in ,

Biz Varız dayanışmasına bisikletli destek

Biz Varız dayanışmasına bisikletli gönüllüler de destek veriyor. Bisikletli gönüllüler Bisi-Destek çağrı merkezine gelen talepler üzerine evden çıkamayan 65 yaş üstü yurttaşların alışveriş ihtiyaçlarını karşılıyor.

biz-variz-dayanismasina-bisikletli-destek

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla başlatılan Biz Varız dayanışma kampanyasına bisikletli gönüllüler de destek veriyor.

Bisikletli gönüllüler 0850 595 0 232 Bisi-Destek çağrı merkezine gelen talep üzerine evinden çıkamayan yurttaşların market ve eczane gibi alışverişlerini her türlü önlemi alarak onların yerine yapıyor. Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP), Bisikletli Ulaşım Derneği (BİSUDER) ve BisiKoop – Bisikletliler Kooperatifi koordinatörlüğünde sahada 60 bisikletli gönüllü çalışıyor.

Her türlü önlem alınıyor

BUGEP üyesi Mustafa Karakuş, gönüllü ekibe danışmanlık yapan bir acil tıp uzmanının bulunduğunu ve ekibin onun yönlendirmeleriyle alışveriş sırasında ve aldıkları ürünleri teslim ederken koronavirüs bulaşma ve bulaştırma riskine karşı önlem aldığını söyledi. Karakuş şöyle devam etti: “Bisikletli gönüllü ziyarete gittiği evin kapısında iki metre geride durarak konuşuyor. Maske, eldiven ve dezenfektan kullanıyor. Kişinin isteklerini videoya kaydediyor ve onay alıyor. Para alışverişi sırasında dezenfektan küçük poşetler kullanıyor. Market alışverişini yaptıktan sonra ürünleri ağzı kilitli dezenfektan bir poşet içerisine koyup kapatıyor. Eve geri geldiğinde ürünlerin olduğu poşeti kapının önüne bırakarak geride bekliyor. Para üstünü aynı şekilde poşet içerisinde yurttaşa belirli bir mesafeye bırakıyor.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşeri İletişim Merkezi’nin (HİM) 444 40 35 numaralı telefonu da 65 yaş ve üstündeki İzmirlilerin alışverişlerini onların adına yapmak için hizmet veriyor.

milli-savunma-bakanligi-haftaninde-bir-asker-sehit-oldu-3-asker-yaralandi

Milli Savunma Bakanlığı: Haftanin’de bir asker şehit oldu, 3 asker yaralandı

altay-sahaya-iniyor

Altay altyapıya sarılacak