in ,

Büyükşehir’de borçlanma eleştirisine ‘İl Başkanı’ çıkışı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kredi tartışmaları AK Parti ve CHP grubunu karşı karşıya getirdi. AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın eleştirilerine CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın, AK Parti İzmir İl Başkanlığı sürecini hatırlatarak yanıt verdi

buyuksehirde-borclanma-elestirisine-il-baskani-cikisi

Yağmur Daştan / Ege TELGRAF – İzBB’nin yatırım programı kapsamında 2023 Mali yılı Bütçesi ve 2023 Performans programında yer alan projelerin finansmanın sağlanması kapsamında borçlanma limitlerini aşmamak kaydı ile 1 milyar lira tutarında borçlanma aracı ihracı yapılması planı için Başkan Tunç Soyer’e yetki verilmesi konusu tartışmalara neden oldu.
Borçlanma yetkisi ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Burada tartışılan konu borçlanma yöntemi değil, tartışmamız borçlanma. İzBB’nin borçlanmasına itirazımız yok. Elbette ki bir idare borçlanmalıdır da. İzmir’de dört yıldır dile getirdiğimiz 10’larca, yüzlerce, binlerce yapısal sorun var. Kentsel dönüşüm, altyapı, ulaşım bir sorun. Bunları siz de kabul ediyorsunuz. Bu sorunları çözme performansı açısından İzBB ciddi şekilde sınıfta kalmış bir belediye. Bir önceki toplantıda kentsel dönüşümle alakalı verileri verdim. Bu şehrin belediye başkanı dalga geçti. Sıfır lira bütçe ayırmışsınız, vatandaşın parası ile yapmaya çalışıyorsunuz. Adeta dalga geçer gibi basitçe hazırlanmış bir tablo ile meclisin karşısına geçiyorsunuz, temel sorun bu. Elbetteki kredi çekebilir, yatırım yapabilirsiniz. Ancak bunu nereye kullanacağınızı belirtmek zorundasınız. Aksi takdirde maaş ödemesi yapmış olursunuz, günlük ödeme yaparsınız. Siz bu belediyeyi protokol belediyesine çevirdiniz. İşinize geldiğiniz gibi protokol yapıyor, işinize geldiği gibi şirketlere arazilerini satıyorsunuz. O şirket de istediği firma ile kat karşılığı istediği şirkete verir. Sayın Başkan da çıkar ‘Belgeniz var mı?’ diye sorar. O belgeler şehri ve belediyesini düşünen birileri tarafından verildi. O nedenle mesele kredi değil. Bakanlıkta bekleyen bir şeyiniz varsa biz buradayız. Bir serçe misali, muhalefet grubunun bir üyesi olarak bu şehre ne katkı koyacaksak mücadele ettik. Bunun en büyük şahidi de Tunç Soyer” dedi.

‘TEK SORUN KABİLİYET SORUNU’

“İzBB’nin bugüne kadar ortaya koyduğumuz mücadelenin ne kadar haklı olduğunu bu kredi gösteriyor” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Hızal, “Buca ve Bornova arasındaki tünel ve viyadük inşaatının durumu ile itiraz ettiğimizde ‘Bitiyor’ dediniz. 900 küsur milyon yatırım yaptı, ‘Açıyoruz’ dedi. Açılmadı. 25 milyar bütçe vardı, açılmadı. İzBB’nin ‘vizyon projesi’ dediğiniz Opera binası hangi aşamada? Ne kadar finansmana ihtiyacınız var biliyor musunuz 3 milyar. Bunun yapılabilmesindeki tek sorun kabiliyet sorunu. Artık şapkanızı çıkarıp önünüze koyma vakti geldi. Bu şehirde en temel sorunları çözmesi gereken şirket asfalt üretemiyor. O şirketin elemanları servis verilemediği için ESHOT ile tramvayla gitmesi gereken yerlere gidiyor. Bu kadar vahim bir durum” diye konuştu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ MECLİSTE İL BAŞKANI OLACAĞI İÇİN…

Hızal’ın eleştirileri sonrası söz alan CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın ise “Tabi ki Sayın Hızal, önümüzdeki mecliste il başkanı olacağı için, faaliyet raporu görüşmelerinde bulanamayacağından bir ön görüşme açtı” dedi. Bunun üzerine AK Partili Hızal’ın laf atmasına karşılık Aydın, “Ben çok isterim Özgür Beyin böyle göreve gelmesini. Tabi partisinin kararı. Bu ülkede krediye erişmenin ne kadar zor olduğunu bilmeyen bir iş insanı var mı? Bizi dinleyenler sanabilir ki İZBB 1 milyar liralık borçlanma yetkisi istiyor sanabilir? Oysa İZBB borçlanma yetkisini bütçede aldı. Burada yeni bir borçlanmadan bahsetmiyoruz. Burada borçlanmayla ilgili başkana yeni bir araçla başkana yetki verilmesi. Buna neden ihtiyaç duyuldu? Kapısını çaldığımız bankalar, finans kuruluşları kredi veremiyor. Çoğu mali nedenlerle, kısmen siyasi nedenlerle kredi veremiyor ya da vermiyor. Peki, İZBB bütçesinde belirttiği bu krediyi nasıl temin edecek? Bununla ilgili yeni bir araç. Biz her yıl İZBB bütçesinin yüzde 38 ile 42 arası bütçesi yatırıma ayrılmıştır. Bu oranda yatırım yapan merkezi hükümetin yönettiği kamu kurumu söyleyebilirler mi? Yok” ifadeleri kullandı.

‘ÇETİN BİR RAKİPTEN KURTULMA NİYETİ…’

Hızal ise “Bürokratik işlemin yapılıp yapılmaması konusunda irade koymuyoruz ama bir şeyin hızlandırılması noktasında bir katkımız olduğunu düşünüyorum. Mavişehir’de bir tramvay yapılıyordu. O projelendirmelerde tramvayın altındaki İZSU hattı bilinemedi. Ben de bunu Ankara’dan öğrendim ve ‘Bu kadar önemli bir şeyi nasıl bilemezler’ diye sordum” diye konuştu.

CHP’li Aydın’ın ‘İl Başkanlığı’ ile ilgili sözlerine ise Hızal, “Murat Bey’e şunu söylüyorum. Ben İzBB meclis üyesiyim, grup başkan vekiliyim. Kendisinin çetin bir rakipten kurtulma niyeti olduğunu düşünüyorum. Ben burada olmasam da olmasam bile buradaki diğer meclis üyesi arkadaşlarımız Murat Bey’e ne kadar çetin bir rakip olduklarını göstermişlerdir” cevabı verdi.

‘SAMİMİYETLE SÖYLEDİM’

Hızal’ın açıklamaları ardından Aydın da “Alaya alma ya da başka bir şey için değil, samimiyetle söyledim, burada olmasından da memnuniyet duyarım. Üzüntüye neden olmuşsam özür dilerim” diye konuştu.

buyuksehirde-uzundere-ve-protokol-tartismasi

Büyükşehir’de Uzundere ve protokol tartışması!

deprem-sonrasi-kontrolden-cikti

Deprem sonrası kontrolden çıktı!