in ,

Büyük zaferin şehri: Çanakkale

Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Denizi’nin sularını Ege Denizi’ne boşalttığı noktada, Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasında kurulu bir şehir. Geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan şehir farklı kültürlerin izlerini günümüze taşıyor

buyuk-zaferin-sehri-canakkale

Adını yörede çok gelişmiş çanak-çömlek zanaatinden alan Çanakkale, köklü tarihi geçmişi, etkileyici tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasındaki Çanakkale Savaşları’na sahne olan şehir, hem büyük bir zaferin kazanıldığı hem de yüzbinlerce insanın yaşamını yitirdiği bir kent olarak bütün dünyada tanınıyor. Çanakkale; tarih kokan antik kentleri, Çanakkale Savaşı’ndan kalma hatıraları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin görülmesi gereken şehirlerinden biri.

Truva Antik Kenti: Truva Antik Kenti, dünyadaki en ünlü antik yerleşimlerden biri. Çanakkale il sınırları içindeki Kaz Dağı eteklerinde konumlanan antik kent Hıdırlık Tepesi üzerine kurulu. Jeopolitik konumu nedeniyle her dönem önemli bir yere sahip olmuş antik kentin tarihi günümüzden 3 bin 500 yıl öncesine uzanıyor.

Tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ve farklı kültüre tanıklık eden Truva Antik Kenti, birbirinden ayrı 9 katmandan oluşuyor. Yunanca metinlerde Troia olarak anılan kent aynı zamanda Homeros’un İlyada Destanı’nda geçen Truva Savaşı’nın gerçekleştiği yer olma özelliğine de sahip. 1871’de Heinrich Schliemann tarafından başlatılan kazılarla varlığına ulaşılan kent 1998 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Truva Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00; kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Antik kent, haftanın 7 günü ziyarete açık. Truva Antik Kenti giriş ücreti 50TL. Aynı biletle Troya Müzesi’ni de ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart geçerli.

Troya Müzesi: Truva Antik Kenti’nin girişinde yer alan Troya Müzesi, Türkiye’nin en yeni müzelerinden biri. 18 Mart 2019’da resmi açılışı yapılan müze, 3 bin metrekare sergi salonu ve 11 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip. Çanakkale Arkeoloji Müzesi’ndeki tüm eserlerin taşındığı Troya Müzesi’nde Truva Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen buluntular sergileniyor.

İnteraktif sergileri ve yenilikçi tasarımıyla ülkemizin en ihtişamlı müzelerinden biri olan Troya Müzesi’nde müze ziyareti rampadan inerken başlıyor. Rampanın duvarlarında Troya’nın farklı katmanları, mezar taşları, heykeller bulunuyor. Müzede sergilenen eserler arasında taş (mermer), heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, paleolitik balta ve kesiciler, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar; altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, bardak, koku şişeleri, gözyaşı şişeleri bulunuyor.

Troya Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00; kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-18.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Troya Müzesi giriş ücreti 50TL. Aynı biletle Truva Antik Kenti’ni de ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart geçerli.

Çanakkale Saat Kulesi: Çanakkale kent merkezinde bulunan Saat Kulesi, şehirde Osmanlı Dönemi yapılarından biri. Dört tarafında da kadranlı saatler bulunan kule, 1896’da dönemin İtalyan Konsolosu Vitalis Gaptiorele’nin maddi yardımıyla Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırıldı. Kare planlı bir prizmayı andıran yapısıyla oldukça ilgi gören Saat Kulesi, Çanakkale’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından en çok fotoğraflanan yerler arasında.

Çanakkale Deniz Müzesi: Çanakkale şehir merkezinde bulunan Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olma özelliğine sahip. Türk denizcilik tarihini geçmişten günümüze anlatan objelerin ve Çanakkale Savaşları’na ait savaş malzemelerinin sergilendiği müze koleksiyon çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor.

İçinde Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Çimenlik Kalesi gibi bölümlerin olduğu müzede Çanakkale Savaşı’nda büyük rol oynamış Nusret Mayın Gemisi’nin bir benzeri görülebiliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yönetilen müzeye en son katılan obje ise Atatürk’ün bir dönem gezi amaçlı kullandığı Acar isimli motor (tekne).

Çanakkale Deniz Müzesi ziyaret saatleri salı, çarşamba ve perşembe günleri 09.00-12.00, 13.30-17.00, cuma günleri 09.00-17.00, cumartesi ve pazar günleri 09.00-12.00 ve 13.00-17.00. Çanakkale Deniz Müzesi giriş ücreti 10TL, 18 yaş altı ve öğrencilerden ücret alınmıyor. Müze, yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve pazartesi günleri kapalı.

Truva Atı Heykeli: Söylentilere göre antik dönemin eserlerinden biri olan Truva Atı, Akhalılar ve Yunanlar arasında yapılan Troya Savaşı’nda kullanılmak üzere yapılmış. Truva şehrini ele geçirmek amacıyla Akhalılar tarafından inşa edilen heykel bir savaş hilesi olarak kullanılmış.

Çanakkale’de günümüzde ziyaret edebileceğiniz iki ahşap Truva Atı Heykeli bulunuyor. İlk Truva Atı Heykeli Truva Antik Kenti’nde 1975 yılından bu yana sergileniyor. Kültür Bakanlığı’nın 1973 yılında varlığı bir efsane olarak günümüze kadar ulaşan Truva Atı’nın bir replikasının yapılmasına karar vermesinin ardından Çanakkaleli bir usta olan Ahmet Karadeniz’in aylarca süren çalışmasının sonucunda hazırlanan heykel 1975’ten beri Truva Antik Kenti’nde sergileniyor.

Çanakkale’nin yeni Truva Atı Heykeli ise (yukarıdaki görselde bulunan heykel) Mayıs 2004’te tüm dünyada gösterime giren, Hollywood yapımı ve Brad Pitt’in başrolünde oynadığı Troy (Truva) filminde kullanıldıktan sonra Warner Bros şirketi tarafından Çanakkale’ye hibe edildi. Çanakkale kent merkezinde, sahil şeridindeki Morabbin Parkı’nda 13 Eylül 2004’ten bu yana sergilenen heykel şehrin önemli cazibe merkezlerinden biri.

Aynalı Çarşı: Aynalı Çarşı, Çanakkale’nin en bilinen yerlerinden biri. 1890’da Eliyau Hallio tarafından yaptırılan çarşı Halyo Çarşısı olarak da biliniyor. Üzerinde Osmanlıca ve Ladino dilinde kitabeler bulunan çarşı girişinde bulunan aynalar yüzünden halk arasında daha çok ‘Aynalı Çarşı’ olarak biliniyor.

Çanakkale Savaşı sırasında bombalanıp büyük hasar gören yapı yaşanan acı olaylar sebebiyle Çanakkale’nin meşhur türküsüne de konu oldu. 1967’de dönemin Belediye Başkanı Sadi Fenercigil tarafından restore ettirilen Aynalı Çarşı bugünkü şeklini aldı.

A. Buğra. Tokmakoğlu / Özel Haber

kirazda-yerel-yonetim-surece-katki-koyamadi

‘Kiraz’da yerel yönetim sürece katkı koyamadı!’

halkin-bakkalinin-ikinci-subesi-gultepede

Halkın Bakkalı’nın ikinci şubesi Gültepe’de