in ,

Bornova Meclisi’nde “örgüt” ayrılığı

Bornova Belediyesi Meclisi’nde yerleşkeye verilmesi planlanan isimde örgüt kelimesinin geçmesi gruplar arasında fikir ayrılığı yarattı

Bornova Belediyesi Mart ayı Meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Vekili Hüseyin Ünal başkanlığında gerçekleşti.
Orta ve ağır hasarlı olan yapıların dönüşümüne imkan tanıtmak ve kentsel dönüşü hızlandırmak için yapılan düzenlemeler hakkında önerge gündeme alındı. Önerge İmar ve Kentsel Dönüşüm Komisyonlarına gönderilirken, Ünal önerge hakkında şu ifadeleri kullandı:
“Komisyon müthiş bir çalışma gerçekleştirdi. Tam destek ve dayanışma içinde ve İzmir’in geleceğini kurtaran bir karar alındı. Büyük afetlerde, depremlerde can kaybını önlemiş olacağız. Bu da bizim için büyük bir gurur olacaktır. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

BELEDİYEDEN 499 BİNLİK NAKDİ DESTEK TALEBİ

Bornova Belediyesi sınırları içerisinde oluşan katı ve sıvı atıkların ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesine araç, gereç, ekipman ve altyapı eksikliği nedeniyle imkan bulunamamakta olduğundan, 3 Nisan 2007 gün ve 26482 tarihli “Çevre Gelirlerinin Takip ve Tahsili ile Tahsilat Karşılığı Ödeneğin Kullanımı Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan on adet mobil atık getirme merkezi temini için 499 bin 140 TL nakdi yardım talep edilmesi hakkında verilen önerge, Hukuk ve Plan Bütçe Komisyonlarına gönderildi.

BAZI ARAÇ VE İŞ MAKİNELERİ HURDAYA GİDECEK

Belediye hizmetlerinde kullanılmakta olan 20 adet plaka, motor numarası, şase numarası ve modelleri belirtilen araç ve iş makinesi ekonomik ömürlerini doldurmuş olduğundan hurdaya ayrılacak.
Gideri fazla, üretimden kalkan ve parça gereksinimlerinin piyasadan teminin güç olduğu, akaryakıt sarfiyatlarının normalin üzerinde olduğu, can ve mal güvenliği açısından risk teşkil ettiği, aynı zamanda da belediye hizmet akışını engellediğinden hurdaya ayrılması ve Makine Kimya Endüstrisine verilmesi hakkında önerge Ulaşım ve Plan Bütçe Komisyonlarına gönderildi.
Komisyonlara gitmesine gerek olmadığını söyleyen Ünal, “Emniyet Müdürlüğü meclis kararı istiyor. Onun için Meclis’e sunduk” dedi.

ÖRGÜT KELİMESİ GÖRÜŞ AYRILIĞI YARATTI

Bornova Belediyesi’nin ilgili Müdürlüğü bünyesinde hizmetlerini sürdüren Sivil Toplum Kuruluşları Bölümü’nün faaliyetlerini daha geniş bir alan oluşturabilmek amacıyla, açık ve kapalı ofis, sekretarya imkanı ile eğitim ve toplantı imkanı da sağlanan ve kuruluşların eğitsel, sosyal içerikli çalışmaları rahatlıkla yürütebilecekleri, sosyal sorumluluk duygusunun gelişimine katkıda bulunabilecekleri bir sivil toplum örgütleri yerleşkesi kurulmuştu.
Söz konusu yerleşkenin Atatürk Kültür Merkezi’nde faaliyet göstermesi ve tesisin adının Atatürk Sivil Toplum Örgütleri Yerleşkesi olarak değiştirilmesi hakkında önerge hakkında CHP Grup Sözcüsü Bahar Gürsul bir açıklama yaptı.
AK Parti Grup Başkan Vekili Fatih Taştan ise, “Örgüt kelimesi gündemde yoktu. Gürsul şimdi bahsetti. Bence Hukuk Komisyonuna gitmeli. Bir ay sonra onaylansın. Sonuçta komisyona gitti diye işlevine ara vermeyecek” ifadelerini kullandı.
Gürsul ise Taştan’a cevaben, “Hukuki bir durum değil. Örgüt kelimesi birçok yerde kullanılıyor. Meclisin takdirinde ama doğrudan onaylansın istiyoruz” dedi.
Konu hakkında söz alan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç, “CHP’de örgüt kelimesi var ama AK Parti’de ve bizim partimizde örgüt yok. Topluma hizmet eden bir merkez. Bunu diretmeyle değil, yapıcı bir şekilde yapmakta fayda var” dedi.
Önerge Hukuk Komisyonuna gönderildi.

KAYA VEKİL DAĞ’DAN ÖZÜR DİLEDİ

CHP’li Meclis Üyesi Murat Kaya, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ’da özür diledi. Kaya, “Cuma günü evi yıkılacak olan arkadaşlar belediyenin önüne geldiğinde o gün Hamza Vekilimizin adını söyledim. Beş dakika sonra Hamza vekili burada bir rolünün olmadığını söyledim. Vekilimizin de kulağına gitmiş. Fatih kardeşim ile konuştuk, o anlattı. Buradan da benim hatam olduğunu ve dayanağı olmayan bir cümle kullandım” dedi.

geri-donusum-tesisi-yangin

Geri dönüşüm tesisi depolama alanı alevlere teslim oldu

turkiyede-son-24-saatte-koronavirusten-140-kisi-hayatini-kaybetti

Normalleşmenin ilk günü bilanço: 12 bine yakın yeni koronavirüs vakası