in ,

Bornova’da üç adaylı yarış

CHP İzmir Örgütü’nde ilçe başkanlığı seçimleri son hız devam ediyor. Bugün Bornova’da gerçekleştirilecek seçim heyecanı başladı. 3 adayın yarışacağı seçimde CHP Bornova ilçe başkanını seçecek

Bornova‘da üç aday kongre heyecanı başladı. Evka 4 Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi‘nde yapılan ilçe kongresinde salon, üç adayın afişleriyle donatıldı. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ve Bornova siyasetinde etkin rol oynayan İnal Ailesi tarafından desteklenen Gürol Türkmentepe’nin afişlerinde ‘Gençlerimizle gür olmak için, kadınlarımızla hür olmak için örgütün vicdanının sesi olmak için hep birlikte el ele’, ‘Heyecanımız yüksek gençliğimiz var’, ‘Gelecek, güzel ve haklı günler, umutla yürüyen gençlerin mücadelesiyle olacak’ sloganlarından oluştu.
İzmir Büyükşehir cephesi tarafından desteklenen Selma Nalbantoğlu’nun afişlerinde de ‘Umut dolu, bir gelecek için, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarına Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı ise özverili üyelerimizin sorumluluk almasına bağlıdır’ sloganlarına yer verirken, Tuncay Özkan cephesinin desteklediği Ertürk Çapın’ın ise afişlerinde Önce İnsan, Önce birlik, önce örgüt, önce Bornova’, ‘Bu yol iktidar yolu, seninleyiz Kılıçdaroğlu’ mesajları yer aldı.

Adayların renkleri mavi, kırmızı ve beyaz olarak ayrıldı. Türkmentepe taraftarları kırmızı atkı takarken, Çapın cephesi beyaz, Nalbantoğlu kanadı ise mavi atkı takıyor.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan mevcut ilçe başkanı Asım Güven, “21 aydır ilçe başkanlığım süresince ilçe yönetin kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kollarımızla uyumlu bir süreç geçirdik. Bu süreçte iki tane seçim atlattık; Milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı, daha sonra belediye başkanlığı seçimi. Bu süreçte alanlarda el ele omuz omuza diğer partili arkadaşlarımız ve özellikle İYİ Partili arkadaşlarımızla çalıştık. Bu çalışmalar sonucu oyumuzu da ciddi bir şekilde artırdık. Yüzde 49 olan oyumuzu yüzde 58 yaptık. Bu da ciddi bir göstergedir. Bizim yönetimimizde atıl olan bir aracı hizmete soktuk. Parti üyelerimizin katkısıyla ilçe binamızın bir üst katını da almış olduk. Bu da sizlerin katkılarınızla sağlandığı için bütün üyelerimize ve meclis üyelerimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. 29’uncu Bornova ilçe olağan kongresine hoşgeldiniz” dedi.
Divan başkanlığına CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır seçildi.

Kararlı yürüyüş

İnandıkları yolda kararlı bir şekilde yürüdüklerini söyleyen Tacettin Bayır, “Sadece İzmir’de değil, genel başkanımızın yönlendirmesiyle 4.5 yıldır Yozgat’ta, Kastamonu’da, Hakkari’de görev yapan bir kardeşinizim. Ön seçimle beni ikinci sıraya koydunuz ve görev verdiniz: ‘Gözümüz kulağımız sesimiz olun’ dediniz. elimizden geldiğince hatta fazlasıyla can hıraş çalışıyoruz. 37 yıllık siyasi yaşamımda chpyi iktidara hiç bu kadar yakın görmedim. Bunu adı ‘çapacı’ya çıkmış bir milletvekili olarak söylüyorum. Eğer ben siyasetten anlıyorsam Yozgat’taki Hakkari’deki, Kastamonu’daki insanlardan aldığım mesaj CHPnin ittifak ortaklarıyla birlikte Saadet Partisi, İYİ Parti’nin doğrudan HDP’nin dışarıdan desteklemesiyle iktidara yürüyoruz. Adımın Tacettin Bayır olduğuna ne kadar eminsem önümüzdeki ilk seçimlerde CHP’nin iktidar olacağına o kadar eminim” dedi.

