada çalışan ekiplerimizin güvenliğine çok dikkat ediyoruz. Personelimize koruyucu ekipman, maske ve eldiven dağıtıyoruz. Emekçi kardeşlerimizin maskesiz ve eldivensiz çalışmasına izin vermiyoruz. Bizler sadece ilçenin temizliğinde, huzurundan değil sağlığından da kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu yüzden, ülkemizde ilk vakanın görülmesinin ardından ilçemizde salgında mücadele çalışmalarımızı başlattık. İlk olarak salgına karşı ilaçlama ekibi kurarak işe koyulduk. İlaçlama ekibimiz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri halkın yoğun olarak kullandığı kamusal alanları sağlıklı hale getirmek için düzenli olarak ilaçlama yapıyor. Çocuk parkları, otobüs durakları, pazar yerleri, meydanlar, sokaklar, banklar, çöp konteynırlarının içi ve çevresi ekipler tarafından düzenli olarak ilaçla dezenfekte ediliyor.”

Çalışmalar kapsamında semt pazarlarında da maske, eldiven ve dezenfektan dağıttıklarını belirten Başkan Arda, “Yurttaşlarımızı ve esnafımızı kurallara uymaları konusunda uyarıyoruz. Pazar yerlerini düzenli olarak yıkıyor ve ilaçlıyoruz. Bu kriz durumunu fırsata çevirenlere asla izin vermiyoruz. Zabıta ekiplerimiz aracılığıyla ilçemizdeki işletmelerde düzenli olarak fiyat denetimi yapıyor, fahiş fiyat artışlarının önüne geçiyoruz. Gıda üretimi yapan işletmeleri de düzenli olarak denetleyerek sağlıksız koşullarda üretim ve satış yapılmasına izin vermiyoruz” dedi.

KAMPANYA BAŞLATILDI

Korona virüs salgınının insanların gündelik hayatına yaptığı etki, can dostlar yaşamında da kendini gösterdi. “İnsanlar evde kaldığı için can dostlar yalnız kaldı” diyen Başkan Arda, “Biz de konuyla ilgili ne yapabileceğimizi düşündük bu nedenle sevimli dostlarımız için bir kampanya başlatmaya karar verdik. Halkımızın sokak hayvanları için bir kap su, bir kap yemek koymasını istedik. Ayrıca belediye olarak biz de ilçenin dört bir yanındaki parklarda ve belirli noktalarda hayvanlar için mama dağıtıyoruz. Onların da sağlıklı koşullarda yaşaması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

‘İRTİBATA GEÇEBİLİRLER’

İlçedeki ekonomik zorluk yaşayan ailelerimize normal şartlarda da düzenli olarak yardım yaptıklarını bu yardımları elbette ki zor günlerde de devam ettirdiklerini söyleyen Arda, “Bu salgınla birlikte işini kaybettiği için evine ekmek götüremeyen, günlük gelirle çalışan birçok insan ekonomik darboğaza düştü. İhtiyaç sahiplerine el uzatmak için çalışmalarında sona geldiğimiz Sosyal Market projemizi bu süreç nedeniyle sanal olarak hayata geçirme kararı aldık. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan bin aileye Sosyal Market üzerinden gıda yardımında bulunacağız. Bu salgın bitene kadar ailelerimizin gıda ihtiyaçlarını ekiplerimiz ile evlerine kadar götüreceğiz. Amacımız ilçemizde dayanışma ruhunu geliştirmek, zor durumda olan tüm yurttaşlarımızın kendini güvende hissetmesini sağlamak. Ekonomik zorluk yaşayan ailelerimiz, belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’yle irtibata geçebilirler” diye konuştu.

Son olarak, Gaziemirliler’e seslenen Başkan Halil Arda, “Sağlık, güvenlik ve kamu personelleri, salgının en az kayıpla atlatılması için canla başla mücadele ederken ilçe sakinlerinden en büyük isteğim, korona virüsle mücadele kapsamında uzmanlar tarafında açıklanan 14 kurala uymaları. Hemşerilerimden sosyal mesafe kuralına uymalarını, el temizliğine dikkat etmelerini ve zorunlu olmadıkça evlerinden kesinlikle çıkmamalarını rica ediyorum. Evde kal Gaziemir!” çağrısında bulundu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirde-yol-haritasi-cizildi

Korona günlerinde Engelsizmir için yeni yol haritası

tartistigi-arkadasi-6-yerinden-bicakladi

Tartışma kanlı bitti: Arkadaşı 6 yerinden bıçakladı