in ,

‘Bu şartlar altında ne yer, ne içeriz?’

Yaklaşık 2 aydır kapalı oldukları için maddi zararla dükkan açacaklarını belirten Berberler Odası Başkanı Bilgin “İstenen şartları birçok esnafımız kaldıramaz” dedi

bu-sartlar-altinda-ne-yer-ne-iceriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle düzenlenen Kabine Toplantısı‘nın ardından beklenen açıklamayı yaptı. Buna göre temizlik şartlarının sağlanması, randevu sistemi ile çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi şartıyla berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.
İzmir Berberler Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Bilgin, yeni düzende esnafın hayli zorluk yaşayacağını söyledi. Bilgin “Öncelikle esnafımızın gözü aydın diyoruz. Şu anda bir genelge hazırlanıyor. Uyacağımız kurallar ve alınacak tedbirler genelge yayınlandıktan sonra kesinleşmiş olacak. Bu düzenlemede bizi tam olarak neler bekliyor bilemiyoruz. Ancak çıkarılacak bazı maddeler hakkında haberimiz var. İstenen şartları birçok esnafımız kaldıramayacaktır diye düşünüyoruz. Kurallar biraz ağırlaşıyor. Ateş ölçer, sterilizasyon makineleri gibi şeyler istenirse berberlerimiz zorlanır. Şu anda esnafın cebinde para yok. Bu makinelerin tamamı zaten 2-3 bin lirayı buluyor. Bunu devlet karşılamayacak, esnaf cebinden karşılayacak. Bunun yanı sıra, devamlı maske takacağız. Ustura ile sakal tıraşı kaldırıldı, bu aslında birçok esnafın en büyük gelir kalemlerinden biriydi. Tüm her şey makine ile olacak. Mutlaka randevulu sistem gelecektir. Saatte sadece bir müşteri kabul edebileceğiz. Sıra bekleme olayı bitiyor.” dedi.

‘ZAM KAÇINILMAZ’

Dükkanlarını zararla açacaklarını söyleyen Başkan Bilgin “Devletten birçok talebimiz vardı. İlave bir yardım alamadık. Zaten birçok esnafımız eşi çalıştığı ya da emekli maaşı olduğu gibi gerekçelerle devletten beklediği yardımı alamadı. Şunu net şekilde söylemek gerekir ki dükkanı zararla açacağız. Yaklaşık iki aydır yaşadığımız büyük bir gelir kaybı söz konusu. Dükkanlarımız kapalıyken kiralarımız işledi, faturalar geldi. Günde en az 20-30 esnafımız kredi için bizi arayıp yardım istedi. Gelen habere açıkçası çok fazla sevinemedik. Bizi bekleyen çok zorlu bir süreç söz konusu. İstenen şartları sağlayamadığı için birçok esnaf dükkanını açamayacak. Biz günlük kazanan bir kesimiz. Ekmek kapımızı açmak güzel ama sorunlarımız artarak devam ediyor. Sıkıntılarımız artarak devam edecektir. Saatte bir müşteri alsak, günde tahmini on kişiyi kabul edebileceğiz. Bu şekilde dükkanımızın masraflarını çıkaramayız. Bu sebeplerden ötürü fiyatların yükseleceğini öngörüyoruz. Zam kaçınılmaz olacak. Tedbirini alabilecek dükkan sayısı çok çok az. Mahalle arasındaki berberlerimiz, küçük esnafımız ne yapsın? 3 bine yakın üyemiz var, iki bine yakını bu şartları yerine getirebilecek durumda değil. Ancak masrafını çıkarabiliyor. Tek kullanımlık havlu, kolonya, berivar gibi gider kalemlerimiz olacak. Koltukları her seferinde dezenfekte etmek gerekiyor. Bunlar hep masraf. Her şeyin fiyatı fırlamış gidiyor. Harcadığımız parayı çıkartabilecek miyiz?” diye konuştu.

YA İŞSİZ KALANLAR?

Sektörde çok sayıda esnafın işsiz kaldığını söyleyen İzmir Berberler Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Bilgin, “Genelgede getirilecek sınırlamalar bir yana, bu süreçte yaşadığımız bir diğer zorluk da işinden ekmeğinden olan esnafımızla ilgilidir. Faal olarak çalışan 196 esnafımız bu süreçte işini kaybetmek durumunda kaldı. Yıllarını bu mesleğe vermiş 65 yaş üstü berberlerimiz artık yasaklar nedeniyle çalışamıyor. Ama vergileri ve odaya kayıtları devam ediyor. Bu arkadaşlarımızın hayatları bitti. Tek başına çalışan, eskiden beri dükkanı olan klasik esnafımız şimdi artık işsiz. Çok vahim bir durumla karşı karşıyayız. Bu sadece İzmir’de değil, İstanbul ve Ankara’da ve daha birçok ilde yaşanan bir sorun. Bu insanlara bir çözüm üretilmedi ve ortada kaldılar. O İnsanlar şimdi hayatlarını nasıl sürdürecek, ne yiyecek, ne içecek, ailesine nasıl bakacak?
Bayramdan sonra normale döneriz diyorduk ancak bu süreç belli ki böyle devam edecek. Bizi en tehlikeli meslek olarak görmeye başladılar. İşimiz bir şeyi satmak değil ki… İnsanlarla birebir diyalog halindeyiz. Kepenk açmak bir yana biz devletten zararla kapattığımız bu iki ay için halen bir telafi ya da yardım bekliyoruz. Keşke önce böyle bir yardı yapılsaydı da rahatlasaydık. Dükkanlarımızı açacağız ama bizi bekleyen sorunlar dağ gibi. Maalesef bizi bekleyen çok büyük maddi sıkıntılar var. Keşke berberler açılıyor demeden önce bizi de çağırıp derdimizi, taleplerimizi dinleselerdi.” ifadelerini kullandı.

Erman Şentürk / Özel Haber

fidanci-dugun-salonu-isletmecileri-ne-yapacagini-bilmiyor

Fidancı, “Düğün salonu işletmecileri ne yapacağını bilmiyor”

biraz-sabredelim-guzel-gunler-gorecegiz

‘Biraz sabredelim güzel günler göreceğiz’