in ,

Büyükşehir’de ihale tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni reklam ihalesi mecliste tartışmalara yol açtı. AK Parti’li meclis üyeleri, ihale süresinin 10 yıl olmasına karşı çıkarken kamu zararı iddiaları da beraberinde geldi.

buyuksehirde-ihale-tartismasi

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşen meclis toplantısına ihale tartışmaları damga vurdu. Kentin tamamını ilgilendiren ve 10 yılı kapsayan reklam ihalesine çıkılması AK Parti’li üyelerin vetolarına karşın mecliste oyçokluğuyla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mart ayındaki ikinci meclis oturumunda kent genelinde mülkiyeti belediyeye ait tanıtım alanlarının reklam amacıyla kiralanmasına yönelik ihale hazırlıkları gündeme geldi. İhale süresinin 3 yıldan 10 yıla çıkartılmasına yönelik değişiklik, AK Parti cephesinden ret oyu alırken, CHP ise kararı savundu. AK Parti’li meclis üyeleri söz konusu reklam alanlarının belediye iştiraki olan İZFAŞ’a verilmesini önerirken, söz konusu kiralama işleminden belediyenin elde edeceği gelirin de 53 milyon liradan 29 milyon liraya düşeceğini savundu. Konuya ilişkin toplantıda söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Biz iyi niyetle hatadan dönülmesini talep ediyoruz. 10 yıl olabilir, 3 yıl olabilir, ama buradaki çelişkiden bahsediyoruz. Daha önce ihale edilmemiş bir yöntem olması da başka bir çelişkidir. İzmirliler oyunu kullandı ve size 5 yıl görev verdi. Beğenmezsem değiştirim dedi. 5 yıl sonrasında hangi partinin, hangi başkanın burada olacağının garantisini kimse veremez. Bu hatayı yapmayalım. Biz İzmirlinin menfaatini düşünüyorsak basit bir durum değil” dedi.

mustafa-ozuslu

‘İzmir halkına hizmet olacak dönecek’

Kararı savunan Plan Bütçe Komisyonu Üyesi CHP’li Bülent Sözüpek ise şunları dile getirdi: “Vicdanımızın rahat olmadığı konuya karar vermeyiz. CHP’li tüm meclis üyesi arkadaşlarımız aldığımız her kararın arkasında ve cevap verecek yürekliliktedir. İhale belediye tarafından ilk defa yapıldı. Reklam alanların kiraya verilmesi ve belediyenin gelir elde etmesi Türkiye’de belediyelere önerilmiştir ve Sayıştay tarafından tavsiye edilmiştir. Bu alanların kiralanma süresi bellidir. 10 yıla kadar da verilebilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek döneminde 25 yıl süreyle ihaleye verilmiş, yeni dönemde bu süre 10 yıla düşürülmüştür. İhale şeffaf bir şekilde yapılacaktır. Biz belediyenin çıkarlarını korumak zorundayız. Buradaki gelir İzmir halkına hizmet olacak dönecek. 5 yıl, 10 yıl olması önemli değil.”

Erman Şentürk

 

en-yuksek-oyu-izmirden-aliriz

“En yüksek oyu İzmir’den alırız!”

karabaglar-emekten-yana-tavrini-surdurecek

Karabağlar emekten yana tavrını sürdürecek!