in ,

Büyükşehir’de ‘deprem’ tartışmalarına devam: Karşılıklı ‘O paralar nerede!’ çıkışı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı olağan toplantısının ikinci birleşimi Başkan Tunç Soyer’in yokluğunda Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşti.

Toplantıda bir önceki meclis birleşiminde yaşanan depremzedelere yönelik emsal artış tartışmaları devam ederek, gruplar arasında zaman zaman tansiyonun yükseldiği anlar da yaşandı.

ÖNERGE YİNE GÜNDEMDE

Toplantının gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe, bir önceki oturumda Cumhur İttifakı grubunun İzmir genelinde depremde hasar alan ve riskli kabul edilen binaların dönüşümü için yüzde 30 emsal artışı yapılmasına ilişkin verdikleri önerge ile ilgili açıklamalarda bulundu. Boztepe, “Verdiğimiz önerge, uzun uzun çalışılmış bir önergeydi. Bizim burada siyaset yapma gibi bir isteğimiz olmadı. Tamamı ile bu kent için bir şeyler yapma amacıyla hazırlanmış bir önergeyleydi. Biz depremin arkasından usul ve esaslarla ilgili 4 ila 5 aylık bir çalışma yaptık, iyi de bir çalışmaydı. AK Parti Grubu’nda önerdik ve Kemal Ağabey (Sevinç) de emsal artışına destek verdi. Bunu sadece depremde etkilenen binalarda değil bütün kente yayılarak yapılması gerektiğini önerdik. Kaybettiğimiz bir şey yok, iyi düşünün dedim” açıklamalarında bulundu.

‘GELİN, HEP BİRLİKTE…’

“Bu kenti kendi içinde gettolara bölmeyelim” diyerek konuşmasını sürdüren Boztepe, “Ben de Bayraklı’da meclis üyeliği yapıyorum ama Karşıyaka’nın, Karabağlar’ın, Konak’ın ihtiyacı var. Gelin bu yanlıştan dönelim. Dört grup başkanı altına imza atsın AK Parti’nin değil İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önergesi olsun. Siyasi rantı sizi bulsun ama bu kent kazansın. Yarın ya da biraz sonra bir deprem olacağını bilemeyiz. Biz eğer orta ve çok hasarlılara bunu verirsek haksızlık olur; ayrımcılık olur yasalara aykırı davranırız. Mimarlar Odası dava açacağını söylüyor. Neden biz hep beraber ayağı yere basan bu kenti kurtaracak bir çalışma yapmıyoruz? Gelin hep beraber bu kenti yenileyelim, depreme dayanıklı konutlar olsun. Sadece konut değil, parkı bahçesi olan yaşam alanları yaratalım. Ben AK Parti grubu ve MHP grubunun verdiği önergenin arkasında hem İYİ Parti’nin hem de CHP’nin duracağına da inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da bu önergenin doğru olduğuna inancım tamdır” dedi.

SÜRE TARTIŞMASI

Boztepe’nin konuşması esnasında sürenin aşıldığı uyarısında bulunan Başkan Vekili Özuslu ve Boztepe arasında tartışma da yaşandı. Boztepe’nin ‘Konuşmanızı toparlayın’ uyarısına uymadığını belirten Özuslu, “Burası İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi. Burasının belli kuralları var. Bu kurallar sayın Boztepe için de geçerlidir. Provokatörlük yapma. Bu meclisin huzurunu bozamazsın. Buna sana CHP’li de, AK Partili de, İYİ Partili de vermez” dedi.

Yaşanan tartışmanın üzerine söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Siz de lütfen sakin olun sesinizi yükseltmeden uyarınızı yapın. Herkes anlar, sesinizi yükseltmeyin” uyarısı yaptı.

‘KENDİLERİNİ KINIYORUM’

Toplantıda söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, AK Parti grubunun eleştirilerine yanıt verdi. Depremzedelerle ilgili Meclis’in çok güzel bir karar verdiğini belirterek konuşmasına başlayan Kökkılınç, “Meclis üyesi arkadaşlarımız geçmişten gelen beş aylık çalışmaların da üzerine ekleyerek Başkanımızın iradesi ile de çok güzel bir karara imza attılar. Sadece bir konuda CHP ve İYİ Partili meclis üyelerimizin söylemleri ile ilgili bazı yanlış anlaşılmalara yol açacak AK Partili meclis üyelerimizin söylemleri oldu. Hüsnü Bey’in önergesinde genel bir düzenlemeden bahsediliyor. Metin o kadar uzun ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliğine zarar verecek o kadar çok cümle içeriyordu ki ben CHP grubu adına kendilerini kınıyorum” dedi.

