in ,

Büyükşehir Meclisi’nde ’90 dakika’ gerilimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ‘90 dakika’ tartışması yaşandı. AK Parti Grubu’ndan gelen ilk aktarmanın ücretsiz diğerlerinin ücretli olması önerisi mecliste reddedildi. CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise ESHOT’un aylık 46 milyon TL zararı olduğunu söyledi.

izmirde-90-dakika-tartismasi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci oturumu Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Toplantı açılışında gündem dışı konuşmalarda meclis üyelerinin başkanlığa yazılı talepte bulunma istemesi tansiyonun gerilmesine neden oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Bugüne kadar hiç uygulanmamış bir uygulamadan bahsediyorsunuz. Gündem dışı konuşmalarla alakalı yazılı bir başvurudan bahsediyorsunuz. Hatırlarsınız Soyer bir gün her zaman yasa kuralları hukuki olmayabilir demişti. Bir hukukçu olarak bu ifadenin doğru olabilir demiştim. Hem belediyenin hem de belediyenin yönetilmesi konusunda önümüzdeki ışık, farkındayız. Ama biz burada bütün meclis üyeleri olarak dönem dönem inisiyatif kullanarak meclisin çok daha iyi olması için yönetmelik dışında hareket ettik. Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 sonra 14 şimdi de 30 ilçeye baktığını söylediniz. Devasa bir kentten bahsediyorsunuz. Bu şehrin gündeminden, halkın beklentilerinden bahsediyorsunuz. Siz burada çıkan birkaç tartışmadan dolayı böyle bir uygulama koyarsınız demokratik duruştan uzaklaşmış olursunuz. Bu doğru değil. Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde nasıl bir uygulama olduysa aynı şekilde devam edilmesini istiyoruz. Süre aşımları olabilecek şeyler çünkü biz İzmir’in sorunlarını konuşuyoruz. Beş dakikada İzmir’in sorunları biter mi? Bu meclisi kilitlemek, çalışmaz hale getirmek için bu salona gelmedik. Her zaman meclisin önünü açmak için çaba gösterdik. O yüzden teamüller ne gerektiriyorsa onu yapalım” diye konuştu.

‘MECLİS BARIŞI VE HUZURU…’

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, “Diğer meclislerde de bu konuyu başladık. Her ay üç birleşimden oluşuyor Görüyoruz ki bu konuda çoğu zaman tartışmalar çıkıyor. Yazılı bir kurar varsa öncelikle ona bağlıyız. Bunu bu şekilde değerlendirmek mümkün değil. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin değil AK Parti Hükümeti’nin hazırladığı bir yönetmeliktir. Biz de meclis barışı, huzuru ve kent adına saygımız gereği bu yönetmeliğe uyulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

‘ÖTELEYELİM’ ÖNERİSİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç de, “Bugüne kadar meclisimizde gündem dışı konuşmalarda değişik arkadaşlarımız düşüncelerini dile getirdi. Bazı konularda üzüldük. Bu çerçevede haklı olarak meclis iç tüzüğü gereği yazılı önerge istiyorsunuz. Bunu bir müddet öteleyelim ondan sonra gündeme alalım. Bunu eskisi gibi bir müddet devam ettirmek daha doğru olur” açıklamasında bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ise,  “Bu kısıtlama iyi değil. Geçmişten bugüne devam eden bir uygulama var. Amacını aşan arkadaşlarımız olursa onu ikaz etmemiz lazım. Beş dakika olmaz, yedi dakika olur. Meclisler bu şekilde devam ediyor. İzmir’in sorunlarıyla ilgili bir söz olunca konuşulamayacak. Onun için bu doğru değil” diye konuştu.

‘VAZGEÇMEYECEĞİM!’

