in ,

Buca pazarlarında OHAL

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İzmir’in en büyük semt pazarlarından Şirinyer ve Buca Çarşı pazarı başta olmak üzere kentteki tüm pazar yerlerinde alarma geçen Buca Belediyesi, içeride ve dışarıda özel önlemler aldı

buca-pazarlarinda-ohal

Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid­19) salgınına karşı kent genelindeki önlemleri arttırmaya devam eden Buca Belediyesi, vatandaşın mutfak ihtiyaçlarını karşılamak için akın ettiği semt pazarlarında yoğun önlemler aldı.
İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında, pazar yerlerindeki düzenlemeleri denetlemek için teyakkuza geçen Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İzmir’in en büyük semt pazarlarından olan Şirinyer pazarı, Buca Çarşı gibi yerler başta olmak üzere ilçe genelindeki tüm pazar yerlerinde tedbirler aldı.

YAŞ, ATEŞ VE MASKE KONTROLÜYLE İÇERİ ALINDI

Çalışma kapsamında ilk olarak Pazar yerlerinin giriş ve çıkışları kontrol altına alındı. Açık ve kapalı pazar yerlerinin tamamında girişler kapılarla ayrılırken, ekipler kapı girişlerinde kontrollü bir şekilde hemşehrilerin alana girmesini sağladı Ekipler tarafından ateş ölçerlerle içeri girecek vatandaşların vücut sıcaklıkları ölçülerek yüksek ateşli kişiler için önlem alındı. Girişlerde vatandaşa dağıtılarak, maskesiz alana girişe izin verilmedi. Emniyet yetkilileri ise girişlerde anonslarla vatandaşa uyarı yaparken, yasa gereği 21 yaş altı ve 64 yaş üstü vatandaşlara kimlik kontrolü yaparak müdahale etti.

PAZAR YERİ İÇİNDE MESAFELİ ÖZEL ÖNLEMLER

Pazar yerlerinin içinde ise sosyal güvenli mesafe kuralının gerçekleşebilmesi için gerekli düzenlemeler uygulanmaya devam etti. Pazar kurulmadan önce tezgahlar arasındaki mesafeler arttırıldı, esnafa maske ve eldiven dağıtımı gerçekleştirildi. Esnafın temel ihtiyaç maddesi dışında ürün satışı engellendi. Mesafe kuralının doğru bir şekilde uygulanabilmesi için alandaki esnaf sayısının en fazla iki katı vatandaş aynı anda pazar yerine alındı. Seçmece diye tarif edilen dokunarak alışveriş yöntemine ise izin verilmedi.
Koronavirüs salgının kontrol altına alınmasına kadar, Buca’nın genelinde bir yandan dezenfekte çalışmaları gerçekleştirilirken bir yandan da alınan tedbirlerin kontrolü personel tarafından sürdürülmeye devam edecek.

ciglide-bir-fabrikada-korona-pozitif-cikti-isci-ve-isveren-karsi-karsiya-geldi

Çiğli’de bir fabrikada korona pozitif çıktı, işçi ve işveren karşı karşıya geldi!

kizilay-kemalpasada-ihtiyac-sahiplerine-yardim-dagitti

Kızılay Kemalpaşa’da ihtiyaç sahiplerine yardım dağıttı