in ,

Bu bayramda da evi bekleyeceğiz!

Art arda gelen güncellemelerle 30 lira bandına yaklaşan akaryakıt vatandaşı plan değişikliğine etti. İzmirliler “Bu bayramda da bir yere gidemeyeceğiz” diyor 

cesmede-bayram-tatilini-uzatanlar-ilica-plajini-doldurdu

İç ve dış ekonomik dalgalarla boğuşan Türk ekonomisi kıyıya ulaşmanın yolunu ararken art arda gelen zamlar vatandaşın başını döndürdü. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını 75 baz puan artırdığını açıklamasıyla tetiklenmesi beklenen zam furyası ile gelecek süreçte hem faiz hem motorin zamları ile zorlu bir yaz Türk insanını bekliyork.

Motorine son gelen 1 lira 27 kuruşluk zamla birlikte litre fiyatı İstanbul’da 29.14 TL’ye, Ankara’da 29.19 TL’ye, İzmir’de 29.20 TL’ye yükseldi. 80 kuruş daha zam gelmesi beklenen motorinin litresi 30 liraya dayandı. Türkiye’de yaşanan ekonomi politikaları sonucu artan döviz kurları ve brent petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte akaryakıtta yaşanan zam dalgası hız kesmeden devam ediyor. Geçen sene Haziran ayında ise motorinin fiyatı 7 lira 23 kuruştu.

kartalkaya

ÇÖZÜM BULUNMALI’

Son dönemde özellikle benzinde yaşanan artışa ve FED kararlarının yaşanabilecek etkilerine karşın acilen çözüme yönelik hareketlerde bulunulması gerektiğini ifade eden  ekonomist Murat Kartalkaya, “Fed 75 baz puan artırmış. Ben uzun zamandır 50 baz diyordum ısrarla. Ama son iki günde Türkiye’de herkes 50 baz demeye başlayınca bu fikrimden vazgeçtim aslında. Bu anlamda gerçekten ilerleyen süreçte zorlu bir dönemin bizleri etkileyeceğini düşünüyorum. Acilen yetkililerin çözüm bulması gerekiyor. Zam tüm ekonomiyi etkiliyor, enflasyonu destekliyor. Her geçen gün hayat pahalılığı artıyor. Acilen ekonomide radikal kararlar alınmalı ve hemen uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

‘UMUDUMUZ KALMADI’

Diğer yandan döviz kuru artışı ve benzin zamlarından etkilenen vatandaş ise adeta isyan ediyor. Ali Ulaş Özçelik, “İnanılmaz bir süreç. Asgari ücret nerede, şu zam nerede. İzmir’den Çeşme’ye gitmek sadece kendi başına masraf  oldu. Galiba her gün duyduğumuz haberlerle beraber bu  zamlara zaten alıştık” dedi. Diğer yandan zamlar nedeniyle gelecekten çekindiklerini dile getiren Sabahnur Medin, “Orta yaşında, gençlerinde bir umudu kalmadı. Bu anlamda ciddi anlamda zorlanıyoruz. 30 liraya dayanması ne demek? Her ürüne ve hizmete zam gelecek demek. Bir yerden bir yere gidemiyoruz. Geçtiğimiz bayram göremedik ailemizi, bu bayram da aynısı olacak” ifadelerini kullandı.

Rana Beyza Öztürk/Özel Haber

sanatla-ic-ice

‘Sanatın dallarına kendinizi bırakın’

canakkale-gezisi

İzmir polisi 37 öğrenciyi Çanakkale gezisine gönderdi