Safanur ÖZTÜRK- EGE TELGRAF- Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Dr. Özge Atay, bulaşık makinelerinde kullanılan deterjan ve parlatıcıların sağlığımıza olan zararları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Atay, bu kimyasalların bağırsak sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğini vurguladı. Dr. Atay, bulaşık makinesi deterjanlarının ve parlatıcılarının insan sağlığına uygun şekilde düzenlenmesi ve yetkili kurumlar tarafından denetlenmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, bireysel kullanımlarda ek durulamalarla deterjan ve parlatıcı kalıntılarının en aza indirilmesi ve doğal ürünlerin tercih edilmesi faydalı olacaktır.

BULAŞIK MAKİNELERİNDE KULLANILAN KİMYASALLAR

Bulaşık makineleri, hem evlerde hem de toplu tüketim alanlarında sıklıkla kullanılıyor. Ancak, makinelerde kullanılan deterjan ve parlatıcılar, sağlığımız için ciddi riskler taşıyor. Özellikle sanayi tipi bulaşık makinelerinde kullanılan kimyasalların yoğunluğu daha yüksek. Dr. Atay, deterjanlarda bulunan sodyum/potasyum metasilikat, potasyum hidroksit, potasyum karbonat ve sodyum-hipoklorit gibi bileşenlerin yanı sıra parlatıcılarda yer alan alkol etoksilatlar, sitrik asit ve sodyum kümensülfonatın sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLER

Dr. Atay, bağırsakların bağışıklık sistemimizdeki önemine dikkat çekerek, bulaşık makinesi deterjanlarının bağırsaklardaki küçük çatlaklar aracılığıyla vücuda girdiğini ve bu durumun birçok kronik hastalığın tetikleyicisi olabileceğini ifade etti. İsviçre'de yapılan bir araştırmada, bulaşık makinesi deterjanlarında bulunan kimyasal maddelerin bağışıklık sistemi üzerinde önemli sorunlara yol açabileceği gösterilmiştir. Özellikle, parlatıcılarda bulunan alkol etoksilatların, yeteri kadar durulanmadığında bağırsaklara ulaşarak bağışıklık sisteminde ciddi hasarlara neden olabileceği belirtilmiştir.

Akıllı mercekler gözlükten kurtulmanın yolu Akıllı mercekler gözlükten kurtulmanın yolu

SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ZARARLI ETKİLER

Ev tipi bulaşık deterjanlarının içeriğinde yer alan çeşitli anyonik ve noniyonik yüzey aktif maddeler, methylisothiazolinone, phenoxyethanol ve geraniol gibi kimyasallar, cilt, solunum ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Dr. Atay, anyonik sürfaktanların insan derisi ve bronşiyal epitel hücreleri üzerindeki epitel bariyer bütünlüğüne zarar verdiğini ve bunun birçok sağlık sorununa yol açabileceğini vurguladı. Bu kimyasallar, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, metabolik sendrom, obezite, alerjik hastalıklar ve hatta kanser gelişimine neden olabilir.

ÇEVRESEL ETKİLER

Bulaşık makinesi deterjanları sadece insan sağlığı için değil, aynı zamanda çevre için de tehlike arz ediyor. Dr. Atay, deterjan ve parlatıcı kalıntılarının ekosisteme zarar verebileceğini belirtti. Bu kimyasallar, su yollarına karışarak su kirliliğine yol açabilir ve su bitkileri ile hayvanları için toksik olabilir.

TABLET DETERJAN YERİNE BUNLARI KULLANIN

Bulaşık makinesi deterjanlarının zararlarından kaçınmak için bazı alternatifler ve çözüm önerileri şunlardır:

“Doğal ve Biyolojik Olarak Parçalanabilir Deterjanlar: Marketlerde, çevreye zarar vermeyen, doğal içeriklerden yapılmış ve biyolojik olarak parçalanabilir deterjanlar bulunabilir. Bu ürünler, kimyasal içerikleri minimize ederek sağlığınızı ve çevreyi korur.

Ev Yapımı Deterjanlar: Sirke, karbonat ve limon suyu gibi evde bulunabilen malzemelerle kendi deterjanınızı yapabilirsiniz. Bu malzemeler, doğal olarak temizleyici özelliklere sahiptir ve kimyasal içerik içermez.

Dozaj Kontrolü: Deterjan kullanırken doğru dozajı kullanmak, hem makinenizin performansını artırır hem de kimyasal atık miktarını azaltır.”

Kaynak: EGE TELGRAF