FORMÜL VERDİ

Bu yolda herkese bir takım sorumluluklar düştüğünün de altını çizen Bayır, “Bu örgütü ayakta tutan kadınlarımız gençlerimiz ve ak saçlıların da emeğiyle olacak. Herkes kendi sorumluluğunun farkında olmak zorunda. Elimizİ atsak elma ağacına koparacak kadar yakınız. Dolayısıyla hata yapma lüksümüz yok. Türkiye nüfusunun yüzde 64’ü CHP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. 82 milyonun neredeyse 50 milyonu, iktidarsınız yerelde. Seçilmiş belediye başkanı örgütü kucaklayacak örgüt de belediyesine yardımcı olacak. ‘Bunlar içlerinde kavga ediyor’ dedirtmeyeceğiz. ‘Bunlar birbirini yİyecekler’ diyenlere bir çift lafım var. Bütün kongrelerde hepsi bir şölen halinde yapıldı, böyle de devam edecek. Hiç kimse bizim kavga etmemizi beklemesin. Bunu yaparken sizden isteğim geçmişte bu bana kazık attı, onun çocuğu belediyeye girdi benim ki girmedi demeyin. Bunların hepsini bir kenara bakın. Artık kimin müsteşar, kimin il sağlık müdürü kimin bakan olacağına karar verecek insanlarsınız, büyük düşünün. Biz siyaset yapma üslubumuzu biçim olarak değiştiriyoruz. Birbirimizle kenetlenecek iri olacak, diri olacağız. İl başkanımıza da belediye başkanımıza da laf söyletmeyecek artık kendi ayağımıza sıkmayacağız. Gittiğimiz yerde kendi partilimizi eleştirmekten vazgeçeceğiz. Bize oy vermeyen insanlara öcü gibi bakmayacak bunlar bize oy vermez demeyeceğiz. Sistem değişti 50 artı 1’e ihtiyacımız var. Bize bugüne kadar oy vermemiş insanları ikna edeceğiz. Bağırarak, sesini yükselterek geçmişte oy verdiği bir partinin liderine hakaret ederek onun oyunu çeviremezsiniz. Onlara daha ılımlı yaklaşacak ‘Bizler aynı fabrikada üretilmiş makineler değiliz. Geçmişte başka partiye oy vermiş olabilirsiniz ama bugün içnde bulunduğunmuz ekonomik çöküş ve su alan gemidesiniz bizim gibi. Bu gemi batarsa hep birlikte boğulacağız. O zaman gelin’ diyeceğiz. Bu yöntemi uygulamak zorundayız. CHP’liler üzerinde çalışmaktan vazgeçin, onlar zaten bize oy veriyor. kahvehanede 4 CHP’liyle oturmayın araya AKP’lileri, MHP’lileri alın. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDAR OLMAK İSTİYORUM’

“Değerli belediye başkanlarımıza çok önemli görevler düşüyor” diye devam eden Bayır, “Sosyal demokrat politikaların nasıl uygulandığını nasıl halkla iç içe olduğunu gösterecekler vatandaşı sabırla dinleyecekler. sayın İmamoğlu’nun uslubunda farklılık görüyor musunuz? Nasıl 10 binlik fark 100 bine çıktı. Ben birlikçe çalıştım, gördüm. Sayın Kılıçdaroğlu beni arayarak bize hiç oy vermemiş bir aile tespit et gelip çay içeceğim dedi. Araştırdım buldum. Hep birlikte gittik. Sonra ayrıldık oradan. 15 yıldır CHP’nin hiç birinci çıkamadığı Silivri’de genel başkan iki aileyi ziyaret etti, Silivri’den birinci çıktık. İnanılmaz derecede etkili olduk. Her birimiz genel başkanının yaptığını yapmalı, bize oy vermeyenleri ziyaret etmeliyiz. Bugüne kadar iktidar kendi yandaş kanallarıyla uyguladığı politikayla birçok çocuğun iş ve aş bulmasını engelledi. İzmir’de 250 bin işsiz var nasıl çözeceksiniz? Bir gerçek var bizim belediyemizde çalışan sayısı 58 bin, işsiz sayısı 250 bin. Bunların hepsini kapıya koyup sıfırdan alsanız sorunu çözemiyorsunuz. Bizim yüzümüzü üretime dönüp fabrika açmamız lazım. Ben artık 37 yıllık siyaseti hayatımda şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum. Biz ak saçlılara bu partinin iktidar olduğunu gösterecek biz de çocuklarımızın karşısında dik bir şekilde yürüyeceğiz. Bana Bornova’yı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak yetmiyor, ben artık Ankara’yı kazanıp iktidar olmak istiyorum” dedi.

deniz-yucel

‘BORNOVA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI’

