İran ve Suudi Arabistan arasında kritik görüşme İran ve Suudi Arabistan arasında kritik görüşme

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Myanmar'da askeri darbenin gerçekleştiği Şubat 2021'den bu yana üzücü bir tablonun ortaya çıktığını duyurdu. Türk, BM İnsan Hakları Konseyinin 56'ncı Oturumu sırasında Myanmar ile ilgili düzenlenen interaktif diyalog toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan insanlık dramına dikkat çekti.

Myanmar'da ordunun sivillere yönelik ağır saldırılarını detaylandıran Türk, son üç yılda 5 bin 280 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. Türk, Myanmar ordusunun ülke genelinde zorunlu askerlik ve kasaba köylerin bombalanması gibi acımasız taktiklere başvurduğunu vurgulayarak, bu durumun siviller üzerindeki etkilerini anlattı.

İnsan hakları ihlalleri

Türk'ün aktardığı bilgilere göre, Myanmar ordusu son günlerde özellikle Arakan ve Sagaing bölgelerinde çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği iddialarını araştırmakta. Türk, ayrıca genç Arakanlı erkeklerin zorla askere alınması gibi insan hakları ihlallerine de dikkat çekti ve uluslararası toplumun bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Myanmar'da yaşanan çatışmalar nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş 3 milyon kişi bulunduğunu ifade eden Türk, bu insanların halen güvenli barınaklara erişim sağlayamadığını ve insani yardımların reddedilmesinin sivil halk üzerindeki acımasız sonuçlarını vurguladı. Türk, Myanmar'daki şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sona ermesi çağrısında bulunarak, uluslararası toplumu harekete geçmeye davet etti.

Uluslararası toplum müdahalesi gerekiyor

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yönelik yaşanan etnik temizlik suçlarını da hatırlatan Türk, 2017'den bu yana ülkeden kaçan yüz binlerce insanın Bangladeş'e sığındığını ve bu durumun hala devam ettiğini belirtti. Türk, uluslararası toplumun Myanmar'daki insan hakları ihlallerine karşı daha etkin bir tutum alması gerektiğini vurguladı.

Myanmar'da 2020'de gerçekleşen askeri darbe sonrasında ülkede yaşanan siyasi gerilimlerin ve protestoların da sert şekilde bastırıldığını aktaran Türk, darbe karşıtı göstericilere yönelik silahlı müdahalelerin sonucunda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ve binlercesinin gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

BM Komiseri Volker Türk'ün açıklamaları, Myanmar'daki insan hakları krizinin derinleştiğine ve uluslararası toplumun müdahalesi gerektiğine işaret ediyor.

Kaynak: AA