in ,

Büyük depremin ardından 72 saat geride kaldı

Seferihisar’da  meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremin ardından 72 saat de geride kaldı. Bayraklı’nın 7 ayrı noktasında depremin ardından başlatılan arama kurtarma seferberliği aralıksız sürerken, yaralı sayısı 1000’e yaklaştı, vefat eden vatandaşların sayısı ise 80’i aştı. 200’den fazla vatandaşın ise çeşitli hastanelerde tedavileri devam ediyor.

izmir-depreminden-72-saat-sonra

Depremin ardından üçüncü gün de geride kalırken, büyük drama sahne olan Özkanlar ve Manavkuyu semtlerinde dün bir mucize daha yaşandı.

Doğanlar Apartmanı enkazının altında mahsur kalan 3 yaşındaki Elif Perinçek adlı bebek depremden tam 65 saat sonra canlı olarak kurtarıldı. Enkaz alanında kimi zaman umutların acıya da dönüştüğü oldu. Yine Doğanlar Apartmanı enkazında üçüncü gün süren çalışmalarda iki ayrı vatandaşın cansız bedenlerine ulaşıldı.

İzmir’e eşya nakdi yardımı

Yine Bayraklı’da Emrah Apartmanı’nda sürdürülen arama kurtarma çalışmaları tamamlandı ve enkazın kaldırılmasına başlandı. Diğer yandan, bölgede bekleyişi süren depremzedelere yönelik iki önemli duyuru da yüreklere su serpti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki ağır hasarlı 26 binanın yıkılmasına karar verildiği, yıkılan ya da hasar gören evlerine giremediklerinden ötürü eşyalarını alamayan vatandaşlara ise 30 bin lira tutarında maddi yardım yapılacağı ilan edildi. Depremin ardından bir diğer iyi haber ise kurtarılan depremzedelerden geldi. Tedavi gördükleri hastanelerden iyileşerek taburcu edilen yaralı vatandaşların sayısı hafta başı itibarı ile 750’yi aştı. Enkazdan canlı olarak kurtarılan vatandaşların toplam sayısı da 106’yı buldu.

7 bin 875 uzman personel

Bayraklı ilçesinde 7 ayrı alanda çeşitli illerden gelen 7 bin 875 uzman personelin görev aldığı arama kurtarma çalışmalarında büyük ölçüde sona gelindi. Enkaz altından sesler duyulması üzerine zaman zaman sessizlik ilan edilirken, özel eğitimli K-9 köpekleri ile göçük altındaki depremzedelere ulaşılmaya çalışıldı. Tedirgin bekleyişin halen sürdüğü yıkılan apartmanların enkazlarında görev alan kurtarma ekipleri açılan galerilerde gece boyunca kurulan özel aydınlatma sistemleri ve jeneratörler vasıtasıyla çalışmalarını sürdürdü. Gündüz saatlerine gelindiğinde ise bölgede yaşanan yoğunluk nispeten arttı. Kritik eşik sayılan 72 saatin tamamlandığı saatlerde ayrı ayrı enkaz alanlarında süren kurtarma faaliyetlerinde son katlara kadar ulaşıldı.

KYK öğrenci yurtlarına yerleştirilmesi için…

Geceyi 24 ayrı bölgede kurulan çadırlarda geçiren binlerce depremzedeye gün boyu yapılan gıda, su, temizlik malzemesi, battaniye ve kıyafet yardımları haftanın ilk gününde alandaki gönüllüler ve resmi kurumlar aracılığı ile sürdürüldü. Büyük bölümü Kızılay Genel Müdürlüğü ve belediyeler tarafından organize edilen yardımların yanı sıra, bölgede oturan ve İzmir’in farklı ilçelerinden Bayraklı’ya ulaşan binlerce yardımsever de yanlarında getirdikleri çeşitli malzemeleri depremzedelere ulaştırmak için gün boyunca uğraş verdi. Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle depremzedelerin mağdur olmaması için eşgüdümlü olarak çalışan resmi kurumlar, parklarda ve toplanma alanlarında kalan 800 kadar vatandaşın İzmir genelindeki KYK öğrenci yurtlarına yerleştirilmesi için de hazırlıklara başladı.

Depremle birlikte çok sayıda yapının tahribata uğradığı ya da oturulamaz hale geldiği Bayraklı’da ilçe halkı yaşadıkları yerlerden göç etmeye başladı. Hemen hemen her köşe başında nakliye şirketlerine ait kamyonlara rastlanan Bayraklı’da eski ve yaşlı binaların artçı sarsıntılar ve halkın deprem korkusu sebebiyle yavaş yavaş boşaldığı gözlendi.

Erman Şentürk

deva-partisi-genel-baskani-babacan-izmirdeki-deprem-bolgesinde

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan İzmir’deki deprem bölgesinde

‘Fay Yasası bir an önce tamamlanmalı’