İl Başkanı Deniz Yücel, “Bugün birbirinden değerli aday arkadaşımız var. Ben her birinin bu görevi hakkıyla yapacaklarına yrüekten inanıyorum. O yüzden bugün Bornova İlçe Kongremiz’de, CHP olarak güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. 31 Mart yerel seçimlerinde Bornova’da bir başarı chp poylarında bir artış var. Bornova’da seçimi yüzde 57.5 gibi bir oy oranıyla kazandıysak bunda emeği ve katkısı olan İlçe Başkanımız Asım Güven ve yönetim kuruluna, o dönem görev yapan Belediye Başkanımız Olgun Atila ve belediye meclis üyelerimize, şu anda görev yapan Belediye Başkanımız Mustafa İduğ’a, meclis üyelerine ve Bornova İlçe Örgütümüze teşekkür ediyorum. Bornova, bizim göğsümüzü kabartmıştır. Bizim bir sorumluluğumuz var. O yüzden birbirimize kenetlenecek, birbirimizle uğraşmayı bırakıp aşağı çekmeyeceğiz. Birbirimizi kucaklayamazsak toplumu kucaklama şansımız yok. Toplumu kucaklayamazsak iktidar olma şansımız yok. Geçmişte hangi partiye oy vermişse versin, CHP ile aynı hassasiyete aynı değerlere sahip olan herkesi kucaklayacak ve partimizi iktidara çıkaracağız. Kendi kişisel meseleleri için bu birlikteliği bozmak isteyenler çıkabilir, onlara asla izin vermeyeceğiz. CHP kişilerim, kişisel gelecek kaygılarından ve kişisel ikbal peşinde koşmalarından çok daha önemli bir mücadeledir” diye konuştu.

‘GENÇLERİN ELİ SOKAKTA…’

“Yıl olmuş 2020, ülkede tek bir adam yönetimi var ve CHP zincirleri kıra kıra iktidara gidiyor” diyerek konuşmasına başlayan CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan, “Biz iktidar yürüyüşümüzü kongrelerimizle başlıyoruz. Dünya bir değişim içinde. Trump’tan bile vazgeçmeyen bir Amerika’da, ondan vazgeçip gençlere yönelirken, dünya bunu isterken bu bizim görevimiz de gençler olmak zorunda. İşte, bu sebeple CHP’deki arkadaşlarımız kimi desteklerse desteklesin CHP Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun verdiği yüzde 20’lik kotaya sahip çıkmak gerekir. Bir yerlerde kimsenin kızları ve oğulları değil gece yarısı parti bayrakları asan genç arkadaşlarımızın olmasını istiyoruz. Biz iktidar arayışını İzmir’den başlatmak zorunda olduğumuzu biliyoruz ama gençlerin önündeki bariyerleri aşmak zorunda olduğumuzu da biliyoruz. Bu kongreler bizlerin ayrıştığı değil, nezaket için yarıştığı kongreler olmalı. Bizleri kurtaracak olan nezaket birlikteliğidir. Kimin seçildiği, kimin hangi listede yer aldığı değildir. Ben 50 yaşında bu salonda oturup 50 yıl emek verdim ama iktidar olamadık demek istemiyorum. Biz iktidar olmak istiyoruz. Bunun en temel yolu ise gençlerin özgücü ve dinamizmi, kadınların şefkati ve büyüklerimizin yol göstericiliği ile olacaktır. Kazanan CHP olsun. İzmir’in dağlarında hep çiçekler açıyoruz, Türkiye’nin dağlarında da açmaya başladık. Her yerde her şartta gençlerin eli sokakta, bayrakta, onurlu mücadelede olacaktır” açıklamalarında bulundu.

mahir-polat

“CHP’NİN İKTİDAR ZAMANI GELMİŞTİR”

İzmir Milletvekili Mahir Polat kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi “Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu salonun benim için çok büyük önemi var. Ben bu salonda ilçe yöneticisi olarak başladım heyecanlıyım. CHP’nin iktidar zamanı gelmiştir. Daha bu gece intihar eden genç kızımızla sınanıyoruz. Bu ülkede tarım yok, bitti. Sanayici makinelerini durdurmuş esnaf kepenk kapatmıştır durumda. O yüzden CHP’nin iktidar zamanı gelmiştir. Bu kongreler CHP’nin iktidar kongreleridir. Burada seçilecekler CHP’yi iktidara taşıyacak kadrolardır. 3 aday arkadaşımız var. Üçü de birbirinden değerlidir. Üçünün de kadroları Bornovalı. Biz bu salondan kazanarak çıkacağız. Üç aday dan da ricam daha fazla kadın ve gençle çıkalım bu salondan. İnanıyorum ki biz kazanacağız. İnanıyorum ki CHP kazanacak, İnanıyorum ki Türkiye kazanacak.”

