in , ,

Buca Metrosu resmen yola çıkıyor

İzmir ulaşımına can suyu olacak Buca Metrosu resmen yola çıkıyor

buca-metrosu-resmen-yola-cikiyor

İzmir ulaşımına can suyu olacak Buca  Metrosu resmen yola çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında Üçyol-Buca Metro Projesi için 80 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, raylı sistem projesinin inşaatına önümüzdeki Temmuz ayı içerisinde başlayacaklarını duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Türkiye Başkanvekili Şule Kılıç ve EBRD yönetimi ile belediye bürokratları katılım gösterdi.

EBRD’den dev destek

EBRD Türkiye Başkanvekili Şule Kılıç imza töreninde yaptığı konuşmada İzmir ile yürütülen ortaklığım artarak devam edeceğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Banka olarak Türkiye’de artık daha da çok bilindiğimizi düşünüyorum ve Türkiye’nin en büyük destekçisi durumundayız. Türkiye’de 11 milyon Doları geçmiş bir yatırımımız söz konusu. 300’den fazla projede finansman olduk. 2009’dan beri varız ve en önemli önceliğimiz özel sektörü desteklemek oldu. 2019 yılını 1 milyon Euro olarak tamamlayacağız ve bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Temmuz ayında Türkiye ülke stratejimiz yenilendi ve en büyük önceliğimiz 4 başlıkta belirlendi; ilki sermaye piyasaların kuvvetlenmesi, ikici Türkiye’ de bilgi ve teknoloji ekonomisini desteklemek ve Türkiye’nin uluslararası piyasalarda daha güçlü hale gelmesi. Üçüncüsü de kapsayıcılık bunun içinde kadın ve genç kapsayıcılığı da var.  4’ncüsü de yeşil ekonomiyi destekleyen ve iklim değişikliğine karşı önlem alan yatırımları desteklemek. Bu çerçevede 11 belediye ile Türkiye’de çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 160 milyon Euro’luk 3 yatırımında da beraber çalışıyoruz. Bugün de dördüncü projemizin imzasını atacağız. Nice projede beraber çalışmayı hedefliyoruz.”

“Temmuz’da inşaata başlıyoruz”

Toplam maliyeti 800 milyon Euro’yu bulan dev metro projesinin resmen yola çıktığını duyuran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Bugün çok heyecanlı bir gün. Son derece mutlu ve heyecanlıyız. Gerçekten İzmir tarihinin en büyük projesinden söz ediyoruz. Gerek bütçesi, gerek inşaatı gerekse İzmir’e kattıkları açısından çok büyük bir proje olacak. Aslında koşullar o kadar olumsuz görünüyor ki. Tüm dünyada ve Türkiye’de derinleşen bir kriz var ama bu kadar büyük bir projeyi başlatmanın onuru ve gururunu yaşıyoruz.80 milyon Euro’luk  bu süreç başlayacak ve bundan sonrasının önünü açacak.

Maliyeti  1 milyar 70 milyon Dolar

Projenin toplam maliyeti  1 milyar 70 milyon Dolar. Böyle  büyük bir bütçesi olan projemizde bundan sonra da İzmir’in dünya standartlarında bir kent olmasında en önemli adımlardan biri, işte bu projemizdir. İzmir’de  böyle bir projeyi  başlatıyor olmak çok heyecan, onur ve mutluluk verici. Bu proje İzmir kent içi ulaşımını da çok daha rahatlatacak ve İzmir’in dünya kenti olmasında çok büyük bir eşik aşılmış olacak. Bu proje bugün yola çıkıyor 5 yıl içinde o metronun hareket etmesini hedefliyoruz. 2020 içinde de kazmayı vuracağız. Bugünden itibaren de uluslararası bir ihale sürecine gireceğiz. Haziran ayında ihale sürecini tamamlayıp, Temmuz ayında da inşaata başlamayı ve kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Bundan sonra finansman kaynağı rahatlayacak. Birçok kuruluş EBRD’nin adım atmasını bekliyordu ve atıyorlar. Bu bir can suyu ve önümüzü de açacak. İzmir’e hayırlı olmasını diliyorum. Bu proje hiçbir zaman başlamayabilirdi. Bize verilen bu yüzde 10’luk kredi çok önemli ve vadesi de çok uzun vadeli. 15 yıl vadeli ve 4 yıl geri ödemesiz. Türkiye Cumhuriyeti’nde sadece İzmir kendi metro hattını yapıyor ve böyle de devam edecek. Bunu biz yapacağız ama tamamı uluslararası finansmanla karşılanacak” diye konuştu.

Erman Şentürk

hakan-kostu-bergama-arkeoloji-kazi

Bergama’daki arkeolojik kazılar anlatıldı

bucali-kadinlar-birlikte-guclu

Bucalı kadınlar birlikte güçlü