 

O VERGİLERİ HATIRLATTI

CHP VE İYİ Partili meclis üyeleri olarak deprem felaketinde vatandaşların yanında olduklarını hatırlatan Kökkılınç, “118 canımızı kaybettik. Başka ülkede meydana gelen depremlerde de bu sıkıntıları hissediyoruz, insanız. Beş aylık sürecinde imar mevzuatından kaynaklı sıkıntılardan dolayı vatandaşların sıkıntıları vardı, kazanılmış haklarını kaybediyorlardı. Deprem meydana geldiğinde vatandaşlarımızın sahip olduğu haklar alta çekildi. Katlar beşe çekildi. Biz bu sıkıntıları gidermek adına İBB Başkanımızın sunmuş olduğu önerge ile bir araya geldik ve hep birlikte kenetlendik. Bakanlıkla da koordineli çalışarak meclis üyesi arkadaşlarım buna bir çözüm getirdi. Burada depremde zarar görmüş olan orta ve ağır hasarlı yapılar, 6366 sayılı yasa dedik ve 1999 tarihinden önce çıkmış olan ruhsatlı yapıları kapsayacak alanlar dedik. K alanları belirlensin, biz burada onaylayalım ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini sağlayalım dedik. Çalışıldı depremde en çok mağdur olan Bayraklı bölgesi için karar verildi. Beklerdik ki bu karar oy birliği ile çıksın. Burada yapılan şey Bayraklı Belediye Başkanı’nın, meclis üyelerinin, vatandaşların ve STK’lerin önerisiyle bu öneri çıktı. Bu söylemler hiçbir vicdana sığmaz, hiçbir meclis üyesi bunları hak etmedi. Bayraklı ilk başta geldi. Bu İzmir’in genelinde diğer belediye başkanlarıyla çalışma yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Hiçbir ilçemizi, hiçbir vatandaşı ayırmıyoruz. İzmirli müsterih olsun elimizden geleni yapacağız. Biz isterdik ki burada kavga olmasın, meclis üyesi arkadaşlarımız siyasi bir üslup üretmesin, acılardan siyaset üretilmesin. Biliyorsunuz ki deprem vergileri diye bir gerçek var. 37 milyar 585 milyon dolardan bahsediliyor. Bu vergiler esasında şimdi lazım. Biz vatandaşlarımızı neden mağdur ediyoruz. Sosyal devletsek bu vatandaşlara şimdi yardım etmek lazım, devlet şimdi lazım. Bu da ayrı bir konu” diye konuştu.

KALEM KALEM OKUDU

Meclis’in birinci birleşiminde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in deprem vergilerinde toplanan vergileri sorusuna yanıt vermek için söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız da, “Sayın Başkan araştırma yapmadı, soru sordu. Aynı soruyu Nilay Hanım tekrar etti. 36 milyar dolar nereye harcandı, araştırdım. 36 milyar değil, 60 milyar dolar. Peki bu rakam nereye harcanmış. Geçen sene mecliste Sayın Grup Başkan Vekilimizi Cahit Özkan Bey’in net tutanakları var. 1999 Marmara depreminde 201,9 milyar, Düzce 3.75 milyar, Bingöl 4,21 milyar, Elazığ 3.92 milyar, Kütahya 5,07 milyar lira, Van 13,8 milyar lira, Elazığ 5 milyar, İzmir depreminde ise 2 milyar lira…  Bunlar depremin resmi tutanaklarına geçmiş. Bunun dışında 2003’te iktidara geldiğimizde deprem master planı hazırlanmış, Ulusal Kurtarma Ekibi (UMKE), AFAD kuruldu. İzmir depreminde de çalışıldı, tüm paydaşlar gördü. Siz 36 milyar diyorsunuz ama bu rakam 150 milyar Türk lirası, yani 60 milyar dolar. Belki benim rakamları şişirdiğimi söyleyebilirsiniz. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidin sorun. Sadece İzmir’de yenilenen okullara 600 milyon kaynak aktarılmış. Siyasette algı… CHP’nin dünden beri izlediğim algı operasyonu görüyorum. Emsal artışı meselesinde biz 30 ilçede öneri olarak getirdik. Sayın Başkan ortak akılı İstanbul’da arıyor. Ortak aklı arayabilecek tek bir yer var bu meclisin kendisidir. K bölgelerine nasıl çalışıldığını hepimiz biliyoruz. Biz K’ları çalışırken ciddi mücadeleler verdik. Sürekli K’ların daha iyi çıkmasında fikir alışverişi yapmadık mı? İzmir için bu kadar değerli bir konuyu üç dakika konuşmak yerine daha önce çağırıp konuşmak çok zor muydu? 30 ilçeyi kapsamamız lazım dedik. Bornova’daki 17 bin bağımsız bölümü nereye koyacağız? Siz bizim önerimizi komisyona koysaydık, komisyonda değerlendirilmiş olsaydı ve buna rağmen biz çıkıp burada siyaset yapsaydık çıkar kamuoyundan özür dilerdik” dedi.