KARDEŞTEN ÖTEYİZ’

“Bugün burada iki arkadaşımızın iki ağabeyimin eksikliğini hissediyorum” CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Görevi sırasında kahrolsun şeriad pankartı karşısında tehditler karşısında yılmadan mücadele eden Selami Cihaner’i sevgi ve saygı ile anıyorum. Onun dik duruşunun devamındaki bütün ilçe başkanlarımızın Bornova’ya koyduğu katkıya da teşekkür ediyorum. Mete Tataroğlu’nu da saygı ve selamla anıyorum. Çok erken yaşta aramızdan ayrıldı… Ali Sözer’e teşekkür ediyorum. Biz birbirimizin ardından musalla taşında birbirimizi öven insanlar olmamalıyız. Yaşarken de birbirimizi övmeliyiz. Sosyal medyada birbirini eleştiren partililerin kendi kişiliklerini ortaya koyduklarını biliyoruz. Biz birbirimizi inciten hiçbir paylaşımda bulunmamalıyz. Biz yoldaşız, kardeşten öteyiz. Bizim yoldaşlık bağımız ölümsüzdür. Çok eskiden bu yana birlikteyiz. Geçen gnlerde ödemiş ilçe başkanını uğurlamaya gittiğimizde en çok gözyaşı dökenlerin en çok eelştirenler olduunu gördük. Neden onların başarısı için uğraş vermiyor, yaptıklarını bire 10 katarak anlatmıyoruz? Bizim arkamızda medyamız, sermaye güçlerimiz yok. Biz örgütlerimizle ayakta duruyoruz” dedi.

‘KAYBEDECEKSİN!’

Mevcut ilçe başkanı Asım Güven’e teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Sertel, “21 ay hiç düşünmeden görev almış 3 seçimde mücadele ederek ve bize bir ülke armağan ederek aramızdan ayrılıyor. 44 yıldır bornovaDa yaşıyorum, her sokağını biliyorum. Çamdibi’nin hangi sokakları çıkmaz biliyorum. Duvarlara faşizme karşı slogan atarken hangi sokağa çıkacağımızı iyi biliriz. Tertemiz boyanmış evlere yazdığımız yazılardan ötürü bize belki kızan ama bizi bağrına basan Çamdibi’nin Altındağ’ın insanlarını iyi bilirim. O kadar çok Bornova’ya sevdalıyım ki askerliğimi bile buradan yapmak nasip oldu. Bornova’dan çıkmadım. Milletvekili olduktan sonra gider diyenlere inat çocuklarımla, torunlarımla yaşıyorum. Mevlana’da doğanlar’da suyun olmadığı, bir odalı evleri iyi biliyorum. Yaşadığımız sürece hangi makamda olursak olalım mütevazi olacağız, dost olacağız hiç kimseye tepeden bakmayacağız. Bütün makamlar gelip geçiyor. İnsanlar makamlardan güç almamlo, makamlara güç vermeli. Koltuklardan güç almamalı, koltuklara güç vermeli. Tek adama karşı tek yürek olacağız. Tek yürek olursak biz kazanacağız. Yarınlarda hep birlikte bu korkak ve kendisini tek adam ilan eden kişiye karşı… Korktuğunu çok iyi biliyorum; 200 polisle İzmir’e geliyorsun. Sen İzmir’e 300 polisle geliyorsunn. Bu ülkede Gezi gibi direnişin en alasını yapan bizim geleceimiz olan gençlerin ayak seslerinden korktun, kaçtın. Gün gelecek bu halk sandıkta hesabını soracak, seni geldiğin gibi göndermesini bilecek. Sen İstanbul’da, Ankara’da kaybettin ve ilk seçimde kaybedeceksin. Meclise gelirken 250 – 300 koruma ile geliyorsun. Oysa bizim milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız, il başkanlarımız halkın arasında sarıla sarıla… Dava açtığın insanların yakasında onur madalyası var, özgürlük madalyası var. Kenan Evren’i asla unutamayacaksın, 30 kişiyle gömüldü. Ama Erdal Eren , Deniz Gezmiş yüreklerde yaşıyor. Biz onların mücadelesiyle yaşıyoruz” dedi.
Son olarak, kongre hakkında konuşan Sertel, şu ifadeleri kullandı: “Biz hür olmalıyoz, er olmalıyız, sel olmalıyız ama biz bir olmalıyız. Buradan çıkarken birlikte omuz omuza olmalıyız.”