Grup Başkanvekillerinin görüşlerini açıklamaları sonrasında açıklamalarda bulunan Özuslu, “Bu meclisi yönetme yetkisinde olan kişiler olarak bizim rehberimizin ilgili yönetmelikler olduğu tartışmasızdır. Kim olursa olsun yapması gereken ilk önce yönetmeliğe bakmaktır. Bunun dışında bir mütalaa da bulunmak bu meclisin sağlıklı şekilde yürütülmesi açısında mümkün değildir. Baktığımız zaman özellikle İzmir’i ilgilendiren gündem konularında görüşüyoruz. Mutabık kalınan ya da olmayan konu oluyor. Meclis aslında işleyişini yerine getiriyor, sıkıntı yok. 176 kişilik bir meclisten bahsediyoruz. Gündem dışı konuşmalar da yönetmeliklerle düzenlenmiş. Şimdiye kadar bununla ilgili yönetmeliği gereği yazılı kural uygulanmadı. Ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Meclisin sağlıklı başlayıp sağlıklı bitirilebilmesi için yazılı talepte bulunması istendi. Bunu da uygulayacağım bu mecliste vazgeçmeyeceğim. Sonradan tekrar konuşuruz. Bu meclisi ve sorunları bizler üstleniyoruz. Bugün meclisi yöneteceğim belli olunca da bu meclisin hakikaten güzel başlayıp güzel konuşulması için demokratik müzakereler adına bu hakkı kullanacağım. Bir de bunu deneyelim. Bu antidemokratik değildir. Söz konusunda herhangi bir kısıtlamadan bahsetmiyoruz. Sadece gündem dışı konuşmaların gerçekten de bazen 1 saat 1 buçuk saati aşan konuşmalar oluyor. Gündem dışı konuşmalar yeni bir gündem yaratmak değildir. Bugün sizden rica ediyorum. Gündem dışı konuşmak isteyen arkadaşlarım bana yazılı olarak taleplerini iletirlerse söz vereceğim” ifadelerini kullandı.

‘USUL HATASI YAPILMIŞ’

“Biz dört grup başkanvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte bir karar almıştık. Bu mecliste hiçbir zaman seviye düşmüyor. Bu mecliste sesler yükseldi; dönem dönem sinirlendik, dönem dönem güldük ama seviyeyi düşürmedik” diyerek söz alan Hızal da, “Bu aldığımız kararların gündem dışı görüşmelerle ilgili o zaman bir suç işledik. Ben bir hukukçu olarak o zaman savcılar harekete geçsin diyeyim. Biz bir suç işlemedik, hata yapmadık Demokratik teamüller ne gerektiriyorsa onu yaptık. Bu doğru bir uygulama değil. İzmir’e yapılabilecek en büyük haksızlığı yapıyorsunuz. Ben bunun usul hatası olmadığını söylüyorum. O zaman biz 1.5 yıldır usul hatası yapıyoruz. 18 mecliste aynı şeyi yapmışız” dedi.

BAŞLIK ÇIKIŞI VE ARA

Tartışmaların ardından CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, meclis gündeminin madde başlıklarıyla oylanması gerektiğini önerdi. Bunun üzerine AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız da, maddelerin tek tek okunmasını önerisinde bulundu. Meclis Grup Başkanvekili Özuslu, konuyu gündeme getirdi. Ve ilk oylamada oy çokluğu ile gündemin madde başlıklarıyla oylanması kararı verdi. Konuya AK Parti Grubu’ndan tepki geldi. Hızal, “Burada bir usul tartışması var. Demokrasi evrenseldir. Burada çoğunluk bizde istediğimizi gibi yaparız diyorsanız, buranın bir anlamı yok. Bir taraftan demokrasiden bir taraftan yasalar bahsedeceksiniz, oy çokluğunda geçireceksiniz. Yönetmeliğin hangi maddesinde var. Bu demokrasi olmaz, bu bambaşka bir şey olur” dedi.

Hızal’a cevap veren Özuslu, “Hakan Bey ‘Tek tek okuyun’ dedi. Bunu meclise sunmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.  Son olarak, Hızal’ın “18 ay boyunca hata yaptınız. Kabul edin” çıkışına karşılık Özuslu, “Hata yapmadım. Sadece demokratik bir şey söyledik” dedi ve meclise 10 dakika ara verdi.

AKTARMA TARTIŞMASINA DEVAM

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe’nin, toplu ulaşımda 90 dakika sonrası ilk aktarma ücretsiz, diğer binişlerde ise farklı ücret tarifelerinin uygulansın önerisi komisyonlarda oy çokluğuyla reddedildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Hızal, “Bu konu esasında bir önceki meclis oturumunda konuşuldu ve değerlendirildi. Sizin fiyat ayarlaması bizim zam dediğiniz görüşmelerde görüştük. Bu ulaşım sistemini İzmirliler kendi tercih etmedi. Bunu kuran İBB. Bir noktadan bir noktaya gidebilmek için aktarma yapılması gereken bir sistem. Bu sistemin olumsuzluklarının kaldırılması için de 90 dakika aktarma içinde ücret alınmaması hususu vardı. İzmir denilince bazen akla Kemeraltı, Körfez, Kültürpark geliyor. Ulaşım denilince de bütün olumsuzluklara rağmen 90 dakika akla geliyor. Belediye başkanları bir şehrin kaderini olumlu ya da olumsuz anlamda çizerler. Bazı belediye başkanları yaptıkları ile var olanı bozar, yıkar ve olumsuz manada bu konularda imza atmış olur. Biz bu 90 dakika uygulamasının kaldırılmamasını talep ettik. Çünkü bu noktada İzmirliler gerçekten mağdur olacaktı ama uygulama oy çokluğu ile geçti” dedi.