“Biz de Sayın Başkan’a bir soru yöneltelim” diyerek açıklamalarını sürdüren AK Partili Yıldız, “Bu kentin otopark sorunu var. Yıllardır otopark paraları Büyükşehir’de ayrı bir hesapta toplanması lazımdı. Bu paralar nerede? Benim yaptığım gibi bana bildirirlerse çok memnun olurum” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir değerlendirme de MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin’den geldi. “Hüsnü Bey ve Hakan Bey’in söylediklerine katılıyorum. Bu önerge CHP ve İYİ Parti de dahil edilerek dört partinin birlikte oluşturduğu bir önerge ile kabul edilebilir” diyen MHP’li Şahin, “Deprem konusu önemli. İzmir ve Türkiye deprem kuşağında. Deprem konusu aslında her toplantıda sürekli konuşulmalı. Bayraklı’nın emsal artış oranı belirlendi tamam ama ona ek olarak Cumhur İttifakı’nın tekrar değerlendirilmesi İzmir için çok önemli. Depremin siyaseti olmaz, deprem siyasetin bir gerçeği. Burhan Özfatura döneminde başlanan deprem master planı revize edilmedi. Riskli hizmet binasını dahi revize etmeyen Büyükşehir kolonlarını LGBTİ renklerine boyamakta beyis görmemiştir. İBB kentsel dönüşümde sınıfta kaldı. Siyasi rant uğruna kaçak yapılaşmaya göz yummuştur. Bu depremde verilen vatandaşlarımızın vebali İzmir’i yönetenlerin boynundadır. CHP’li belediyeler altında kaldıkları bu depremin faturasını AK Parti’ye yıkmaya çalışmaktan kaçınmaktadır. İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bir an önce kentsel dönüşüm sürecini tamamlamalıdır” ifadelerini kullandı.

O İDDİAYI YANITLADI

Toplantıda Özuslu, AK Partili Yıldız’ın ‘otopark paraları ne oldu?’ sorusunu yanıtladı. Özuslu, “Otopark ücretleri ayrı hesapta tutuluyor. Bu hesap birçok kez denetlendi ve incelendi. TBMM araştırma komisyonunca da bu hesaplar incelendi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenli hesap tuttuğu konusu raporlara geçmiş. Önümüzdeki günlerde bunun cevabını size yazılı olarak da vereceğiz” dedi.

“İZBETON’U BATIRDINIZ”

Toplantıda söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Hızal da, Cumhur İttifakı’nın İzmir genelinde dönüşüm yapılmasını içeren önergeyi her ayın ilk meclis toplantısında vereceklerini dile getirdi.

“Hükümetin 19 yılda depremle alakalı neler yaptığı anlatıldı. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi neler yapmış ya da yapmamış…” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Hızal, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZBETON’a eleştirilererek şu ifadeleri kullandı: “Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem denildiğinde kentsel dönüşümle ilgili neler yapmış, İZBETON ile neler yapılmamış… İZBETON ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arasında sorun mu var? Büyükşehir şehrin değişik alanlarında 30 ila 33 bin civarında kentsel dönüşüm çalışması yapmış olması gerekirken bunun yüzde 5’i civarında bir dönüşüm yapmış. Eleştirdik, yasal problemler, ihaleye şirketler girmiyor denildi. Geçen yıl bir kurtarıcı buldunuz kendinize, İZBETON. Bütçesi 1 milyar. Biz İZBETON ile bu işi yapacağız dediniz, biz de destek verdik ama uyardık. Maalesef ki uyarılarımız hayata geçti. Örnekköy’de 1000 konut, Gaziemir’de 300 konut için yola çıktınız. Çok eleştirdiğiniz hükümet bir yıldan daha kısa sürede sizin yaptığınızdan çok fazla konut yaptı. İZBETON’un bütçesi 1 milyar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 12 milyar. Nerede bu paralar! Bunun hesabını İzmirli’ye vereceksiniz. İZBETON demek ki bir yılda kentsel dönüşümle alakalı hiçbir faaliyet yapamadı. Çünkü İZBETON’da para yok, ‘delikli kuruş’ kalmadı. Keşke İZBETON eski İZBETON olsaydı. İZBETON’u iki buçuk yılda batırdınız.”