mustafa-idug

‘İKTİDAR OLMASI SIRASI KILIÇDAROĞLU’NDADIR’

Kongrede bir konuş yapan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ tarafsız bir konuşma yaptı. Başkan İduğ şunları söyledi ; “Ben de Tacettin Başkanım gibi eski kelimesini sevmiyorum. İl başkanlarım, milletvekillerim, belediye başkanlarım, partili arkdaşlarım hepiniz hoş geldiniz. 29. Kongremizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Aday olduğum dönemde ilçe yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Aslında 6 aydır belediye başkanıyız. Yapmaya çalıştığımız büyüklerimizin yol haritalarını uygulamaya çalıştık. Göreve geldiğimiz 3. Gün toplu iş sözleşmesi yaptık. Kani Beko’ya teşekkür ederiz. 105 aracı satın alarak, 300 milyona yakın bir bütçesi kasada bıraktık. Yine özkanlar pazaryerine yeniden kazandırdırk. Daha çok şey anlatamıbilirim ama gerek yok. Önümüzdeki bir yıl için siz CHP’ye çok ihtiyacağımız var. Biz Bornova’yı birlikte yöneterek büyütmek için geldik. Yerel yönetimde iktidarız. Herkes iktidar olmaktan bahsediyor. İktidar olma sıra Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndadır. Bugün 3 arkadaşımız yarışacak. Hepsi birbirinden çok değerli, bizim hedefimiz ilçe yönetiminin belediyenin hizmetlerini doğru şekilde aktarması. Kim seçilirse seçilsin CHP kazanacaktır. Hepinize sevgiler saygılar”

Kongrede söz alan Bornova Belediyesi eski Başkanı Olgun Atila, “Üç aday arkadaşımıza, yönetim kurulu adaylarına ve delege adaylarına başarılar diliyorum. 2014 19 döneminde bizimle çalışan değerli başkanlarımız Fatma Doğru, Nevzat Kavalar, Asım Güven’e ve yönetimize çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte 7 seçim geçirdik, zor ve meşaketli günlerin üstesinden geldik. Bugün de yeni bir ilçe başlkanı ve yönetim seçiyoruz. Bana ve bize destek olan bütün partilili arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, kurultayımızın başarılı geçmesini diliyorum. İnşallah hep birlikte daha güzel günlere ulaşacağız. Sayın Genel başkanımız belki de ilerleyen günlerde Millet İttifakı’nı daha da genişleterek demokrasiyi aydınlatacağına inancım tam. Burası Cumhuriyet’in kalesi, İzmir’in başkenti Bornova. Hep birlikte daha güzel günlere ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Önce Türkmentepe konuşacak

Adayların konuşma sıraları kura ile belirlendi. Kurayı mevcut ilçe başkanı Asım Güven çekti. Buna göre ilk konuşacak aday Türkmentepe olurken sonrasında da sırayla Ertürk Çapın ve Selma Nalbantoğlu’nun konuşmasına karar verildi.

CHP Bornova’da üç aday hedeflerini sıraladı

Üç adayın yarıştığı kongrede sırasıyla Gürol Türkmentepe, Ertürk Çapın ve Selma Nalbantoğlu kürsüye çıkarak örgüte seslendi. Adaylar şu açıklamalarda bulundu:
“CHP’nin iktidar mücadelesinde bir umut ışığı yakmak için gençlik varsa ben de varım kadın varsa ben de varım örgüt varsa ben de varım. Gençliğimiz onurlu geleceğimize feda olsun…” diyerek konuşmasına başlayan Gürol Türkmentepe, “Yoldaşlarım memleketimizin tüm kaleleri zapt edilmiş durumda… Bu güzel ülkeye emek vermek isteyen her insan sindirilmiş durumda… yoksulluk, açılık sınırı hat sahada ama birileri sarayda zevk ve sefa içinde… Bu ülkenin kurucuları Sümer Bankı kurarken birileri çiftçiye ananı da al git dedi… Kurucularımız Şeker Fabrikaları kurarken birileri şeker ithal etti… İşte şimdi gençliğimizden aldığımız demokratik güç ile bu ülke için yeni bir mücadele gücü ve anlayışı gerekmektedir” diye konuştu.

