in ,

Büyükşehir’de ‘Cemevi’ tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yıldaki ilk meclis toplantısında önemli bir kararın altına imza atıldı. Cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılmasına yönelik düzenleme mecliste oyçokluğuyla kabul edildi ancak tartışmalara yol açtı.

buyuksehirde-cemevi-tartismasi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşen meclis toplantısında cemevlerine ilişkin önemli bir düzenleme masaya yatırıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2014 yılındaki emsal kararı gereği cemevlerinin de ibadethane sayılması ve imar yönetmeliğinde buna ilişkin düzenleme yapılması mecliste oyçokluğu ile kabul edildi.

“ULUSLARARASI HUKUKUN GEREĞİ”

Konuya ilişkin mecliste yapılan oylama öncesinde söz alan ve anayasanın ilgili maddelerinden örnekler veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Bu konuyla ilgili karar alınmadan önce AİHM kararları, anayasanın ilgili maddeleri, imar yasası ve yönetmelikler incelendi. İlçe belediyelerinin bu yöndeki emsal kararları incelendi. Belediyemizin ibadet yerleriyle ilgili imar planı yapma yetkisi var. Aynı zamanda, ülkemiz uluslararası insan hakları sözleşmesine imza atmış bir ülkedir. Tümüyle hukuki bir karardır” dedi ve konunun uluslararası sözleşmeler gereği iç hukukta da uygulanması gerektiğini hatırlattı.

AK PARTİ’DEN VİZE ÇIKMADI

Konuyla ilgili yeniden değerlendirme talep eden AK Parti gurubu ise konunun komisyonlara iade edilmesi ve yeniden değerlendirmesini talep etti. Düzenlemeye ilişkin söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Taştan “Grup olarak bu konunun daha detaylı incelenmesini talep ediyoruz. Sizden siyasi nezaket bekliyoruz. Konu komisyonda tekrar değerlendirilmelidir” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Burada ideolojik tartışma yapmıyoruz. İmar hukuku açısından bir değerlendirme yapıyoruz. Büyükşehir meclisi olarak çalışmalarımızda belli sınırlarımız var. Anayasa başta olmak üzere yasanın bize verdiği yetkiler çerçevesinde çalışıyoruz. Bugüne dek bunun dışına çıkmadık. Bugün bir düzenlemeyi buradan geçireceğiz. Ama bu işin hukuki altyapısıyla alakalı bazı sorunlar var bunlar giderilmeli. Bu konuyu imar ve hukuk komisyonunda iki kez görüştük. Elbette bu kararlar dikkate alınmalı ama biz Büyükşehir Belediyesi meclisiyiz. Hukukun ve yasaların bize çizdiği sınırlar çerçevesinde karar almalıyız. Yoksa yasal olarak bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Konu gündemde kalsın, araştıralım, bakanlıktan görüş alalım. Yasa koyucu gibi hareket ederek, AİHM kararının muhatabıyız gibi adım atarsak yasal boşluktan kaynaklanan bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Biz ileride başka sorunların çıkmasının önünü kesmek adına gelin tüm meclis olarak bunu detaylıca konuşalım, tartışalım, gerekirse Alevi yurttaşlarımızla bir program yapalım. Şu anda yapılan hukuk tekniği açısından hatalıdır. Bugüne kadar popülist siyaset yapmadık bugünden sonra da yapmayalım. Narlıdere ve Menderes’i örnek alalım. Hukuka saygılı olalım” dedi.

TARTIŞMA YAŞANDI

CHP’li meclis üyesi Kazım Çam’ın “Devlet büyükleri Alevi vatandaşların şehit cenazelerine korkudan katılamıyor” şeklindeki sözleri mecliste gerginlik yaşanmasına yol açtı. Çam’a yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal “Alevi vatandaşlarımızın azınlık olarak kabul etmiyoruz. Onlar bu ülkenin kurucularındandır. Şehitlerimiz bizim için değerlidir. Ayrım yapılmaksızın tüm şehitlerin cenazesine katılıyoruz. Buradaki mesele inanç ekseninde bir tartışma değil. Alevi vatandaşlarımız cemevlerini ibadet alanı olarak görüyorsa hukuken sorun yok. adım atılacaksa hukuki altyapısı doğru kurulmalı. Farklı farklı hukuk kararları var. Bugün bu yönde bir karar alırsak üç ay sonra yasal sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Yasal çerçevede değerlendirecek olursak, tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun maddesi yani, devrim yasası bize engel olacaktır. Kültür merkezi diye açılıp içinin bir odasının cemevi olmasına ben de karşıyım. Biz burada ret oyu vermiyoruz, dediğimiz hususların değerlendirilerek yeniden bir çalışma yapılmasını istiyoruz” dedi.

SOYER’DEN KAMU VİCDANI ÇIKIŞI

Konuya dair konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise şunları söyledi: “Meclis olarak konuyu yeteri kadar müzakere etti. Bunu değil bir ay, bir dakika daha ertelemek hakkımız değil. Sayın Cumhurbaşkan’ımızın yüzüne kezzap atılan bir kadınla ilgili söylediği “Kanun her zaman eşittir hukuk değil” diye bir lafı var. Kanuni gerekçeler yeteri kadar açıklandı. Bizim asıl dayanımız kamu vicdanıdır. Bunun gereğini yerine getiriyoruz. Bunu bozacak herhangi bir kamu otoritesi yoktur. Yani temelimiz sağlamdır.”

Erman ŞENTÜRK

ben-sokaklarin-cocuguyum

‘Ben sokakların çocuğuyum…’

usta-oyuncu-recep-aktug-hayatini-kaybetti

‘Aşk-ı Memnu’nun Hilmi Bey’i Recep Aktuğ hayatını kaybetti