in ,

Büyükşehir, İEF için hazırlanıyor

Kültürpark’ta yapılacak dev revizyon projesi için hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemi sebebiyle bölgede adeta seferberlik ilan etti

buyuksehir-ief-icin-hazirlaniyor

7’den 70’e herkesin uğrak noktası olan ve İzmir Enternasyonal Fuarı‘na da ev sahipliği yapan Kültürpark, tepeden tırnağa bakıma alınıyor. Alanda yapılacak revizyon projesi için koruma amaçlı nazım imar planı hazırlıklarını sürdüren ve koruma kurulundan onay isteyecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapacağı bakım faaliyetleri ile hem fuara hazırlık yapacak, hem de pandemi için önlem alacak.

TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayından itibaren Kültürpark’ta kapsamlı bir bakım ve yenileme çalışması yürütecek. Birçok endemik tür ile sayısız bitkiye ev sahipliği yapan Kültürpark’ta yıl sonuna kadar sürecek ve toplam altı ayda tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında alan baştan sonra elden geçirilecek. Önümüzdeki hafta yapılacak ihalenin ardından toplam 360 bin metrekarelik açık alanın bakımı ve ıslahı yapılacak, hayata geçirilecek peyzaj düzenlemeleri ile Kültürpark yeniden canlandırılacak. Peyderpey yapılacak faaliyetler ile birlikte dev parktaki tüm biti örtüsünün de yıllık bakımları, sulama ve budama hizmetleri yerine getirilecek. Uzman firmalarla çalışacak olan Büyükşehir Belediyesi, proje sayesinde bakım ve yenileme çalışmaları için özel araç, gereç ve iş makinelerini kiralamak için kullanacağı kaynaktan da tasarruf edecek. Öte yandan, tüm Türkiye ile birlikte İzmir’i de etkisi altına alan ve adeta hayatı durma noktasına getiren pandemi sürecinin izleri silinerek, kentin en büyük dinlenme ve sosyal aktivite alanı eski yoğun günlerine hazırlanacak. Proje kapsamına alınan hizmetler dahilinde, özel yıkama makineleri ve buharlı sistem sayesinde Kültürpark’ın tamamı salgına karşı ilaçlanarak ayrıca temizlenecek. Belediyenin yaptığı planlamaya göre, bu yıl yeniden düzenlenmesi öngörülen ancak henüz resmi duyurusu yapılmayan ve takvimi netleşmeyen İzmir Enternasyonal Fuarı için de bazı özel çalışmalar öngörüldü. Projeye göre, yeşil alanların bakım ve ıslahı haricinde her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Eylül ayındaki Türkiye’nin en büyük fuar organizasyonunda yapılan konser, açılış, sergi ve sosyal etkinlikler sonrasında dezenfeksiyon çalışmaları yapılacak. İş sağlığı ve güvenliği için bazı özel önlemlere de giden Büyükşehir Belediyesi, korona virüs nedeniyle işi üstlenecek yüklenici firmadan olası salgın ve bulaşıcı hastalık riskine karşı gereken tüm tedbirleri almasını ve alanda görevli olacak çalışanlar için düzenli olarak sağlık kontrolü şartı getirdi.

Erman Şentürk / Özel Haber

koronavirus-covid-olum-vaka-death-izmir

İzmir’de koronavirüsten ölen kişi sayısı belli oldu!

kaynagi-fakir-kentte-su-sanayiye-bedava

Kaynağı fakir kentte su sanayiye bedava!