in ,

‘Böyle giderse tavuk üreticisi dayanamaz’

Kurban Bayramı ile birlikte yangın tedbirleri kapsamında piknik alanlarının kapatılması tavuk üreticisini vurdu. Beyaz ette fiyatlar düşerken, üretici ‘Kan ağlıyoruz’ diyor

tavuk-uretcisi

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle temel gıda ürünlerinin fiyatları uçtu. İğneden ipliğe neredeyse tüm ürünlere gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Yüksek fiyatlar görmeye alıştığımız dönemde tavuk eti ortalama 38 liradan 25 liraya kadar düştü. Tavuk etinde fiyatlar düşerken yumurtaya ise zam gelmeye devam ediyor. Üreticiler bu dengenin tamamen arz-talep ile ilgili olduğunu söylerken bir kaç hafta önce 30 lira olan 30’luk yumurta kolisi 60 liraya çıktı. Üreticiler, maliyetlerin arttığı gerekçesiyle yumurta fiyatlarında artışa gitti. Ancak tavuk üreticileri aksi bir durum yaşıyor.

‘ZARARINA SATILIYOR’

Tavukçuluk sektöründe zor günler yaşandığını belirten İzmir İli Tavuk Yetiştiricileri Birlik Sözcüsü Varol Gürol, “İlaçlar ve tavukların karneleri yurt dışından geliyor. Yem maliyetlerimizin yüzde 70’i yine dövize endeksli. Akaryakıt zamları ortada. Ayrıca gelen elektrik zammı bizi kara kara düşündürüyor. Böyle bir tablo yaşanırken tavukçuluğa bu faturalarla devam eder mi üretici? Etmez. Yetiştiriciler zor durumda. Kömür, ilaçlar, akaryakıt… Tüm bunların üstüne Kurban Bayramı nedeniyle tavuk satışı zorlaştı. Yetmedi, orman yangınları nedeniyle zor durum yaşıyoruz. Piknik alanlarının kapatılmasıyla beraber tesisler satış olmadığı için adeta can çekişiyor. Bu zam furyası döneminde beyaz et 38 liradan 25 liraya düştü. Şu an zararına bir satış var. Eksiye giriliyor. Böyle giderse tesis kalmayacak. Arz-talep dengesi şaştı. Aslında erkenden mangal sezonu bitmiş oldu. Bu yüzden üreticiler zorda. Süreç nasıl ilerleyecek merakla bekliyoruz. Fakat böyle giderse pek çok üretici uzun süre dayanamaz” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

bik-genel-muduru-erkilinc-dogru-haber-alma-hakki-bir-kez-daha-guvence-altina-alindi

BİK Genel Müdürü Erkılınç: Doğru haber alma hakkı bir kez daha güvence altına alındı

somadaki-yangin-hepimizi-kul-eder

“Soma’daki yangın hepimizi kül eder!”