in ,

‘Bundan sonra Konak’ta ucuz siyaset yaptırmayız’

AK Parti Konak İlçe Başkanı M. Sait Başdaş, Belediye Başkanı Batur’u hizmetler noktasında eleştirdi, “60 ilden büyük ilçeyi bakkal yönetir gibi yönetemezler” dedi

bundan-sonra-konakta-ucuz-siyaset-yaptirmayiz

AK Parti Konak İlçe Başkanlığı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmak üzere basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş’a, Konak Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Özen ve Konak Meclis Üyesi Hakan Yıldız da eşlik etti. Konuşmasında, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’u ‘hizmetsizlik’ iddiasıyla eleştiren Başkan Başdaş, “30 ilçe içinde en geri kalmış ilçeyiz” dedi.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Konak’ta muhalefet görevini üstlendiklerini belirten AK Partili Başkan Başdaş, “Seçimlerin ardından 15 ila 20 gün sonra belediye başkanımızı meclis üyelerimizle birlikte ziyaret ederek, ‘Biz Konak’a hizmet etmek istiyoruz. Konak’ın yararına yapılan her bir projeye destek olacağız’ dedik. O da geçmişte Konak’ın ihmal edildiğini ve bunları çözmek için çok çalışacaklarını söyledi. ‘İhmal ettiler’ dediği belediyeler de CHP’li belediyelerdi. Bir ay sonra yaptığımız başka bir toplantıda da bizim destek sözümüzü hatırlarak, ‘Gültepe’de Bakanlığa ait bir yer var. Daha önce b u alan rekreasyon alanı olarak geçiyordu. Daha önce ihaleye girdik, kaybettik. Gelin, aracı olun. Biz de bu alanı alıp işletelim’ dedi. Bizler de vekillerimizle görüşüp konuyu ilettik. Bir ay sonra bu alanın devrini Konak Belediyesi’ne yaptırdık. Ancak bir yıl geçti, oraya bir çivi bile çakılmadı. İki ay geçti, Tepecik’te Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ait iki bina var; bunlar boş duruyor. ‘Gelin buraya aracı olun. Bir iki birimi buraya getirelim’ denildi. Biz de aracı olduk. Bu binalardan biri Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi için verildi, diğeri ise Mimarlar Odası’na müze yapılsın diye verildi. Seçimi ilk kazandığında ‘Tecrübeli bir belediye başkanı geldi, bizim de amacımız hizmet etmek. İnşallah iyi bir ekip olur, biz de gereken desteği veririz dedik’ ama Konak, Batur’a beş gömlek büyük geldi. Narlıdere, Konak’a göre daha küçük bir yerdi. Biz, ‘20 yıllık geçmişi var, iyi hizmet eder’ diye düşündük ama Konak’a bir çivi daha çakamadı” diye konuştu.

Konak Belediye Meclisi’nde iki yıl içinde geçen kararların yüzde 98’inin oybirliği ile geçtiğini de belirten Başdaş, “Sadece iki ila üç kararı reddettik. Bunlardan bir tanesi Başkent Üniversitesi’ydi; kamu zararı var diye ret oyu verdik. Bir de bu ay borçlanma yetkisi istedi ona ret oyu verdik. Daha önce iki sefer de borçlanma isteğini kabul etmiştik. Biz bu kadar destek olmamıza rağmen Konak’ın iki yıl boşa gitti. Beceriksizliklerini bize mal etmek için çeşitli yollara başladı. Artık Konak’ta hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, bu algıyı yaratamayacak. Batur’un derdi Konak değil; Büyükşehir’di. Olmayınca, ‘Ben bu beş yılı nasıl geçiririm’ diye Konaklılar’ı uyutmaya çalışıyor ama biz uyumayacağız” ifadelerini kullandı.

‘BİR ÇİVİ DAHA ÇAKAMAZ’

