in ,

Bornova’ya kırmızı bayrak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsizmir Komisyonu tarafından kırmızı bayrakların 62’incisi Bornova Yeşilova Höyüğü’ne verildi.

bornovaya-kirmizi-bayrak

Yeşilova Höyüğü’nde düzenlenen kırmızı bayrak törenine ev sahibi Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, belediye bürokratları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, engelli dernekleri ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katılım gösterdi.

bornova-yesilova-hoyugune-kirmizi-bayrak

“KEŞKE TÜRKİYE İZMİR GİBİ OLSA”

Törende söz alan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ şunları söyledi: “Türkiye’nin nüfusu 82 milyon ve yüzde onu engelli vatandaşımız. Birçoğunu göremiyoruz çünkü dışarıya çıkamıyorlar. İzmir’deki kırmızı bayrak projesi onların yaşamını kolaylaştıracak, onları daha çok dışarı çıkartacak bir proje. Büyükşehir Belediyesi’ni bu açından kutluyorum. Buraya 62’inci bayrağı göndere dikeceğiz. Keşke Türkiye İzmir gibi olsa. İzmir’de Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Kaymakamlığımız ve sivil toplum örgütleriyle el ele bu birlikteliği gerçekleştirebilirsek başarılı olacağımıza inanıyorum. Özel insanlara hepimizin destek olması gerekiyor. Bizler yerel yönetimler olacak bu kırmızı bayrak projesinin olabildiğince içerisinde yer almaya çalışıyoruz.”

150 MİLYON ENGELLİ TURİST

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer de, “Biz kamuyla vatandaşın buluşabileceği sivil toplum kuruluşlarında bir İzmirli olarak görev alıyoruz. Biz sorumlu vatandaşlar olarak o köprüde yer alıp elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Belediye olarak sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz. Her zaman sizlerin yanındayız. İzmir’in turizm anlamında bazı şeyleri aşması gerekiyor. Dünyada yaklaşık 150 milyon engelli her yıl turist olarak hareket ediyor. Fakat bu 150 milyon Türkiye’ye uğramadığı gibi İzmir’e de uğramıyor. Sadece ören yerleriyle değil, kamu alanları, otellerin eksikleri çok fazla. 150 milyon mutlaka İzmir’e de uğramalı. Sade turizm anlamına değil, insanlık hakkı ve eşitlik anlamında söylüyorum. Onların da tatil hakları açısından söylüyorum. Yolumuzun ne kadar uzun ve keyifli olduğunu biliyoruz. Yolumuz açık olsun” diye konuştu.

Törende söz alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ise belediye olarak engelli bireyler için yaptıkları çalışmalardan bahsederek, tüm yazlık ilçelere engelsiz plajlar kazandırmayı hedeflediklerini ve İzmir’in önemli bir engelsiz turizm noktası olacağını belirtti. Törenin ardından tesise kırmıza bayrak asıldı. Bayrak merasiminin ardından törene katılan protokol üyeleri engelli vatandaşlar ile birlikte Yeşilova Höyüğü Müzesi’ni gezdi.

Erman Şentürk

goztepeden-transfer-sov

Göztepe’den transfer şov

efesin-yarim-tiri-yerine-ulasti

Efes Selçuk’tan yola çıkan yardımlar yerine ulaştı