in ,

Boztepe’den Soyer’e ‘Cittaslow’ eleştirisi

İzmir’in Türkiye’de ilk ‘yavaş şehir metropol’ unvanı elde ettiğini açıklayan Başkan Tunç Soyer’i eleştiren AK Partili Boztepe “Projeler bukalemun hızında ilerliyor” dedi

husnu-boztepeden-korfez-cikisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in önceki gün gerçekleşen Cittaslow tanıtım toplantısındaki söylemlerine muhalefetten tepki geldi.

Başkan Tunç Soyer’in seçim vaatlerini de gündemine taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “İzmir’in yavaş şehir olduğunu gösteren üç önemli proje var: Buca Metrosu için 2020 yaz aylarında temel atacağız diye söz verilmesine karşın halen hiçbir şey yapılamadı. Krediler çekiliyor, anlaşmalar yapılıyor, ihale yapmaya çalışıyorlar ama bir türlü temelini atıp inşaata başlayamıyorlar. Mavişehir Opera Binası projesi de aynı şekilde. Tıpkı o da yavaş şehir gibi adım adım ilerliyor. Devam ediyor ama ne zaman biteceği belli değil. Bukalemun hızı ile yapılan bir diğer iş de kent içi ulaşımda önemli yere sahip Buca-Otogar Karayolu Tüneli projesidir. Bu proje de halen bitirilemedi. İzmir’de kent içi ulaşım da, planlanan diğer projeler de tıpkı bukalemun hızında ilerlemekte. Bu açından Başkan Soyer’i tebrik ediyoruz. Zaten göreve geldiği günde bu yana Tunç Soyer İzmir’i yavaş şehir yapma konusunda büyük bir başarı elde etti. İzmir zaten sayesinde yavaş şehirdi. Bu unvanı almasına da gerek yoktu. Soyer, Seferihisar’ı yavaş şehir yaptı, ardından geldi İzmir’i de aynı şekilde yavaş şehir yapmayı başardı.” iddiasında bulundu.

ORTADA İNŞAAT YOK!’

Muhalefet olmalarına rağmen İzmir’in yararına her projeye destek verdiklerini söyleyen Boztepe “Meclise gelen onca kredi talebine onay verdik, ulaşım ve raylı sistem projeleri yapılsın dedik. Metro yapılsın, tramvay yapılsın, yeni projeler üretilsin dedik. Ama bakıyoruz ki ne yazık ki bu çekilen kredilerin hiçbirİ yatırıma dönüşmüyor. Maalesef bu manzarayı üzülerek izliyoruz. Buca Metrosu için krediler çekilip duruluyor, ama ortada inşaat yok. Kaldı ki bu projelerin hiçbiri Başkan Tunç Soyer’in değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde göreve geldiği günden bu yana kendi başına başlayıp bitirdiği proje yok. Seçim vaatlerinde duyurduğu, ulaşıma can katacak altgeçit, üstgeçit, yol projeleri yapılmadı. Trafik halen keşmekeş vaziyette. Söz verdiği altyapı yatırımları halen hayata geçirilemedi. Kentsel dönüşüm aynı şekilde, bir arpa boyu dahi yol alınamadı ve mevcut projeler bukalemun hızında ilerliyor. Körfez’i temizleyeceğiz dedi, projede revizyonlar yapılıp duruluyor, halen ortada bir çalışma yok. Oysa seçimlerden önce 2022 yılında Körfez’de yüzüleceğini garanti etmişti. Ama şu anda Körfez gittikçe kirlenmekte ve daha kötü bir hal almaktadır.” diye konuştu.

AK Partili Boztepe, Başkan Soyer’e seçimden önce söz verdiği projeleri hatırlatarak şunları ifade etti: Soyer, Cittaslow ile ilgili boyunu aşan ifadeler kullanmıştır. Kamuoyuna yansıyan “Başkaldırıyoruz” sözleri oldukça manidardır ve yersiz olmuştur. Sormak istiyoruz, kime başkaldırıyorsunuz, neye isyan ediyorsunuz? Bu kentte yaşayanlara mı başkaldırıyorsunuz? Bu kent bunu hak etmiyor. Kentsel dönüşüm konusunda da yaptıkları ortada. Kent planlaması yapılamıyor, imar planları keşmekeş vaziyette. Kaçak yapılaşma aynen devam ediyor. İzmir depremi olduktan sonra belediye sarayı boşaltıldı. Üstünden 8 ay geçmesine rağmen halen bir çivi dahi çakılamadı. Değil kentsel dönüşümde başarılı olmak, belediye başkanı daha kendi binasını bile yapamadı. Bu konuda kendisini kutlamak lazım.

Erman Şentürk Özel Haber

ayse-ozken

25 kadına iş yarattı; Hedefi ‘dünya markası’ olmak

kiraz-belediye-baskani-ozcinarin-hizmet-elestirisine-chpli-ilce-baskani-cetinkayadan-sert-yanit

Kiraz Belediye Başkanı Özçınar’ın hizmet eleştirisine CHP’li İlçe Başkanı Çetinkaya’dan sert yanıt!