Didar DEMİRCİ- EGE TELGRAF/ 31 Mart yerel seçimlerinde Kınık Belediye Başkanı seçilen CHP’li Sema Bodur, AK Parti’li Sadık Doğruer’den görevi devralmıştı. Göreve gelir gelmez belediyenin mali yapısına ilişkin incelemelerde bulunduğunu belirten Kınık Belediye Başkanı Sema Bodur, gazetecilerin sorularını cevapladı. Önceki dönem başkanı AK Parti’li Doğruer’in göreve geldiğinde belediyeyi sıfır borçla devraldığını dile getiren Başkan Bodur, aynı belediyenin kendisine geçtiğinde değerli gayrimenkullerinin taksitle satıldığını gördüğünü dile getirdi. Doğruer’in şanslı olduğunu ifade eden Başkan Bodur, “Başkanımız şanslıymış bu konuda neredeyse sıfır borçla almış belediyeyi. Yani 3 milyon küsür bir borcu varmış belediyenin ancak Doğruer göreve geldiğinde de kasadaki para bu borcu ödemeye yetiyormuş. O nedenle sıfır borçla belediyeyi devralmış” dedi. Ancak Bodur, Doğruer’in bu şansına karşılık belediyenin 232 adet değerli gayrimenkullerini sattığını söyledi.

DÜKKAN, ARSA, KONUT BİRÇOK ŞEY SATILMIŞ

Belediyeye kesilen 165 milyon civarında fatura olduğunu ancak bunların resmi olmamasından kaynaklı kabul etmediklerini açıklayan Bodur, “En acısı şu, çok sayıda tarla ve gayrimenkul satılmış. Tarla, dükkan, arsa ve konut birçok şey satılmış. Yaklaşık 232 tane ihaleyle satılmış tespit ettiğimiz taşınmaz var. Daha henüz tapusunu vermedikleri, taksitli sattıkları ama parasını aldıkları var. Bununla birlikte ciddi sayıda en değerli yerler verilmiş. Kınık rakamlarında en kıymetli arsalarımız ve tarlalarımız verilmiş. Bunun dışında da gitmeden önce 3 yıllık ihaleler yapmış ve 3 yıllık peşin almış. Önümüzdeki 3 yılı da bu şekilde kapatmış” diye konuştu. 

“SORUNLULAR BİZE KALDI”

Tüm bu satış ve kiralamalara karşı belediyenin elinde kalanın hisseli taşınmazlar olduğunu söyleyen Bodur, “Verilmeyen yerler var mı var. Ama bunların birçoğu sorunlu yerler hisseli yerler çok fazla değer getirecek şeyler değil. Onlarla ancak uğraşırsınız, biz de onlarla uğraşıyoruz. Sonuçta da bırakmayacağız onları da alacağız. Kınık küçük bir yer çok fazla bir borç görünmese de tabi şöyle baktığınızda bana göre büyük… Hem yapılan iş anlamında. Mesela belediyenin yaptığı bir iş var. 5 yıl ertelemeyle bir kredi çekmiş, yaklaşık 2 yılını falan ödemiş. Geri kalanlar bizde. Devletin yaptığı birkaç şeyin dışında yapılan çok az şey var. Belediye ne harcadıysa büyük bir kısmını bize bırakmış” dedi.

“CÜZİ ALACAKLARLA İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kınık Belediyesinde elde kalanlarla şimdiye kadar neler yaptıklarının sorulması üzerine Bodur, “Geldiğim günden beri hiç para yok ama durmadım. Bir şekilde bulup buluşturduk. Belediyenin cüzi de olsa gecikmiş alacakları var. Bu bir sorun değil biz cüzi şeylerle iş yapmaya alışığız. Mesela bir düğün salonu yapımına hızlıca başladık. Kendi işçilerimizle birlikte yapmaya çalışıyoruz. İnşaat işlerinden anladığımız için kolay yerleri tercih ettik. Bizim görsel gücümüz de iyidir. Her şeyin pahalısından değil de güzel görünen, ekonomik olanlarla şık bir düğün salonu yapıyorum. Bunun yanında yolların yapımına başladık. Bitirdiklerimiz oldu. Birçok yola taş yaptık. Kınıklı çok memnun bu durumda. Öte yandan belediyenin dijital görünürlüğünün artması ve vatandaşların işlerini mobilden kolay bir şekilde halledebilmesi için çeşitli adımlar attık. Belediye fırınını yeniliyoruz. Park kafemizi yeniliyoruz, tadilata başladık. Belediye tesislerinin tadilatları büyük ölçüde tamamlandı, sezona açacağız. Aslında bakıldığında hiçbir şey yapmamışım gibi görünüyor ama başlangıçta bunlar gerekiyordu” sözlerini kaydetti.

AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı tarihi değişti! AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı tarihi değişti!

“ZATEN TASARRUFLUYUM”

Borçlu bir belediye devralması ve kıymetli menkullerinin satılmış olması gibi sorunların yanında bir de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün açıkladığı kamuda tasarruf paketine ilişkin değerlendirmesini paylaşan Bodur, göreve geldiğinden bugüne birçok iş yapmalarına ve iş makinelerinin durmadan çalışmasına rağmen yakıt masrafının yarıya düştüğünü söyledi. Bodur, “Ben kendi özel aracıma biniyorum. Masraflı insanlar değiliz. Belediyeyi masraflardan kurtardık. Biz kendi tasarrufumuzu sağlıyoruz. Hatta benim için çocuklar pinti olduğumu söylerler. Bu bir alışkanlıktır. Parasının olup olmamasıyla alakası yok. Bence herkes tasarruflu olmalı. Bu konuda kitap yazabilecek kadar tasarrufluyumdur. Bunu kendi fabrikamda da oturtmuşumdur” açıklamasını yaptı. 

TASARRUFU İLK FAZLA İŞ GÜCÜNDEN SAĞLADIK

Belediyede birçok konuda tasarruf sağlamalarına karşılık tüm bunlara ilk olarak belediyedeki fazla iş gücünü idealize ederek başladıklarını açıklayan Başkan Bodur, “Belediye çalışanlarının sayısı gerektiğinden fazlaydı. Bu konuda eski belediye başkanımız aralık ayında bir tenkit yemiş. Yüzde 30 belediye personeli fazlasından dolayı bir savunma istenmiş. Sonrasında biz geldik. Biliyorsunuz yeni yasaya göre de gelirlerinizin yüzde 40’ını geçemiyor personel ücretleri. Bizim çok fazlasını geçiyor ve bu takdirde zimmet çıkıyor. Çok ciddi personel alımı olmuş diğer ilçelerle kıyasladığımızda. Nüfusumuz az olduğu için tabi personel fazla… Personellerin yeni alınanları gönderdik. Bunu yapmaya mecburuz. Bunun yanında da geri kalanlarla işler çok rahat gidiyor” sözlerini kaydetti. Öte yandan yerel seçim sürecinde iş vaadinde bulunduğunu hatırlatan Bodur, bu konuda iş arayanlarla firmaları bir araya getirecekleri bir çalışma başlattıklarını duyurdu. 
 

Kaynak: EGE TELGRAF