‘MÜCADELEYİ YÜRÜTMEK İÇİN…’

Kılıçdaroğlu önderliğinde ‘Hak, hukuk, adalet’ diyerek demokrasi ve özgürlüğü bu topraklara getireceklerini belirten Türkmentepe, “Partimizi iktidar yaparak çağdaş medeniyetler yolunda ilerleyerek, memleketin her yerine adalet ileteceğiz. Din dil ırk ayrımı yapmadan birlik ve beraberlik içerisinde bu memleketi kurtaracağız. Değerli yol arkadaşlarım CHP idam fermanlarını boynuna şeref madalyası olarak takanlar tarafından otel lobilerinde değil savaş meydanlarında kurulmuştur. CHP dikta ile değil kongreler ve kurultaylar ile tek adam düzenine karşı kurulmuştur. Faşizmin çanları memleketin tüm sokaklarından çalarken bu işten kavgayla çıkarken birlik ve beraberlik içinde delegasyon seçimlerimizi tamamladık. Şimdi ise iktidara yürüyen kadrolarımızı belirlemek için bir aradayız. Bornova’mız İzmir’imizin belirleyici ilçelerinden biri, yeniliklere açık kozmopolittik bir ilçe olarak İzmir’imizin görünen yüzü… Bu değişimi Bornova’dan başlatmak için… AKP zihniyetiyle mücadele için AKP faşizmine karşı her türlü mücadele için, bu mücadeleyi ilçem adına en önde yürütmek için CHP Bornova ilçe başkanlığına adayım” dedi.
“Değerli yol arkadaşlarım dinamik genç ve kucaklayıcı bir ilçe başkanıyla yol almaya, değişime hepimizin ihtiyacı var” diyen Türkmentepe, “Bu başarıda yer tutmak umut verici olacaktır sadece kendi adıma değil yol yürüdüğüm tüm partililerime ve ekibime Bornova siyasetine nefes olmaya söz veriyoruz. Ayrımcılığa ötekileştirmeye karşı bürokrasiyi savunacağız. Birlikte yönetmek ve yol almak ve demokrasiyi savunmak kılavuzumuz olacak. Biz karar aldık siz uyun değil birlikte karar aldık birlikte uyalım anlayışını geçerli kılacağız. Bu sebeple her zaman her yerde ön seçimi savunacağız. Yıllardır ayı tarzda halktan kopuk yönetim anlayışına karşı gençler ve kadınlar da var demek için adayız. Bir CHP’li olarak daha fazla emek vermek ve daha fazla sorumluluk alma adına sizden farklı olmayacağıma söz veriyorum. Farklılıkları kucaklamayı kimseyi ötekileştirmemeyi temel ilke edineceğiz. Her kesimi dinleyecek, sorunlarını sorunlarımızı edineceğiz. Emek vereceğiz büyüteceğiz mahallelerimizi mahalle meclisleriyle yöneteceğiz” açıklamalarında bulundu.

‘SALONLARDA DEĞİL, ALANLARDA…’

“Ayrıştırıcı değil barıştırıcı olacağız. Koltukta değil sokakta Bornova’yı yöneteceğiz” sözleriyle konuşmasına devam eden Türkmentepe, “Biz birilerini belediye başkanı yapmak için değil, milletvekili yapmak için değil Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde halkın iktidarını kurmak için geliyoruz. Bornova’da ilçe üyelerini politik ve siyasi anlamda güçlü kılmak, parti binasını hırs savaşlarının gerçekleştiği yerler değil, eğitimlerin verildiği, mekanlar haline getireceğiz. Katılımcı aktif üyelik sistemini hayata geçireceğiz. 2023 seçimlerine ya da erken bir seçim olabilecek gibi hazır ve nazır olacağız. Üyelerin partiye gelmesi günlük hayatlarının bir parçası haline gelecek… Kadınların politikada daha aktif olması için eğitim merkezleri kuracak kadınlarımızla ortak projeler üreteceğiz Bornova’yı bir kadın kenti haline getireceğiz. Kadın kollarımızla uyumlu bir şekilde görevinizi yapacağız. Gençlik kolları ve gençlik merkezlerini işlevsel bir hale getireceğiz. Çünkü gençlik kollarını sağlamlaştırmak partimizin geleceği için iyi olacaktır. Bornova ilçe örgütünü salonlarda tıkılı kalmaktan kurtaracağız… Salonlarda değil alanlarda çalışacağız. Bir makamdan güç almak için değil örgütümüzle birlikte Bornova’mızda yeni bir mücadeleyi ateşlemek için geliyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nu halkın iktidarında lideri yapmak için geliyoruz. Dikkatinizi çekmek isterim ki bu mesajı bize konforlu makam koltuklarında oturan siyasi liderler değil bizzat Mustafa Kemal Atatürk vermiştir” diye konuşan Türkmentepe, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa talimatını okuyarak bitirdi.