Geçtiğimiz günlerde kenti etkisi alan sel felaketi öncesinde de altyapı sorunları konusunda belediyeye uyarıda bulunduklarını aktaran Başdaş, şu açıklamaları yaptı: “Sel felaketinde ne kadar altyapı eksiğimiz olduğunu bütün Türkiye görmüş olduk. Bizler de o gün boyunca sahadaydık. Biliyorsunuz, kuraklık yüzünden biz yağmur duası yaparken Kemeraltı esnafı ‘yağmur yapmasın’ diye dua ediyordu. Yaptığımız uyarıları dikkate almadı, yağan yağmurda Kemeraltı esnafı perişan oldu. Konak’a acil bir kentsel dönüşüm olması gerektiğini söylüyoruz. Biz bunu söylerken ‘Ben Konak’ı Paris yapmaya geldim’ diyor. Ya daha bir çivi çakmadın nasıl Paris’e çevireceksin? 30 yıldır kanayan bir yara Gültepe… ‘İmar planlarını yaptık’ dedi. Biz de bu planların uygulanamayacağını söyledik. İmar planlarına Gültepe’de 6 bin hane itiraz etti. Bir umut oybirliği verdik. ‘Yapamasın ama biz yine evet diyelim’ dedik. Çekincelerimizi de tek tek anlattık. CHP grubu bu itirazları görmezden geldi ve reddetti. Gültepe’nin yüzde 40’ı itiraz ediyor, sen bunları görmezlikten geliyorsun. Biz Konaklıyız, başka yerden gelmedik. Şimdi kalkmış Beştepeler’in, Yeşildere’nin imar planlarını yapıyor ama iddia ediyorum bir çivi daha çakamaz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir programında selzedeleri ziyaret etmesine ilişkin de konuşan Başdaş, “İzmir’e geldiğinde Genel Başkan’ın nereyi ziyaret etmesi gerekiyor? Selde en fazla etkilenen yere gitmesi gerekmiyor muydu? Biz il başkanımı ve vekillerimi Lale Mahallesi, Yeşildere’ye davet ettim. O gün 21 haneyi tahliye ettik. Belediye başkanı o görüntüleri göstermemek istemedi. 21’inci yüzyılda Pakistan’da, Hindistan’da bile böyle yer kalmadı. Genel Başkanlarını bize en fazla oy verilen bölgeye götürdüler. ‘Nasıl olsa bu bölge bize oy veriyor, tepki göstermezler’ dediler ama vatandaşlar gereken cevabı oraya da verdiler. Ancak buraya getirseydi, Genel Başkan Batur’a ‘Burası ne?’ diye soracaktı. Genel Başkan’ı gelecek diye ucuz siyasete kalkıştı. Bir yıldır, Konak’ın gittikçe nüfus kaybettiğini söylüyorum. Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar göç eden yok. 68 bin insan göç etti. Biz bunu sorduğumuzda CHP ilçe başkanı, eş başkanı bizi yalancılıkla itham ediyor. Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar göç veren başka bir ilçe yok. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin akıllara ilk Kadifekale, Kemeraltı, Saat Kulesi, Kordon diyecekler. Bunların hepsini içeriyoruz ama 30 ilçenin içinde en geri kalmış ilçeyiz” dedi.

‘KAHVECİLERE DESTEK…’

Son olarak Başkan Başdaş, Konak Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda gündeme gelen kahveci esnafına destek tartışmalarına ilişkin açıklamalarda da bulundu. “Kahvecilere destek olmadılar dediler ama tam tersi biz onlara destek olduk” açıklamalarında bulunan Başdaş, “Genel Başkan gelecek diye becerisizliklerini örtmek için ucuz siyaset yaptılar. ‘Kahveciler pandemi sürecinde mağdur oldu, onlara 350 lira verelim’ dedi. Biz de komisyona devrettik. Komisyonlardan da oybirliği ile imzaladılar. Plan Bütçe ve Esnaf oybirliği ile yaptı. Hukuk Komisyonu’nda dört CHP’li bir AK Partili arkadaş var. Burada, ‘Belediye olarak nakdi yardım yapılamaz ibaresi var. Orada da bu maddeyi mart ayına bırakalım’ denildi. İmar Komisyonu’nun oybirliğiyle mart ayına ertelendi. Şubat ayının gündeminde böyle bir madde yoktu. Son dakikada oradaki arkadaşlara zorla imzalatıldı ve getirildi. Biz ‘Kahveciler destek veririz ama bu kanuna uygun olmalı’ dedik. Onun niyeti kahveciler falan değil, iki yılın beceriksizliğini ödememek için genel başkanına hesap vermemekti. Biz her zaman esnafımızın yanında olduk, kahvecilerin de yanında olduk. Kalktı, ucuz bir siyaset yaptı ama bu gösterdi ki Konak Batur’a beş gömlek büyük geldi. Biz anladık ki Batur üç yıl daha böyle ucuz siyaset yaparak beş yılını bitirmek istiyor. Ancak burası Konak, sana bundan sonra ucuz siyaset yaptırmayacağız. Batur, 60 ilden büyük bir ilçeyi bir bakkal yönetir gibi yönetemez” diye konuştu.

 

Yağmur Gülü

myanmarda-darbe-karsiti-protestolar-suruyor

Myanmar’da askeri darbe karşıtı protestolarda 27 kişiye gözaltı

mikrobiyoloji-uzmani-dr-necmi-arslan-koronavirus-nedeniyle-vefat-etti

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Necmi Arslan, koronavirüs nedeniyle vefat etti