‘BÜYÜKŞEHİR BORÇ BATAĞINDA’

Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde Ege Şehir Planlama A.Ş.’yle ilgili eleştirilerde de bulunan Hızal, “Ege Şehir Planlama A.Ş. bir çalışma yapacak dediniz, 36 milyon lira sermayeye ek olarak 23 milyon nakdi 53 milyon ayni yardım yapıldı. Bu şirket İzmirli depremzedelere konut yapacaktı, hiçbir şey yok. Bu sermaye aktarımı bir an önce o konutları yapsın diye yapıldı. Siz kendi yaptığınızı görmeden yapılanları eleştiriyorsunuz, acı olan bu. Gelin, rezerv alanındaki konutları birlikte gezelim. Biz sizin kentsel dönüşüm alanlarını geziyoruz, tam takır… İZBETON yetkiyi aldı… Sanki İzmir’deki bütün yolları yapıyormuş gibi bir de üzerine bu yetkiyi verdik. Bugün Tire’de bir yıldır yapılmayan yollar var. Çünkü bütün yaz İZBETON asfalt yapılamadı. İzmirli’nin gözünün içine baka baka bakıma alındı diye yalan söylendi. Kimi kandırıyorsunuz! Hiçbir asfalt üretim tesisi yaz aylarında bakıma alınmaz. Tarımla uğraşan çiftçinizin yollarında İZBETON çalışma yapamıyor, çünkü batık. Kağıt üzerindeki rakamlarla İZBETON karı olan bir şirket demeyin. Peki, bütün kabahat İZBETON’da mı, değil. Çünkü İZBETON İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki. Ne yaşanıyorsa İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde de yaşanıyor. Bunun nedeni de Tunç Soyer. Bundan 2,5 yıl önce ilk meclis üyesi olduğumuz aylarda kimimiz tecrübeliydi, kimimiz tecrübesiz… Tunç Soyer de tecrübeli bir belediye başkanıydı, 10 yıl Seferihisar’ı yönetti. Seferihisar’ı bıraktığında bugünün parası ile 1 milyar liralık gayrimenkul satışı yapmış, borç batağında bir belediye bıraktı. Bugün Seferihisar Belediyesi’nde personel maaşı ödenemiyor. Biz zamanında “Seferihisar’da yaptığınız hataları burada yapmayın” dedik. Tunç Soyer bizim uyarılarımıza kulak tıkayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni borç batağında. Personelin avansları, ikramiyeleri ödenemiyor. Bundan sonraki nokta personelin maaşı ödeyemeyecek. Ondan sonra da çıkıp burada ‘Devlet ne yaptı?’ diyorsunuz. Devletin ne yaptığını Bayraklı’nın yamaçlarına baktığınızda görürsünüz” diye konuştu.

‘FİTİL ATEŞLENDİ…’

Konuyla ilgili son sözü ise İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç aldı. Sevinç, şu açıklamalarda bulundu: “Depremin en çok hasar verdiği ilçe Bayraklı, sonra Bornova; diğer ilçelerde de sıkıntılar var. Bu çerçevede arkadaşlarımız çözümler üretti. Sıkıntının en çok yaşandığı Bayraklı meclisinde arkadaşlarımız karar aldı, sonra Büyükşehir’e taşındı. Kararın yeterli olmadığı düşünüldüğü için artırıldı. AK Partili arkadaşlarımız araştırma yapıp önerge hazırlamışlar. Onları da kutluyorum ama onun zamanlaması da bu meclislerden sonra bir plan dahilinde dört siyasi parti masaya yatıralım ve o sıkıntıları ele alalım. Bundan kaçıp yok, fitil ateşlendi geri dönüş yok. İzmir’in genelinde ilçe özelinde de dikkate alınarak değerlendirmek durumunda. Hiçbir partinin bu konuya negatif bakmasına olanak yok. Hükümet ve belediyeyi karşılaştırarak sonuç alamayız. Sizden dileğim İzmir halkına karşı belediye olarak neler yapmamız gerekiyor onları düşünelim, yerine getirelim.”

 

 

Haber: Yağmur Daştan

urla-cicek-acti

Urla çiçek açtı

izmirde-bosanma-asamasindaki-esini-bicakla-agir-yaralayan-saniga-18-yil-hapis-cezasi

İzmir’de boşanma aşamasındaki eşini bıçakla ağır yaralayan sanığa 18 yıl hapis cezası