‘İŞLEYEN SİSTEMİ KALDIRDINIZ’

“Bir ay boyunca meclis arkadaşlarımızla birlikte sosyal medyadaki 90 dakika meselesinin nasıl konuşulduğunu irdeledik” diyerek açıklamalarını sürdüren Grup Başkanvekili Hızal, “Bunun yüzde 99’u İzmirliydi. O otobüsler binen, işine giden İzmirliler’in eleştirilerini gördük. Tun Soyer’in tweetleri altındaki eleştirileri okuduk. Bize mesajlar geldi ‘Yapmayın’ dediler. Bunun üzerine bir önerge verdik. İlk binişte 3,46 iken birinci aktarmayı İzmirliler büyük oranda kullandığı için ücret almayın dedik. İkinci hafta 50 kuruş üçüncü aktarma sonrası tüm aktarma çok az bir kesim. Karşılığında bu teklifle ESHOT en az 10 milyon zarar edecek. Hem de insanlar zarar görecek dediniz. Zarar edecekse eshot zarar etsin vatandaş etmesin. Bazı belediye başkanları yaptıkları ile şehre imza atar. Merhum Belediye Başkanlarından Behçet Uz’un hayatını ve yaptıklarını okudum. Genç cumhuriyetin ilk yıllarında belediye başkanı oluyor. Bugün burada meclis yaptığımız Kültürpark’ın temelleri orada atılmış. Şimdi buraya pazaryeri yapılmak isteniyor. 12 yıldır tıkır tıkır işleyen bir sistemi kaldırıyoruz. Ben bunu her mecliste dile getireceğim. Çünkü İzmirliler bunu hak etmiyor. Tunç Soyer seçim beyanında 90 dakikayı kaldırmayacağız dedi. CHP Lideri Sayın Kılıçdaroğlu 90 dakika uygulamasını örnek gösterdi. Görüyoruz ki siz bu uygulamayı yaparak kendi kendinize çelişkiye giriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

‘İCRAATLER ZATEN BELLİ’

Hızal’ın açıklamalarının ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, “Komisyonda yapılan teknik incelemede şu anda 107 metrekare içerisinde 4.46 liraya yolculuk edecek. Şimdiki önerge kabul edilirse 6.45 liraya yolculuk edecek. Biz aldığımız ücrete yeni ücret eklensin istemiyoruz. Bu yüzden de önergenin reddini talep ediyoruz. CHP’li belediye başkanlarımız iz bırakan belediye başkanlarımız. Tunç Başkanımızın da iz bırakacağını düşünüyoruz. Bu süreçte maske sorunu ile Türkiye uğraşırken İzmir çok kısa bir sürede bu sorunu aştı. İz bırakmaktan bahsediyorsak yapılan icraatlar zaten belli. Sürekli kamuoyu anketleri yapılıyor. Behçet Uz tarafından çok güzel amaçlarla kurulmuş Kültürpark. Ama her şeyin bir şekilde yenilenmesi gerekir. Kültürpark çok yıpranmış. Şimdi çok daha kullanışlı bir hale gelecektir” dedi.

Ekim ayı ikinci oturumu Bayraklı Smyrna’da

Son olarak, konuyla ilgili söz olan Özuslu, “O düzenlemenin belirli bir çerçeve yürümesi adına milyon kere çalışma yapılarak bir arada ortaya konuldu. Bunun nasıl yürüyeceğini göreceğiz. 90 dakika tabii ki kaldırmadı. Birinci ve ikinci binişlere 50 kuruş ilave edilerek süre 120 dakikaya çıkarıldı. Bunun vatandaşa nasıl yansıması olduğunu göreceğiz. Büyükşehir’in ortaya koyduğu irade İzmir halkının sağlıklı bir şekilde ulaşımını sağlamak için konulmuştur” diye konuştu. Önergenin uygun bulunmadığı oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantının sonunda Özuslu, Ekim ayı ikinci oturumunu Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal’ın önerisiyle Bayraklı Smyrna’da yapılacağını duyurdu.

Yağmur GÜLÜ

saglik-bakani-fahrettin-koca-izmirdeki-vaka-artisi-kontrol-altinda

Bakan Koca İzmir’de korona virüs aşısının detaylarını açıkladı

karsiyakadaki-degisimi-turkiye-konusacak

‘Karşıyaka’daki değişimi Türkiye konuşacak’