‘SİZE SADECE ÇALIŞMA, EMEK VE ALINTERİ VAAD EDİYORUM’

“İşte örgüt İşte Ertürk” sloganlarıyla kürsüye gelen Etürk Çapın “ Kongremize hoş geldiniz. Beni dinleme zahmetine katlanacağınız için hepinize çok teşekkür ediyorum, hoş geldiniz diyorum. Hoş geldiniz Mustafa Kemal Atatürk devrimlerinin yılmaz bekçileri. Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en zorlu ekomomik verilerini yaıyor. Ekonomiz çöküş içinde. Devletin onuru aşağılandı. Basın özgürlükleri sansür yoluyla kaldırıldı. Eğitim sistemi denem tahtasına çıktı. Ancak halkımız tüm bu olumsuzluklara Mart’ın sonu bahar diyerek yanıt verdi. Şu anda da Aşkla İzmir’i yaşıyoruz. CHP iktidarı çok yaklaştı. Hep birlikte göreceğiz. Bizim büyüklerimiz göremedi ama bizler Mustafa Kemal Devrimlerinin anadolunun en uzak köylerine götürüleceğini göreceğiz. Bu yol göründü yolu sonu çok yakındır. Buradaki bir çok arkadaş bilir hayatımı CHP örgütüne adadım. Bana adaylık konusunda teveccüh gösteren arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu kökü Mustafa Kemal’e dayanan geleneğin adaylığıdır. Sokak sokak gezen örgütün adaylığıdır. Sonu iktidar olan yolda sizlere sadece çalışma emek ve alın teri vaat ediyorum. Yürüdüğümüz yolda bütün yoldaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

‘SADE ÜYENİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ’

“Bizler yanlızca CHP’nin iktidarı için siyaset yapıyoruz” diyen Çapın “Kongre süreci ardından tüm örgütümüzü ekip ve tercih diyere ayırmadan kucaklayacağıma söz veriyorum. Sade üyenin hiç bir dengeyle karşılaşmadan siyaseten yol alabilmesinin önünü açacağız. Bornova örgüt meclisi açılacaktır. Tüm kadın derneklerimizi örgütle çalışma haline sokacağız. Gençlik örgütlenmesini daha da başaralı yöneterek, nitelikli bir gençlik örgütü oluşturacağız. CHP’nin politikalarını en ücra mahallellere duyuracağız. Tüm örgütümüzle politikilarımızı duyurmak için organizasyonlar yapacağız.

“KİMSE ‘BÜYÜKŞEHİR ADINA BEN ADAYIM’ DEMESİN”

İzmir’dek ‘Mavi liste’ hareketine eleştiri getiren ve içlerinde Tunç Soyer’in aday adayllığı sırasında arkasın durmayanların da olduğunu belirten Çapın “Bir belediye seçimleri geçirdik. Aday adayı arkadaşlarımız vardı. Parti delegasyonunun yanıltılmaması açısından bunları söylemek zorundayım. Herkesin bir tercihi olduğu gibi benim de bir terhcihim vardı. Benim Büyükşehir adayım Kamil Okyay Sındır’dı. O olmazsa Bornova Anadolu Lisesi’nden ağabeyin Tunç Soyer’di. O zaman Tunç Başkanı desteklediğimiz için bizi eleştirenler, bize ve Tunç Başkana her türlü hakareti yapanlar bugün destekliyorlar. Biz bugün Tunç Başkanı düşmanı ilan ediyorlar. Hepsi sosyal medyada var. İsim vermek zorunda kalıyorum ama Aziz Başkan yeniden aday olduğu zaman bize gülenler şimdi Tunç Başkanın adayıyız diyor. Hepsi bizim başkanımız. Kimse ‘büyükşehir adına ben adayım’, ‘büyükşehir adayı olarak bu aday desteklensin’ demesin. Sayın Tunç başkanım da bu konuda hiç bir bilgisi olamdığını ve kimseyi desteklemediğini söylemek isterim. Kendisi Bornova Anadolu Lisesi’nden ağabeyimdir. Burada ona yakın birisi varsa o da benimdir bilmenizi isterim” dedi.

