in , ,

Buca esnafı taş mı yesin!

Buca’da bir dönemin eğlence merkezi kafeler sokağında mekanlar bir bir kapanıyor. Geçmişte dolup taşan mekanların sahipleri eski günlerini adeta mumla arıyor

buca-esnafi-tasmi-yesin

Ekonomik daralmanın acı sonucu birçok alanda kendini hissettirirken Buca’nın meşhur kafeler sokağı da bundan nasibini aldı. Bir süredir eğlence ve sosyal hayatın yoğunlaştığı Öğretmen Evleri Sokağı eski günlerini mumla arar hale geldi.

Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsünün de çevrede bulunmasıyla hem vatandaşların hem de öğrencilerin uğrak mekanı olan kafeler sokağında şu sıralar adım başı kepenk kapatmış dükkan görmek mümkün. İnsanların bir hafta önce keyifle vakit geçirdiği, müşterileriyle dolup taşan kafelerin batmasıyla sokak bir var bir yok haliyle adeta papatya falını andırıyor. Vatandaşın cebindeki paranın hızla değer kaybetmesi, eğlenceye ayrılan bütçeleri düşürürken esnaf bu süreçte ayakta duramıyor.

‘İŞÇİ ÇIKARIYORUZ’

Son yıllarda içinde bulunan villaların kafeye çevrilmesiyle canlılık gelen sokakta işletme sahipleri işlerin her geçen gün düştüğünden yakınıyor. Esnaf, bugün kendilerinin direnmeye çalıştığını ancak yakın zamanda ne olacağını kimsenin bilemeyeceğini söyleyerek “Gelen müşteri bize de para kazandıracak şeyleri, içinden geldiği kadar tüketemiyor. Çünkü kimsenin cebinde para yok. Yemek yiyeceğine çay içiyor, iki kahve değil bir kahve içiyor. Biz bugün hala açığız ama eleman çıkarıyoruz, başka yerlerden kısıyoruz. Yarın ne olacağımız belli değil. Kiralar bile tek başına büyük bir gider” dedi.

‘KİRALAR ÇOK YÜKSEK’

Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turan Yazgan da ülkedeki ekonomik durumun vatandaşın harcama alışkanlıklarını etkilediğini belirterek Öğretmen Evleri’ndeki işletmelerin bir bir kapanmasındaki en önemli nedenin dükkan kiraları olduğunu aktardı. Aylık kiraların 30 bin lirayı bulduğunu söyleyen Yazgan, “Son dönemde Türkiye’nin ekonomik durumu ortada. Bu daralma mutlaka işletmecileri de vatandaşı da etkiliyor. Vatandaş daha az para harcıyor artık. Ancak Buca Öğretmen Evleri’ndeki dükkanların kira bedellerinin yüksek oluşu var olan tablonun en önemli nedeni. Bu alanda aylık kiralar ortalama 25-30 bin lira civarında. Maalesef işletmeler bu kiraları çıkaramıyor. Çünkü burası bildiğiniz gibi öğrencilerin yoğunlukta yaşadığı ve sosyalleştiği bir bölge. Gençlerin de ekonomik durumu ortada, bir öğrenci gün içinde ne kadar para harcayabilir ki? Ancak sadece kiralar bile esnaf için bu kadar büyük bir girdi olduğundan verilen hizmet ve ürün bedelleri de buna göre yüksek tutuluyor. E haliyle bu bedelleri de öğrenciler kolay kolay karşılayamıyor. Bu şartlarda sokağında dinamiklerini düşünürsek hangi esnaf bu bedelleri karşılayabilir?” ifadelerini kullandı.

‘ÖĞRENCİYE UYMALI’

Gelecekte yeni mekanların mutlaka açılacağını ancak kalıcı olmak konusunda sorunların devam edeceğini belirten Başkan Yazgan, şunları söyledi: “Öğretmen Evleri Sokağı’nda mutlaka yeni hareketlilikler olacaktır. Yeni kafeler, barlar, dükkanlar açılacaktır. Ancak bunların kalıcı olması önemli ve bu şartlarda ne açılırsa açılsın kalıcı olamayacaktır. Bu alanın yeniden şekillendirerek öğrencilerin ilgi alanlarına ve daha da önemlisi bütçesine uygun şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Alkolü de kaldırarak öğrencilerin paralarının yetebileceği bir eğlence sokağı haline getirilmeli. Mal sahipleri de buna göre kira bedellerinde indirime gitmeli. Belki daha minimal hizmetlerin verildiği, öğrenciye uygun kafeler sokağı olmalı. Kiralar da buna göre belirlenmeli.”

Utkucan Akkaş/Özel Haber

bornovada-korkutan-yangin

Bornova’da korkutan yangın: 6 araç küle döndü

luks-mekanlarda-telif-krizi

Lüks mekanlarda telif sancısı