‘ASIM BAŞKAN BİR MUCİZEYİ GERÇEKLEŞTİRDİ’

Ben ilçe başkanı olmak için adayım. Ben milletvekili adayı olamak, beledeyi başkanı adayı olmak için aday değilim. Ben ilçe başkanlığı yapmak için adayım. Bize görev verirseniz daha önce nasıl yaptıysan yine öyle yapaecaeğız. İlçe başkanı olmak büyük bir onurdur. Şu anki ilçe başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Asım Başkan bir mucizeyi gerçekleştirdi. Partimize mülk kazandırdı. Diğer iki aday arkadaşıma da başarılar diliyorum. Yaşasın sol, yaşasın Mustafa Kemal Devrim ve İlkeleri, Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.

‘ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE YÖNELEBİLSİNLER…’

Partinin iktidar olmasının çok güçlü olduğu bir dönemde kongreler yapıldığına dikkati çeken Selma Nalbantoğlu, “Türkiye’nin dört bir yanında yapılan kpongremşzin ğarti içi yoldaşlığı pekiştirmesine ve partimize yol vermesini diliyorum. AKP iktidarı kaynaklarımızı yandaş sermayeye akıtırken halkımız işsizlikle mücadele ediyor.Atatürk devrimlerini nasıl yok etmeye çalıştıklarını biliyoruz. CHP iktidarı eline almadan ne AKP’nin yarattığı yıkım önlenebilir ne de sosyal adaLete kalkınma yoluna gidilebilir. Hlakın ilkesinin ve dikkatinin CHP’nin seçim bildirgelerine yönlendirmemiz gerekiyor. Bunun kendiliğinden olmayacağını seçimden seçime yaptığımız mahalle çalışmalarının yetmeyeceğini biliyoruz. Biz seçimden seçime değil her zaman halkla iç içe olabileceğimiz yöntemler yaratmalıyız ki, CHP siyasetinin çözüm önerilerine yönelebilsinler…” dedi.

‘KAZANÇ SAYARIM’

“Biz parti olarak halkla iç içe olmanın yolunu bulabilirsek halk da bizi anlar” diyen Nalbantoğlu, “Bunun yolu CHP genel başkanın önümüze koyduğu sokak örgğütlenmesi ödevidir. Bu ödev 2013 yılından beri önümüzdedir. Bizler daha yüksek bir aprti bilinci ile halkımızın bize vereceği oylara göğsümüzü gere gere karşılayacağız. Parti olarak bu ödevi başaracak ve ilçe örgütümüzü buna hazırlayacağımıza inanıyorum. Kadınlarımız ve gençlerimiz sadece parti içi değil sokak örgütlenmesinin de temel taşıdır. Üniversite kenti ilçemizde üniversitelilerin partimize karşı ilgisinin artacağına , düzenleyeceğimiz faaliyetlere daha çok kadın ve gencin faaliyetlerine tanık olacağımızı kazanç sayarım” ifadelerini kullandı.
Partide küskünler dahil olmak üzere herkesin aktif çalışmalarına, birikim, deneyim ve enerjisine ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekleyen Nalbantoğlu, ” Yani CHP Bornova İlçe Örgütü bütün üyeleri ile genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önümğüze konulan halkın içinde olma ödevini başarı ile yaapacaktır. Partimizi bir adım daha yükseltebilmek için bir üyelerimizin enerjisi hiçbir ayrımcılığa izin verilmeden aynı parti kotasına akıtılacaktır. Kadınlarımızın kendileirni özgürce ifade edebilmeleri, kotalara sıkıştırılmadan seçme hakkı olduğu gibi seçilme hakkı olduğu ortamlar hazırlanacaktır. Bütün partililerimize politikalarımızla ilgili her türlü eğitim olanağı sağlanacaktır. İlçe örgütümüz, partimiz ve ülkemizde her şey çok güzel olacak” dedi.

ŞİİRLE TAMAMLADI

Son olarak, “El tutuşa tutuşa sizlerle, örgütümüzle, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile iktidara yürüyoruz” diyen Nalbantoğlu, Can Yücel’in ‘El Tutuşa tutuşa’ şiiri ile sözlerini tamamladı: “Ne kadar çok elimiz varmış meğer! İlkin, senin elinle tutuşan benimki… Sonra çocuklarınki, gençlerinki, Tekel İşçilerininki, Sonra, ellerin elleri… Ne kadar çok elimiz oldu, baksana, Tutuşa tutuşa, Bir orman yangını gibi…”
Adayların konuşmasının ardından delege listeleri divana verildi.

Yağmur GÜLÜ kongreden bildiriyor…

kerem-ali-surekliden-hastane-cikisi

Kerem Ali Sürekli’den hastane çıkışı

alpay-ozalandan-soyere-tepki

Alpay Özalan’dan Soyer’e tepki